1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeniden Filizlenen Güzel İlçe Diyadin
Yeniden Filizlenen Güzel İlçe Diyadin

Yeniden Filizlenen Güzel İlçe Diyadin

AĞRISÖZ- DİYADİN Kötülüğe inat yapılan güzel şeyler her zaman yeni umutların doğmasına sebep olmaktadır.

A+A-


9 Eylül 2016 tarihinden itibaren Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Diyadin Kaymakamı Diyadin Belediyesi Başkan Vekili ve Diyadin Kaymakamı Sayın Olgun Öner beyi hem yapılan bu hizmetleri hem de Diyadin’in değişen çehresini bizzat yerinde görmek için Ağrısöz ailesi olarak ziyarete gittik.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi.JPG

Bizi çok içten bir şekilde karşılayan başkanımız ile oldukça samimi ve bir o kadar da etkileyici bir sohbet gerçekleştirdik. Bir yıllık süre içerisinde yapılan hizmetleri, gelecek ile ilgili planları duydukça içimizi bir heyecan kapladı.  Başkan konuştukça ilçenin geleceği hakkında artık hepimiz çok büyük bir umut beslemeye başladık. İşte yıllardır kaderine terk edilmiş ilçenin bir yıl gibi kısa sürede yaşadığı değişim ve aldığı hizmetler ise şu şekildedir;

İlçeyi Baştan Başa Saran Asfaltlama Hamlesi
Çok değil daha bir sene öncesinde ilçenin yolları bakımsız, asfaltsız, toz ve pislik içinde bulunmaktaydı. Bu durum öğle bir hal almıştı ki ilçenin yoları birçok köy yolundan bile daha kötü durumdaydı. Olgun Öner beyin görevlendirilmesi ile ilk olarak ilçeye hiç yakışmayan bu yollara el atılmıştır. Hızlı bir şekilde tüm yollar asfaltlanmıştır, mahalle araları 6 kilometreyi bulan kilitli parkelerle tamamen döşenmiş durumdadır.
ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-003.jpg

Ayrıca yeni yerleşime açılan yerlerdeki kumlama çalışmaları ve yol açma çalışmaları son sürat devam etmektedir. Bu hizmet içinde 43 kilometrelik bir alanda çalışmalara hali hazırda devam etmektedir. Bir yılda toplam 25 kilometreye yakın sıcak asfaltlama çalışması ile ilçenin tüm ana arterleri asfaltlanmış durumdadır. İlçeye geldiğinizde kaliteli ve yeni yollarla ilçeyi gezmek insana ayrı bir keyif vermektedir. Diyadin asfaltlama çalışmaları ileriki aylarda katlanarak devam edeceğini haberini de sizlere vermek isteriz.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-002.jpg

Modern Otogar Projesi
İlçenin en büyük eksiği ve ilçe vatandaşların en büyük dileği olan ilçeye yakışır bir otogar için her şeyin hazır olduğunu gördük. 1.5 milyon TL’ye mal olacak Diyadin modern otogar projesi ile ilçeye yakışan bir otogara kavuşmuş durumdadır. Bu otogarı hem ilçeye gelen otobüsler hem de köy otobüsleri faydalanacak şekilde planlanmıştır.
ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-004.jpg

Taziye Evleri Projesi 
Taziye ilçe kültüründe oldukça önemli yer tutan bir olgu durumundadır. Zaten bu sıcacık insanların ilçesi Diyadin’de mutlu anlarda olduğu gibi zor anlarda da tüm ilçe kenetlenmektedir. Vatandaşların büyük iteklerini görmezden gelemeyen Sayın Olgun Öner Bey, ilçeye toplam maliyeti 600.000 TL olan 5 adet Diyadin taziye evini ilçe sakinlerinin hizmetine sunmuştur.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-005.jpg

Her Mahalleye Çocuk Parkı
Tarih boyunca hep kötü zamanların çilesine en çok çocuklar çeker diye bir söz vardır. Diyadin’de böyle olmuştur. Geçmiş yıllarda bakımsız birkaç çocuk parkı bulunurken. Bu bir yıl süre zarfında tüm okul bahçelerinde ve ana arterlerde modern ve yeni çocuk parkları kurulmuştur. Bu parklarda ilçenin çocukları doyasıya oynayarak çocukluklarının zevkini çıkarmaktadırlar.
ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-007.jpg

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-006.jpg

Kesintisiz İçme Suyu Projesi
İlçe halkı sürekli kesinle ve yeterli görmedikleri içme sularından oldukça şikâyetçi durumdaydılar. Belediye göreve başlar başlamaz ilk icraatlarından biri ilçeye 24 sata kesintisiz ve tam denetimden geçmiş sağlıklı içme suyunu vermek olmuştur. Diyadin kesintisiz içme suyu projesi ile ilçeye su getiren paslanmış ve artık yetersiz hale gelmiş borular değiştirilerek en son teknoloji su boruları döşenmiştir.

Diyadin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi
İlçede kültürel faaliyetlerin yapılacağı gençlerin doyasıya kullanacağı ve kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir yer bulunmamaktaydı. Göreve gelen belediye ilk iş olarak daha önce atıl bir şekilde bulunan ve kullanılmayan binayı tamamen restore ederek Diyadin gençlik, kültür ve sanat merkezini kurmuştur. Bu merkezi gezdiğimizde her şeyin düşünüldüğünün ve ilçenin gençlerinin artık emin ellerde olduğunu bizzat görmüş olduk.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-008.jpg

 Zaten orada bulunan gençlerin gözlerinin için yapılan hizmetin ne denli insanları mutlu ettiğini görebilmektesiniz. Bu merkezde sinema salonunda gençlerin sportif ve kültürel faaliyetlerini yapacakları birçok yer ve faaliyet düşünülmüştür. Sayın Olgun Öner Beyin gençlere verdiği önem bizleri gerçek anlamda oldukça mutlu etmiştir. Çünkü gençler bu ilçenin geleceğidir.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-009.jpg

Borçsuz Belediye
Sayın Olgun Öner Bey ve ekibi göreve geldiklerinde 14 milyon TL’lik bir borçla karşılaşmışlardır. Yıllarıdır ilçeye tek bir çivi bile çakışmadığını gören yetkililer paraların ne yazık ki ilçe halkının hizmeti yerine teröristlere yardım amacıyla kullanıldığını acı bir şekilde tespit etmişlerdir. Buna rağmen asla geri adım atmayan Sayın Olgun Öner Bey bir yandan belediyenin borçlarını öderken diğer yandan en kısa sürede belediyenin borçlarını bitirmek olduğunu anlatmıştır. En büyük amaçlarının Borçsuz Diyadin belediyesi olduğunu söylemişlerdir.

ilceyi-bastan-basa-saran-asfaltlama-hamlesi-010.jpg

Belediyenin Geleceğe Dönük Projeleri
İlçe birçok anlamda çok büyük bir potansiyele sahip durumdadır. Ve Sayın Olgun Öner Bey önderliğinde belediyede bu potansiyelleri yapılacak projelerle hayata geçirmek amacıyla hummalı çalışmalar yapılmaktadır. İlçenin kalkınması ve hızlı bir şekilde gelişmesi için bu projeler hayati öneme sahiptir. Diyadin Belediyesinin geleceğe dönük projeleri gerçekten göz kamaştırmaktadır.
Diyadin jeotermal kaynakların oldukça çok olduğu bir ilçedir. Belediye mülkünde olan ve yıllardı atıl vaziyette olan kaplıcalar bulunmaktadır. Planlanan bu projelerde bu kaplıcaların 4 milyon TL gibi bir bütçe ile tekrar kullanıma kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu kaplıcalar tekrar faaliyete geçtiği zaman çevre illerden ve Türkiye’nin dört bir yanında insan buraya gelecektir. Kaplıca turizmi ile hem ilçenin bilinirliği artacak hem de ilçe ekonomisine katkı sağlayacaktır.
İlçenin su, kanalizasyon ve diğer alt yapıları yılların verdiği bakımsızlıktan dolayı oldukça eskimiş durumdadır. Belediyenin yaptığı planlamalarda iki sene içerinde tüm bu eski alt yapının değiştirilerek modern su ve kanalizasyon sisteminin kurulacağı belirtilmektedir.
İlçenin görünümü içinde hummalı bir çalışma başlatılacağı bilgisini almış durumdayız. İlçedeki tüm binalar tamir edilip boyanacağı ve başıboş hiçbir yapının kalmayacağı bilgisini almış durumdayız. Yüreği zengin insanların ilçesi hak ettiği öneme kazanmaya az kaldığını kendimiz bizzat görmüş bulunmaktayız.

İlçenin Değişen Kaderi
Başkanı ziyaretimizden dinlediklerimiz ve gelirken gördüklerimiz gerçek anlamdan bizleri etkilemişti. Başkanla ilçeyi gezerek hem büyüklerimizin hayır duasını almak hem de yapılan bu yenilikleri ve hizmetleri yerinde görmek istedik.
Ve dışarıda kimi görsek gözlerindeki ve dillerindeki memnuniyete bizzat şahitlik etmiş olduk. Herkes yapılan hizmetlerden ve ilçenin değişen kaderinden bahsediyordu. Olgun Öner Bey başkanımız ise büyük bir tevazu ile bunların daha başlangıç olduğunu bu ilçenin çok daha iyi ve güzel hizmetlere layık olduğunu anlatmaktaydı. Artık tozlu çamurlu yollar yoktu. Kaderine terk edilmiş bir ilçede yoktu. Her tarafın güzelleştiği halkın mutlu ve umut dolu bir ilçe vardı karşımızda. Ve tüm bu güzellikle bir yıl gibi kısa bir sürede olması bizi gerçek anlamda hayretlere düşürmüştü.
Bir dahaki yolculuğumuzda bölgenin en gelişmiş bölgelerinden biri olacağından emin bir şekilde ilçeden ayrılırken boşa geçen bunca zamana sitem etmeden de kendimizi alamıyorduk.

 

Esnaflar Bir İlçenin Gülen Yüzüdür

Diyadin İlçesi Kaymakamı Olgun Öner Bey her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri ile ilçe esnafının tüm sorunlarını dinlemektedir.  Sorunları sadece dinlemekle kalmayıp aynı zamanda çözümler üretme konusunda da esnaflarla fikir alış verişinde bulunan kaymakam bey ilçemizde yaptığı hizmetlerle herkesin beğenisini kazanmış durumdadır.
Diyadin İlçesi Kaymakamı Olgun Öner Bey yaptığı açıklamada ‘’Esnaflarımız bizim için oldukça önemlidir. Onların tüm dert ve sıkıntıları bizlerin dert ve sıkıntılarıdır. Bir ilçenin esnafı ne kadar güçlü olursa o ilçenin ekonomisi de o kadar güçlü ve sağlam olacaktır. Bundan dolayı esnaf kardeşlerimize her türlü yanlarında olduğumuzdan emin olabilirsiniz.’’  şeklinde beyanatta bulunmuşlardır.


ilcenin-degisen-kaderi.jpg
 

Büyüklerimize Saygı Başarının Anahtarıdır

Diyadin İlçesi Kaymakamı Olgun Öner Bey her ay düzenli olarak ilçemizde bulunan yaşlıları ziyaret etmekte ve onlarla sohbet etmektedir. Yaptığı bu uygulama ile ilçenin büyüklerinin her türlü sorunun ve isteğini özenle dinleyen Kaymakam Bey yaşlılarımızın özel isteklerini ise asla kırmamaktadır.
Diyadin İlçesi Kaymakamı Olgun Öner Bey yaptığı açıklamada ise ‘’ gerçek başarı ancak büyüklerimizin hayır duası ile alınmaktadır. Onlar bizi bu yaşa kadar getiren yetiştiren insanlardır. Ve onlara ne yapsak asla haklarını ödememiz imkânsızdır. Her ay yaptığımız bu ziyaretlerle az da olsa onları mutlu edip dertlerine derman olabiliyorsak devlet olarak ne mutlu bize’’ şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardır.

ilcenin-degisen-kaderi-001.jpg

 

(Haber) Büşra KILIÇ - Abdullah ADEMİ Fırat ÖZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum