1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Van, Ağrı SMMMO’dan ‘Muhasebeciler Haftası’ açıklaması 
Van, Ağrı SMMMO’dan ‘Muhasebeciler Haftası’ açıklaması 

Van, Ağrı SMMMO’dan ‘Muhasebeciler Haftası’ açıklaması 

Van, Ağrı, Hakkari Bölge Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından ‘1-7 Mart, Muhasebe Haftası’ ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.  Kaynak: SMMMO’dan ‘Muhasebeciler Haftası’ açıklaması 

A+A-

Van SMMMO hizmet binasında yapılan açıklamada, serbest muhasebeci, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla ‘1-7 Mart Muhasebe Haftası’nın kutlandığı belirtildi.

Açıklamayı okuyan İbrahim Şahin, “13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren 3568 sayılı Meslek Yasası ile 105 bini aşan serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavir, ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası da TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir. Serbest muhasebeci, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler üreten, çalışan, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışıyor. Ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk” dedi.

Yasal statüsüne 27 yıl önce kavuşan serbest muhasebeci, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, kurumsallaşma sürecini tamamladığına değinen Başkan Şahin, şöyle devam etti:
“Kaliteli hizmet sunarak, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet ediyoruz. Bir meslek örgütü olarak, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olmamız sebebiyle, toplumsal sorumluluklarımız da bulunmaktadır. Toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak çağdaş dünyadaki ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Üst birliğimizin hazırladığı raporlarla, bir paydaş olarak ekonomimizin daha güçlü gelişmesine ve iş dünyasının küresel dünyayla yerini güçlendirmesine katkı sunuyoruz. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları gündeme getiriyoruz.”

Konuşmasında mesleki sorunlara da değinen Şahin, “Beyanname gönderme sürelerinin uzatılması, esnaf ve meslek odalarının beyannameye aracılık yetkisi, 478 Numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) genel tebliği ile yapılan düzenleme gibi sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Özellikle bölge olarak acil çözüm bekleyen sorunların da olduğunu ifade eden İbrahim Şahin, “Van, Ağrı, Hakkari Bölge SMMMO olarak daha hızlı çözüleceği düşünülen sorunların özetini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Beyanname imzalatma zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan mükelleflerin beyannamelerinin de imzalatma kapsamına dahil edilmesi, kurumlar arası bilgi paylaşımının yetersizliği ile ilgili sorunların çözümü için, kurumlar arasında ortak bilgi havuzunun oluşturulması, düzeltme amacıyla verilen Ba-Bs formları için özel usulsüzlük cezası uygulanmaması, meslek mensuplarına yüklenilen müteselsil sorumluluk hükümlerinin yeniden gözden geçirilmesi, mücbir sebep hallerine meslek mensupları ile ilgili düzenleme yapılması gibi meslek sorunlarımızın çözümüne yönelik girişimlerimizi yetkili makamlar nezdinde sürdürüyoruz. Olumlu şekilde ve işbirliğine dayalı olarak süren ilişkilerle bu alanda önemli sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Çeşitli düzenlemelerde üst kurulumuz TÜRMOB’un görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesi, meslektaşlarımızın verdiği hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacaktır. Bu misyonumuzla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmanın sorumluluğunu taşıdığımızın bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Toplumdaki defter tutan ve beyanname veren iş insanı algısını değiştirerek, verdiğimiz hizmetlerin mali danışmanlık ve denetim çerçevesinde güvenilir işletme danışmanı misyonuyla ekonomimizin önemli bir paydaşı olduğumuzu daha çok hissettirmek istiyoruz” diyen Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Bu yönde kurumsallaşarak, iş kalitesini arttıran, eğitimle gelişen bir meslek olarak geleceğe hazırlanıyoruz. Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kurumunun varlığına inanan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katarak geliştireceğiz, yarınları umutla şekillendireceğiz. Bu inançla serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum.”

van,-agri-smmmo’dan-‘muhasebeciler-haftasi’-aciklamasi .jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.