1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Omuz Ağrıları İçin Dik Durun
Omuz Ağrıları İçin Dik Durun

Omuz Ağrıları İçin Dik Durun

Geçmeyen omuz ağrıları ülkemizin yanı sıra dünyada da pek çok kişinin muzdarip olduğu önemli bir sorun. Günümüzde her 4 çalışandan birinde görülen omuz ağrıları, kişinin günlük hayatını zorlaştırıyor, yaşam kalitesini düşürüyor.

A+A-

Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli, çalışırken omuz bölgesindeki yanlış duruşların uzun dönemde kaslarda yırtığa neden olabildiğini belirterek “Bu iki sorun arasındaki ilişki tüm dünyada daha yeni anlaşılmakta. Bilgisayar başında çalışan insan sayısı arttıkça eskiden esasen 50 yaş üzerinde gördüğümüz omuz bölgesi kas yırtıklarını artık 30-40 yaş aralığında görmeye başladık” diyor.

Özellikle uzun saatler masa başı çalışanlarda veya uzun süre bilgisayar karşısında zaman geçirenlerde sık rastlanan omuz ağrıları, kısa bir süre öncesine dek çoğunlukla ‘fibromiyalji’ ya da ‘miyofasyal ağrı’ gibi teşhislerle tedaviye edilmeye çalışılıyordu. Ancak, yaşam kalitesini oldukça düşüren bu inatçı ağrıların yeni bir nedeni son dönemde dikkat çekmeye başladı. Bu şikayetin temelinde ise duruş bozukluğu yatıyor. Masa başı çalışanlarda omuzlarda sinir sıkışması görülebildiğini belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli “Uzun süre öne eğik durulduğunda ya da kol ileriye doğru uzatılarak çalışıldığında kürek kemiği öne doğru daha fazla açılanır. Bu durum da kürek kemiğini çevreleyen bazı kasların çok bazılarının ise az çalışmasına neden olur. Sağlıklı bir omuz hareketi için bu kasların uyumlu çalışması esastır. Uyum bozulduğunda omuz eklemi biyomekaniği olumsuz etkilenir ve çevreleyen kaslarda ağrıya neden olur” diyor. Kürek kemiğinin uzun saatler boyu eğik konumda kalmasının, bu kemiğe yakın komşuluk gösteren sinirlerde de devamlı gerilmeye ve omuz arkasında kronik ağrıya neden olabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Arel Gereli “Dahası bu durum omuza hareket veren kaslarda uzun dönemde yırtığa yol açabilmektedir” uyarısında bulunuyor.


DÜNYADA YENİ ANLAŞILAN BİR ETKEN!

Omuz çevresi kaslarının uyumsuz çalışması ve eşlik eden sinir sıkışmaları omuza hareket veren kaslarda uzun dönemde yırtığa neden olabilirken, bu iki sorun arasındaki ilişkinin dünyada henüz yeni yeni anlaşılmaya başladığını belirten Doç. Dr. Arel Gereli, bilgisayar başında çalışan insan sayısı arttıkça eskiden genellikle 50 yaş üzerinde gördükleri omuz bölgesi kas yırtıklarını artık 30-40 yaş aralığında görmeye başladıklarını söylüyor. Doç. Dr. Arel Gereli “Bu konu ile ilgili hem epidemiyolojik hem de deneysel çalışmalar sürüyor . Biz de Acıbadem Üniversitesi’nde konuyla ilgili bir deneysel çalışma yürütüyoruz . Sonuçlarını yakın dönemde paylaşacağız” diyor.


DİK DURMAYI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN!

Peki bu durum önlenebilir mi? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli, önlemler arasında özellikle duruşa dikkat etmenin başı çektiğini belirterek, omuzları geriye alarak dik durmanın önemini pek çok kişinin bilmesine rağmen günlük iş yoğunluğu ve stresi arasında buna özen gösterilmediğini, masa başında omuz ağrılarını artıracak şekilde durulabildiğini söylüyor. Doç. Dr. Arel Gereli “Özellikle uzun süre öne eğik çalışan insanların hem kendilerini hem de kürek kemiklerini daha dik konumda tutacak çevre düzenlemelerini yapmaları şart. Dışarıdan yapılan askı sargı gibi uygulamalar dik durmayı sağlamıyor aksine kendi kaslarımızı tembelleştiriyor. Bu nedenle kendi kendimize dik durmaya çalışmalı, dik durmayı tercih etmeliyiz. Başlangıçta zor olsa da, ilerleyen zamanda olması gerekene dönüldüğü için ağrılar azalacaktır. Yanı sıra uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı mümkün oldukça pozisyon değiştirmeliyiz. Çünkü hareketsiz kalmak, hareket etmekten daha zordur” diyor.
 

Omuz Ağrılarından Kimler Etkilenmektedir?

Omuz ağrıları oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 3’ü bu rahatsızlıkla mücadele etmektedir. Donmuş omuz ve rotator manşet bozuklukları, orta yaşlı ve yaşlı insanlarda en yaygın olanlarıdır. Omuz istikrarsızlığı ve akromioklavikular eklem hastalıkları genç insanlarda görülmektedir ve özellikle erkekleri etkileme eğilimindedir. Omuz hareketleri yapmaya neden olan spor dalları ile ilgilenen kişiler de ya da omuz teması gerektiren sporlar ile ilgilenen kişilerde görülme riski daha fazladır.

Ne Zaman Doktora Görünmemiz Gerekmektedir?

Omuz ağrılarınız 1-2 hafta içerisinde herhangi bir iyileşme göstermiyor ise, ani hareketler sonucu oluşan omuz ağrılarından sonra doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Omuz ağrısı küçük bir yaralanma, kötü duruş ya da altta yatan bir sağlık durumundan dolayı meydana gelmiş olabilmektedir. Omuz ağrısına neden olan durumlar şunlardır;

Donmuş Omuz

Omuz eklemini çevreleyen esnek dokusunda sıkma ve kalınlaşma olduğunda donmuş omuz oluşur. Günlük yaşamınızda sizlere zorluk sağlayan bu omuz ağrısı, uyku sorunlarından, kıyafetlerinizi değiştirememenize kadar birçok soruna neden olmaktadır. Donmuş omuz belirtileri büyük ölçüde değişebilir ama yavaş yavaş ilerlemek eğilimi içerisindedir.

Donmuş omuz vakalarının çoğu 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Kesin nedeni tam olarak anlaşılmış değildir. Ancak nedenleri; diyabet, omuz yaralanmaları veya cerrahi operasyonlar, kalp ya da akciğer hastalığı gibi sağlık sorunlarıdır.

Rotator Manşet Bozuklukları

Rotator manşet omuz eklemi kasları çevreleyen tendonlar grubudur. Rotator manşet bozukluğun farklı türleri farklı belirtilere neden olabilir, ancak ortak özellikleri şunlardır;

Omuz seviyesinden kolunu hareket ettirmeyi içeren etkinlikler sırasında kötü ağrı – örneğin, saçınızı fırçalarken

Omuz ön ve yan ağrısı

Geceleri oluşan ağrı

Omuz İnstabilitesi

Omuz çıkığı gibi durumlar tam olarak burada gerçekleşmektedir. Bu omuz instabilitesinin belirtileri şöyledir;

Karıncalanma

Zayıflık

Uyuşma

Omuzda yorgunluk

Bir tıklama, kilitleme

Eğer omzunuzda bir çıkıklık varsa, belirtiler şöyledir;

Şiddetli acı

Kol pozisyonunda değişiklik

Kas spazmları

Sınırlı hareket

Akromioklavikuler Eklem Hastalıkları

Akromioklavikular eklem bozukluğu belirtileri şunlardır;

Eklemde ağrı

Eklem sınırlı hareket

Bu durum genellikle 20 ile 50 yaş arasındaki kişileri etkilemektedir.

Omuz Ağrısı Tanısı Nasıl Yapılır?

Doktorunuz omuz ağrısının tanısı yaparken sizlerin bu ağrının nedenleri kapsamında tanısını koyacaktır.

Fiziksel Muayene

Omuz ağrısını tanısında doktorunuz sizlere ilk olarak fiziksel bir muayene yapacaktır. Bunun için sizlerin kol hareketlerini inceleyecektir.

Görüntüleme Testleri

Bu aşamadan sonra doktorunuz sorunu daha iyi görebilmek ve gereken tedaviyi uygulayabilmek için bazı görüntü testleri yapacaktır. Bu görüntüleme testleri ise şöyledir;

X-Ray ışınları

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)

Ultrason taraması

Kan Testleri

Yapılacak olan kan testleri, altta yatan sağlık nedenini bulmaya yöneliktir, çünkü bazı hastalıklar omuz ağrılarına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar ise şunlardır;

Kas ağrısı ve sertlik semptomlara yol açan, eklem dokularını etkileyen rahatsızlıklar

Kanserli bir tümör

Diyabet

Tüm bunlardan sonra doktorunuz ile veya kendi başınıza omuz ağrıları ile mücadele edebilir ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Omuz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Omuz ağrısını gidermek için, sahip olduğunuz nedene göre birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ve basit yaşam tarzı değişiklikleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Buz Paketleri

Eğer omzunuzda bir zarar varsa, örneğin spor oynarken oluşmuş olan bir sorundan dolayı ağrılarınız varsa, ağrı ve iltihabı azaltmak için etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulayabilirsiniz.

10-30 dakika süreyle buz paketini omzunuza uygulamanız gerekir. Dondurulmuş bezelye veya benzeri bir çanta, aynı zamanda buz paketleri ile aynı etkiyi gösterecektir. Doğrudan cildinizi dokunmadan ve buz yanığı oluşmasını önlemek için nemli bir havlu ile buz paketini sarın.

2.Ağrı Kesiciler

Ağrı hafif olması durumunda, ağrı kesici alarak parasetamol veya kodein gibi ilaçlarla ağrıyı kontrol edebilirsiniz. Ne kadar kullanmanız gerektiğini ise ilaçta yazan bilgiler ile edinebilirsiniz.

Omuz ağrısı daha şiddetli ise, reçeteli olan (NSAID) non-steroid anti-inflamatuar, ibuprofen , diklofenak ya da naproksen gibi ilaçlar alabilirsiniz.

3.Omuz Egzersizleri

Eğer omuz ağrısı varsa, yapacak olduğunuz bazı hareketler ile omuz eklemini iyileştirebilirsiniz. Omzunuz çok sertse, egzersiz ağrılı olabilir. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz omzunuza zarar vermeden sizlerin yapması gereken egzersizleri verebilir.

Bunlara ek olarak, manuel terapi de omuz eklemleri ve yumuşak dokuları taşımak için özel teknikler içermektedir. Bunun için ise düzenli olarak omuz hareketlerini yapmanız gerekmektedir.

4.Masaj

Omuz sorunlarında bir diğer yapılabilecek olan ise, masajdır. Masaj sizlerin kaslarınızın ve sinirlerinizin rahatlamasına ve omuz ağrılarının kısa bir süreliğine yok olmasına neden olacaktır.

5.Kortikosteroid Enjeksiyonları

İlaçların ve egzersizlerin bir noktada yetersiz kalması, sizleri enjeksiyon yaptırmaya mecbur bırakabilir. Bu kapsamda yapmanız gereken tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

6.Dinlenme

Omuz ağrılarında sizlerin yapması gereken en önemli şey ise, dinlenmenize özen göstermenizdir. Bunun için özellikle omuz teması içeren sporlar yapıyorsanız, geçici olarak bu sporlara ara vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca ağrılarınız varsa, uyku şeklinizi de düzgün bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde kolunuzu aktif olarak kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Omuz ağrısı tedavisi, kendi yapacak olduklarınıza ek olarak bazı tıbbi yardımlar da almayı da içermektedir. Bu kapsamda doktorunuz ile düzenli bir tedavi planı yapmanız gerekmektedir. Omuz ağrısı nedenine bağlı olarak, aşağıdaki gibi ileri tedaviler gerekebilir:

Fizyoterapi

Hormon içeren ilaçlar

Cerrahi (bazı durumlarda)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.