1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Beyaz Çay Nedir? Faydaları, Kansere Karşı Etkilidir Kilo Vermeye Yardım Eder
Beyaz Çay Nedir? Faydaları, Kansere Karşı Etkilidir Kilo Vermeye Yardım Eder

Beyaz Çay Nedir? Faydaları, Kansere Karşı Etkilidir Kilo Vermeye Yardım Eder

Beyaz Çay nedir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Soruları Muharrem İnce'nin Bağcılar mitinginde Erdoğan'ın beyaz çay içtiğini söylemesi sonrası merak konusu oldu. Beyaz Çay nedir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir?

A+A-

Beyaz Çay nedir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Sorusu CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beyaz çay içtiğini söylemesi sonrası merak konusu oldu. Beyaz Çay nedir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Anavatanı Çin, Doğu Nepal, Doğu Tayland, Tayvan, Sri Lanka ve Hindistan olan beyaz çay, yaklaşık 5000 yıl önce Çin’de bulundu. İşte Beyaz Çay nedir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Sorularının yanıtı.

Beyaz Çay nedir?

Bilimsel adı Camellia sinensis olan beyaz çay, esasen Uzakdoğu menşeili bir çay türü. Anavatanı Çin, Doğu Nepal, Doğu Tayland, Tayvan, Sri Lanka ve Hindistan olan beyaz çay, yaklaşık 5000 yıl önce Çin’de bulundu. Rivayete göre Çin imparatoru Shen Nung, bir seyahati esnasında susadı ve yardımcıları ona güneşin altında ısınan sudan verdiler. Suyun içine düşen beyaz çay taneleri, bu ılık suya özel bir rayiha verdi ve bu içecek imparatorun çok hoşuna gitti… Rivayetin ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz, ancak imparator için oldukça hoş bir sürpriz olduğu kesin.

Beyaz Çay nasıl demlenir?

Beyaz çal alacağınız zaman mutlaka aktara demleme yöntemlerini sorun. Çünkü her türün kendine özgü bir demleme yöntemi vardır. Ancak aklınızda bulunması gereken bazı beyaz çay yöntemleri şöyledir:

*Bazı beyaz çaylar daha uzun süre ve daha çok sıcaklığa ihtiyaç duyabilir. Genelde 90 derecede 3-5 dakika demlemek yeterlidir. Ancak bazı türler, tıpkı yeşil çay gibi daha hassastır ve bu çayları 70 derecede 3-5 dakika demlemek gerekir.

*Demleme süresi söz konusu olunca beyaz çay; siyah ve yeşil çaya nazaran daha toleranslıdır. Ancak çok uzun süre demlerseniz beyaz çayın acıyabilir. Tavsiye edilen demleme süresini göz önünde bulundurun ve bir gerekirse deneme yanılma yöntemiyle kendi tercihinizi belirleyin.

*Çeşme suyu yerine mutlaka kaliteli su kullanarak demleyin.

*Çayınız demlenirken kupanınızı üstünü örtün ve soğumasını önleyin.

*Kaliteli ve geniş yapraklı beyaz çay, birkaç kez demlenmeye müsaittir.

*Tercih size kalmıştır, ancak beyaz çayın o hafif ve hoş tadını almak için şeker ya da süt kullanmamanız daha iyi olur.

Beyaz Çay'ın faydaları nelerdir?

Antioksidan: Beyaz çay, antioksidan olarak siyah ve yeşil çayla aynı özelliğe sahiptir.

Kateşin: İçeriğinde aktif kateşin bulunan beyaz çay, bu özelliğiyle meme kanserine karşı etkili bir içecek diyebiliriz.

Tanin: Diğer çay türlerine göre tanin miktarı düşük olmasına karşın beyaz çay pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Teaflavin: Bu polifenol, çayın acılığını belirleyen bir maddedir. Beyaz çayda daha düşük teaflavin olduğu için tat olarak siyah ve yeşil çaydan daha tatlıdır.

Tearubigin: Çaya rengini veren bu madde, beyaz ve yeşil çayda daha az olduğu için bu çayların rengi daha açıktır.

Kafein: Yeşil çayda siyah ve yeşil çaya göre daha az kafein vardır. Özellikle orijinal Fujian beyaz çayının düşük kafeinli olduğu bilinmektedir. Buna karşın beyaz çayın yetiştiği yer, yetiştirilme ve işlenme süreci gibi şeyler çayın kafein miktarını artırabilmektedir.

Beyaz Çay nelere iyi gelir?

Beyaz çayın kansere, ağız sağlığına ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmekte Cilde iyi gelen, UV ışınlarının önlenmesine yardım eden ve antibakteriyel özelliği ile çeşitli enfeksiyonları önlemeye yarayan beyaz çayın faydalarını sizler için listeledik.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo vermek için beyaz çayın faydalarını daha önce bilmiyorsanız geç kalmış sayılmazsınız. Obezite şu an dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri ve insanlar aşırı kilolarından kurtulmak için her şeyi deneme aşamasındalar.

Beyaz çay bu noktada etkili bir yöntem olabilir.

Almanya’da yapılan bir çalışma, beyaz çayın yağ hücrelerini yok ettiğini ve yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engellediğini gösteriyor.

Beyaz çay, diğer çay türlerine göre daha az işlendiği için yağ yakmaya yarayan maddeleri daha yoğun bir biçimde barındırıyor. Harvard Medical School‘a göre beyaz çayda bulunan kateşin adlı madde kilo vermede oldukça etkili.

Sivilceleri Önler

Sivilcelerin sağlığa direkt olarak bir zararı yoktur, ancak estetik açıdan sivilce hiç de arzulanan bir şey değildir.

Londra’daki Kingston University’de yapılan bir araştırma beyaz çayın antiseptik ve antioksidan maddeler açısından zengin olduğunu ortaya koyuyor. Dermatologlara göre antioksidan maddeler cildin hücre yapısını korur ve sivilce oluşumunu engeller.

Bu nedenle günlük düzenli olarak bir iki bardak beyaz çay içmenin vücudunuzda toksinleri atmada ve sağlık bir cilde sahip olmada oldukça işe yarayacağı söylenebilir.

Keza demlediğiniz yeşil çayı soğuttuktan sonra pamuk yardımıyla cildinize sürerek hafifçe masaj yapmanızda cilt sağlığınız açısından faydalıdır.

Kansere Karşı Etkilidir

Cancer Prevention Research’de yayınlanan bilimsel bir makalede, beyaz çayın kanser hücrelerini ortadan kaldırmada yeşil çaydan daha etkili olduğu ifade edilmektedir.

Yine Malezya’da yapılan bir araştırma beyaz çayın sahip olduğu antioksidan ve antiproliferatif (hücre büyümesini engelleyen) maddelerin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ortaya konuyor. Yani beyaz çay hem zararlı hücreleri ortadan kaldırıyor hem de sağlıklı hücreleri koruyor.

Oregon State University‘de yapılan bir araştırma da beyaz çayı antioksidan ve polifenol bakımından zengin olduğunu ve bu maddelerin kansere karşıtı olduğunu gösteriyor. Beyaz çayın metabolizmaya yaptığı katkıların da kansere sebep olan faktörlerin azalmasında etkili olduğu biliniyor.

Kansere karşı etkili maddelerin bulunduğu kateşin de beyaz çayın içinde bol miktarda vardır. Hatta beyaz çay, en çok kateşin içeren bitkidir. Bu da beyaz çayı kanser düşmanı yapan çok önemli bir unsurdur.

Saç ve Cilt Sağlığına Yararlıdır

Beyaz çay, antioksidan zengini bir bitki olması nedeniyle bağ dokuları sıklaştırır. Bu da kepek ve egzema gibi alerjilerin ortadan kalkmasına yardım eder.

Antioksidanları saçla ilgili bozukluklarda oldukça yardımcı bir madde olduğu biliniyor. Güney Kore’de yapılan bir bilimsel çalışma, EGCG adlı antioksidanın insan saçının uzamasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de yapılan bir çalışma ise bu antioksidanın saç hücrelerinin sağlıklı gelişmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve kırışıklıkların azalması gibi faydalar sağladığını gösteriyor.

Fenol bakımından zengin olması nedeniyle de beyaz çay, cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları önler.

Diyabete Karşı Etkilidir

Mutlaka ailenizde en az bir diyabet hastası vardır. Değişen yaşam tarzları ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle diyabet, yani şeker hastalığı gittikçe daha yaygın bir hale geliyor.

Çin’de yapılan bir araştırma, düzenli olarak beyaz çay tüketen diyabet hastalarının sağlıklarında gözle görülür bir iyileşme gerçekleştiğini gösteriyor. Başka bir çalışma ise beyaz çay verilen farelerdeki diyabet belirtilerinin azaldığı yönünde.

2015 yılında Portekiz’de yapılan bir araştırma, düzenli beyaz çay tüketiminin diyabetin beyin zarı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığını gözler önüne seriyor.

Hafızayı Güçlendirir

Beyaz çay, şahane bir antioksidan ve kateşin kaynağı olması nedeniyle hafızaya çok iyi gelen bir besindir. Portekiz’de yapılan bir araştırma kateşinin beyni, yaşlılığa bağlı hafıza zayıflığına karşı koruduğunu göstermektedir. Başka bir çalışma ise beyaz çayın, farelerin beyin zarını güçlendirdiğini gösteriyor. Aynı çalışma bu durumun insanlar için de geçerli olabileceğini öne sürüyor.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Neler?

Beyaz çay, düşük kafeine sahip olması ve yararlı maddele içermesi nedeniyle oldukça sağlıklı bir içecektir, ancak aşırı tüketim durumunda bazı riskler taşır.

*Beyaz çayda kafein miktarının düşük olduğunu biliyoruz, ancak her halükarda kafein içerir. Bununla birlikte taze yapraklardan elde edilen çayı, daha olgun yapraklardan elde edilen çaya göre daha fazla kafein içerir. Bu da bazen yeşil çaydan daha fazla kafein içermesi anlamına gelebilir. Kafein çarpıntı, anksiyete, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara neden olabilen bir maddedir. Bu nedenle beyaz çayı fazla kaçırdığınızda alacağınız kafein miktarı da artabilir. Bu nedenle günlük maksimum 2 bardak içmeye dikkat edin.

*Beyaz çayın içinde bulunan flavonoid adlı madde vücuttaki demir miktarını artırabilir. Bu nedenle beyaz çayı yemeklerden önce almaya özen gösterin. Ayrıca hekiminiz demir eksikliğini nedeniyle ilaç verdiyse bu ilaçlarla beyaz çay içmemeye dikkat edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.