1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Bebek ve Çocuklarda Kalça Çıkığına Dikkat
Bebek ve Çocuklarda Kalça Çıkığına Dikkat

Bebek ve Çocuklarda Kalça Çıkığına Dikkat

Çocuklarda sık görülen kalça çıkığıyla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, erken anlaşılıp tedavi edilmemesi durumunda sakatlıklara yol açabileceğini kaydediyor.

A+A-

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktor Gökmen Alpaslan Taşkın, kalça çıkığı konusunda önemli uyarlarda bulundu. Taşkın, çocuklarda görülen kalça çıkığına erken müdahale edilmemesi durumunda sakatlıkların meydana gelebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili önemli tavsiye ve uyarılarda bulunan Taşkın, "Doğuştan kalça çıkığı, çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilen bir sorundur. Üst bacak kemiğinin başı ile kalça eklemi arasında değişik derecelerde uyumsuzluk vardır. Bebek, anne karnında gelişirken oluşan bazı problemler, kalça çıkığına neden olur. Kızlarda, ilk bebeklerde, makat gelişiyle doğan bebeklerde ve ailede kalça çıkığı öyküsü olanlarda daha sık görülmektedir." dedi. 

Kalça çıkığı belirtileriyle ilgili bilgi veren Taşkın, "Genellikle, kalça tek taraflı olarak etkilenir. Hiç belirti vermeyebilir. Bebeğin bir bacağı daha kısa görünebilir, uyluktaki cilt kıvrımları asimetrik olabilir. Bebeğin bacaklarını rahatça yana açamadığı fark edilebilir. Bebeklikte anlaşılmamış vakalarda, yürümeye başladığında yalpalama, topallama, parmak ucunda yürüme görülebilir." ifadelerini kullandı.

Taşkın, "Sağlam bebek izleminde, doktorunuz kalça kontrollerini de yapacak, şüphelenirse kalça grafiği veya ultrasonu ile kesin tanıyı koyacaktır. Daha sonra bir ortopedi uzmanına gönderileceksiniz. Özel bazı cihazlar veya alçılar yardımıyla kalça eklemi istenen pozisyona getirilecek, normal gelişim sağlanacaktır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, sonuç o kadar iyi ve tedavi o kadar kolay olacaktır. Geç kalınmış vakalarda, ameliyat gerekli olacaktır. Bebekte tam gelişmemiş bir kalça eklemi mevcutsa, kalça çıkığına meydan vermemek için bebeği sıkıca sarıp kundaklamaktan, hareketini kısıtlayacak sıkı kıyafetler giydirmekten, küçük bez kullanmaktan kaçınmak gerekir." şeklinde açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.