1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayasofya Cami 86 yıl sonra ibadete açılıyor: İlk ibadet nasıl olacak?
Ayasofya Cami 86 yıl sonra ibadete açılıyor: İlk ibadet nasıl olacak?

Ayasofya Cami 86 yıl sonra ibadete açılıyor: İlk ibadet nasıl olacak?

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği karar dolayısıyla Ayasofya, 86 yılın ardından ibadete açıldı. Bu karar sonrasında konu ibadetin nasıl yapılacağına geldi.

A+A-

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği karar dolayısıyla Ayasofya, 86 yılın ardından ibadete açıldı. Bu karar sonrasında konu ibadetin nasıl yapılacağına geldi. Edinilen bilgiye göre, Ayasofya'nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı'na bazı önerilerin olduğu çalışma sundu.

Cumhurbaşkanlığı'nın arkeologların önerileri çerçevesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi.

Karar sonrası Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi.

Ayasofya'da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak.

Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi verilecek. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında da kapalı kalacak.

Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Fakat bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk olmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

Ayasofya'nın ibadete açılmasının tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey azaltmayacağı, Ayasofya'yı daha fazla turistin ziyaret edebileceği değerlendiriliyor. Notre Dame ve Sacre Coeur kiliselerinde, ibadet edildiği ve gezilebildiği, tarihi kiliselerin çoğunda aynı yöntemin uygulandığı ifade ediliyor.

Bunun için Ayasofya'da ibadete açılacak bölüme halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya'yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması gündemde.

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.