1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ziraat Bankası’ndan 1 Milyar 440 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi
Ziraat Bankası’ndan 1 Milyar 440 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi

Ziraat Bankası’ndan 1 Milyar 440 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi

Ziraat Bankası, 44 bankadan toplam 1 milyar 440 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

A+A-

Ziraat Bankası, 44 bankadan toplam 1 milyar 440 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Ziraat Bankası, 44 bankadan toplam 1 milyar 440 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre Ziraat Bankası, 22 ülke 44 bankadan sağlanan kredi; 452 milyon dolar ve 797 milyon avrodan oluşan kredinin toplam maliyeti bir yıl vadede dolar için LIBOR+130 baz puan ve avro için EURIBOR+120 baz puan olarak gerçekleşti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru; "Nisan ayında vadesi gelen 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi önemli oranda artan katılım tutarı ile toplamda 1 milyar 440 milyon dolar olarak yenilemiş bulunuyoruz. Mevduat dışı kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payımızın arttırılması hedefi kapsamında 2013 yılında 700 milyon dolar ile başladığımız sendikasyon kredimizi böylece iki katına yükseltmiş olduk. Ayrıca bu borçlanma bugüne kadar tek seferde bir Türk bankasının sağladığı en yüksek tutarlı sendikasyon kredisi oldu. 452 Milyon dolar ve 797 milyon eurodan oluşan kredinin toplam maliyeti bir yıl vadede dolar için LIBOR+130 baz puan ve euro için EURIBOR+120 baz puan olarak gerçekleşti" dedi.

Kuru sözlerini şöyle tamamladı: "2017 yılını yüzde 7,4 gibi oldukça yüksek bir büyüme ile tamamlayan ülkemizin önümüzdeki yıllarda da güçlü ekonomik büyümesinin devamı için Ziraat Bankası olarak reel sektöre ve ülkenin tasarruf dengesine olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde son 5 yılda dörde katlanan bir hacim ve piyasa payı yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu sendikasyon kredisinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında elde ettiğimiz bu ivmeyi sürdürüyor olacağız. Geçtiğimiz yıl 41 bankadan sağlanan kredi bu sene 44 bankadan daha yüksek tutarda ve daha düşük marj ile temin edilmiştir. Söz konusu koşullarla sağlanan kaynak son dönemde gözlenen rekabetçi uluslararası piyasa koşullarında dahi yurtdışı bankalarla uzun yıllardır güçlenerek devam eden işbirliğimizin, Bankamıza ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin eseridir".

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.