1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yunanistan: 'Türkiye ile görüşmeye hazırız'
Yunanistan: 'Türkiye ile görüşmeye hazırız'

Yunanistan: 'Türkiye ile görüşmeye hazırız'

Gelen son dakika haberine göre; Yunanistan Başbakanı Miçotakis, deniz yetki alanları konusunda Türkiye ile en kısa zamanda görüşmeye hazır olduklarını duyurdu.

A+A-

Miçotakis, Doğu Akdeniz'deki gerginlik ve Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu. Yunanistan Başbakanı, ''Türkiye'den somut adım gördüğümüz durumda istikşafi görüşmelere derhal başlamaya hazırız.'' ifadelerini kullandı.

Atina'da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya gelen Miçotakis, Türkiye'den somut belgeleri edindikten sonra, tartışılması gereken tek konu olan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda derhal keşif çalışması başlatmaya hazır olduklarını ifade etti.

Gerginliğin azalması konusunda süreklilik ve tutarlılık göstermesi gerektiğini vurgulayan Yunan Başbakan, diyalogların ancak bu şekilde meyve vereceğini ve Yunanistan'ın buna her zaman açık olduğunu belirtti.

Miçotakis, Avrupa Birliği'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne verdiği desteğin, AB'nin stratejik çıkarları ile bölgenin tehlikede olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

''ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEYE HAZIRIM'' DEMİŞTİ

Miçotakis, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili sorular üzerine, "Gerginliğin giderilmesi halinde Erdoğan ile görüşmeye hazırım." ifadesini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.