1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yılmaz Büyükerşen Kim? cumhurbaşkanı adayı mı olacak?
Yılmaz Büyükerşen Kim? cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

Yılmaz Büyükerşen Kim? cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli ile görüşmüş ve erken seçimin 24 Haziran 2018'de olacağını açıklamıştı. Peki, Yılmaz Büyükerşen cumhurbaşkanı adayı mı olacak? Merak edilenler haberimizde...

A+A-

Yılmaz Büyükerşen vatandaşlarımız tarafından merakla araştırılmaya devam ediliyor. Bu gelişmelerin ardından CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi aday göstereceği en büyük soru işaretlerinden biri oldu. Yılmaz Büyükerşen'in Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'nin adayı olacağı daha önce iddia edilmişti. Yılmaz Büyükerşen cumhurbaşkanı adayı mı olacak? Yılmaz Büyükerşen kimdir?

YILMAZ BÜYÜKERŞEN KİMDİR?

Yılmaz Büyükerşen 8 Kasım 1937'de Eskişehir'de doğdu. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapan Büyükerşen Anadolu Üniversitesi'nin de eski rektörü.

Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi'nde okudu.1962'de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk mezunları arasında yer aldı. 1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu.

1976'da mezun olduğu akademinin başkanlığına seçildi. 1982'de Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 1987'de aynı göreve tekrar atandı. Ayrıca, 2 dönem Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını yürüttü. 1994 yılında 3984 Sayılı Kanununun çıkarılmasıyla bu görevinden ayrıldı. Türkiye'nin ilk Sinema ve Televizyon Okulu'nun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün birebir boyutlardaki balmumu heykeli, yine Prof. Büyükerşen tarafından yapılmıştır. Ayrıca Eskişehir'de ikinci üniversitesinin kurulmasına ve dünyada tek olan açıköğretim fakültesinin kurulmasına da öncülük etmiştir

18 Nisan 1999 Seçimleri'nde Demokratik Sol Parti'den aday olan Prof. Büyükerşen, oyların %44'ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde, oylarını %45'e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi. 2009 yerel seçimlerinde %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi. 27 Ocak 2011'de, istifa etmesini isteyen Demokratik Sol Parti yönetiminin talebine uyarak bu partiden istifa etti. 27 Şubat 2011'de Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) geçti. 2014 Türkiye yerel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'den 4.kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.DİSK önderliğinde gerçekleşen "Solda Birlik" toplantılarında ve diğer sol senaryolarında adı sık sık geçen Prof. Büyükerşen, 2004 yılında DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirdi. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçmiştir. Fakat bu teklifi de geri çevirmiştir. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen; evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir. Ayhan Şahenk Vakfı'nda yönetim kurulu üyesi olan Prof. Büyükerşen, aynı zamanda Kanal D'nin kurucularındandır.

Büyükerşen, resim ve heykel gibi güzel sanatlara yatkınlığını rektörlüğü döneminde üniversitelere açtığı bölümler ile, özel yaşamında da özellikle yarattığı balmumu heykellerde göstermiştir. Belediye başkanlığı döneminde ise Eskişehir'e koyduğu heykeller ile sanata ilgisini belli etmiş, bu heykeller ile halka mesaj verme amacı gütmüş, zaman zaman tepki toplamış, eleştirilmiştir.

Kendi adını taşıyan Türkiye'nin ilk balmumu heykel müzesini 19 Mayıs 2013 tarihinde açmıştır.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN ADAY MI OLACAK?

Takvim yazarı Bülent Erandaç Takvim gazetesindeki köşesinde, "İstanbul Baronları-Derin CHP, CHP'nin muhtemel Cumhurbaşkanı adayları Yılmaz Büyükerşen, İlhan Kesici, İlker Başbuğ ve Haluk Koç'u enine boyuna tartıştı. Ve aday olarak, Yılmaz Büyükerşen'in çıkarılmasını uygun buldu. Bu derin görüşmelerden sonra, Konya'da yapılan CHP Belediye Başkanları toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu'nun Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e "Ne zaman yurt gezisine çıkacaksın? Bu bir görev" demesi, ilk işaret olarak değerlendiriliyor" ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK?

Ak Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile Beştepe merkezinde gerçekleştirdiği kritik görüşme hakkında son dakika açıklaması gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli arasında erken seçim konusuna yönelik yapılan 13:30 saatlerinde başlayan ve yaklaşık 30 dakika boyunca süren görüşmeler neticesinde; erken seçimlerin yapılacağının altı çizilerek, 24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye'nin Genel Seçimlere gideceği konusunda kesin bir karar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Sayın Bahçeli ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik" şeklinde sözlerine başlayarak şu önemli ifadelere yer verdi:

Devlet Bahçeli'nin TBMM'deki grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgilili teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk. 15 temmuz darbe girişinin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Gerek Suriye, gerek sınırımızda yaşananlardan dolayı yeni sisteme geçiş aciliyet gerektirmiştir. Seçimlerin 24 Haziran'da yapılmasına karar verdik. Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.