1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeşilyurt Belediye Meclisi 2018 yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Yeşilyurt Belediye Meclisi 2018 yılının  İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Yeşilyurt Belediye Meclisi 2018 yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Yeşilyurt Belediye Meclisi 2018 yılının ilk toplantısında komisyon raporları ve gündemdeki maddeleri tek tek görüşerek karara bağladı.

A+A-

Yeşilyurt Belediye Meclisi 2018 yılının ilk toplantısında komisyon raporları ve gündemdeki maddeleri tek tek görüşerek karara bağladı.

Yeşilyurt Belediye hizmet binası toplantı salonunda Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında gerçekleşen 2018 yılının ilk meclis toplantısı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat toplantının başında tüm Malatyalılar ve Meclis Üyelerinin 2018 yılını tebrik ederek, yeni yılın sağlık, huzur ve esenlik getirmesini temenni etti.

Aralık ayının meclis karar özetinin oy birliğiyle kabul edilmesinden sonra meclisin gündeminde olan maddeler Belediye Başkanı Polat tarafından tek tek okunarak oylamaya sunuldu.

Yeşilyurt Belediyesinin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimini yapacak olan Denetim Komisyonunda yer alacak isimler gizli oylama neticesinde belli oldu. 5393 sayılı Belediye Kanununun 25. maddesi ve Meclis Çalışma Yönetmeliğinin 22. maddesi hükmü gereğince yapılan seçim sonucunda Sadin Şahin, Hikmet Tutlu, Dursun Cumali Sucu, Cercis Taşdemir ve Ali Seydi Ünlü, denetim komisyonuna seçildiler. Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Denetim Komisyonuna seçilen üyelere çalışmalarında başarılar diledi.

Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda; 2018 yılındaki toplantılarını her ayın ilk Salı günü yapılmasını kararlaştıran Yeşilyurt Belediye Meclisi ayrıca oy çokluğuyla 2018 yılında tatil yapmama kararı aldı.

2018 yılında İller Bankasında kullanılacak krediler için Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat'a yetki verilmesine ilişkin Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi oy çokluğuyla kabul edilirken, Başkan Polat, stratejik plan çerçevesinde yapılması uygun görülen her türlü iş ile beraber Toplu Konut İdaresi Başkanlığından, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından, İller Bankası ile ülkede faaliyet gösteren diğer bankalardan, yurt içi ve yurt dışındaki yabancı finans kuruluşları ile yabancı bankalardan kredi şeklinde borç alma ve işlemlerini takip etme, sözleşme ve kredi şartlarını kabul ve imza etme, alınacak borç ve kredi anlaşma yapma, sözleşmeleri imzalama, kefalet ve teminat mektubu alma, Leasıng usulü ile yurt içi ve yurt dışındaki firmalardan araç ve iş makinelerini satın alma, sosyal yardımda bulunmaya, meclis üyelerini ve belediye çalışanlarını yurt içi ve yurt dışına göndermeye, ilçemiz öğrencilerini yurt içi seyahatlere göndermeye, yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında ihtiyaç halinde TOKİ, Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte protokol imzalamaya, belediye adına yapılacak sözleşmeyi imzalamaya ve borçlanmadan dolayı Belediyemize ait gayrimenkulleri ipotek etmeye, ilçemizin kültürel, sosyal tanıtımı kapsamında Ulusal ve Uluslararası festival, yarışma, şölen, konferans, turnuva, spor müsabakası, seminer gibi organizasyonları düzenlemeye ve yapmaya bu amaçla açık hava ilanlarının yapılmasına, ilan tanıtım uygulamaları ve benzerlerini düzenlemeye etkinlik ve müsabakalarda dereceye girenlere ödül verme alanlarında yetkili kılındı.

Yeşilyurt Belediyesi bünyesinde Sözleşmeli Mühendis ve Avukat çalıştırılmasına ilişkin teklif oy birliğiyle kabul edilirken, Belediye Meclis üyelerine 2018 yılı içerisinde kanunda yer alan orana uygun olarak katıldıkları her gün için huzur hakkı ödenmesi ile ilgili teklifte görüşülerek kabul edildi.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılması planlanan "İstiklal Marşını En Güzel Okuma" ve TÜBİTAK destekli "Aydınlık Gelecek Sizinle Gelecek" Projesine ortak olunması oy birliği ile kabul edildi.

Ağırlıkla imar maddelerinin görüşüldüğü toplantıda üç madde ertelenirken, sekiz madde ise İmar Komisyonuna havale edildi. Toplantının sonunda CHP'li Meclis Üyelerinin Yeşilyurt Belediyesi iştiraklerinden Yeşil Yurt İnşaat'ın yatırımlarından olan "Yeşil Yaka Villaları" üzerine verdikleri soru önergesinin yanı sıra yöneltilen sorulara detaylı yanıtlar veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, "Yeşil Yurt İnşaat tarafından yapılan proje herkese açıktır, isteyen gelip alabilir. Yeşil Yurt İnşaat ilk defa inşaat yapmıyor, kim isterse gelip bu projeden ev alabilir, burada her hangi bir kriter bulunmuyor, ticari bir iş yapılıyor, zaten böyle bir kriter olmaz. Bu projede 110 adet villa bulunuyor, bu villalar satılacak. Yeşil Yurt İnşaatın doğru bir iş yaptığı, kente bir vizyon kattığının bir göstergesidir. Belediyemizin inşaat şirketi olan Yeşil Yurt İnşaat bundan sonra kentimize bu tür vizyon projeler kazandırmaya devam edecek. Yeşil Yurt İnşaatın yaptığı, site şeklinde villalardır. Müstakil villaların yanında çift katlı olmak üzere villalarda yapılacak. Kottan dolayı önden giriyorsunuz dubleks villa arkadan giriyorsunuz üstü iki katlı olmak üzere toplamda yedi çeşit villa tipi bulunmaktadır. Şirkette görev yapan arkadaşlarımız geçmişte buradan ev almak istiyoruz diyerek müracaat eden herkesin isimlerini not aldılar ve isimleri yazılı olanlara mesaj attılar. Ev almak isteyenlerin hepsi gelerek görüşme yaptılar ve ben elimizde villa kalacağı kanaatindeyim. Noter çekilişini bırak 110 villanın tamamının hemen satılması zor, ancak eğer böyle bir durum olursa yeni projeler yapmamız gerektiğini gösterir. Yeşil Yurt İnşaat kamu bilinciyle ama özel sektör vizyonuna sahip olarak Malatyalılara projelerini sunacak. Vicdan konusunda hiçbir problemimiz yok, vicdanımızın rahat etmediği hiçbir işi yapmayız ama çapı kurtarmayan insanlar çıkacak. Şimdi siz yolu açıyorsunuz yolu niye açtın niye bu kadar büyük diyen insanlar çıkıyor. Bizim için herkesin görüşü ve düşüncesi önemli, herkesin kanaati önemlidir. Çapı kurtarmayan insanlara da o pencereden bakacağız. Yeşil Yurt İnşaat buradaki villaların satışına başladı, ayın 15'ine kadar durum netleşir, peşinatını getirenler ve getirmeyenler diye tablo ortaya çıkar ancak benim kanaatim elimizde yani satılacak daha villa kalacağıdır. Yeşil Yurt İnşaat kentimize bir katkı sağlamak adına inşaat yapıyor. Şimdi sizin ifade ettiğiniz gibi AK Partililere yönelik bir inşaat yapsa AK Partili gider arsasını alır evi kendisi yapar niye Yeşil Yurt İnşaattan alsın ki, özel sektörün yapacağı fiyattan da yüksek olur buranın maliyeti onu da sizlerle paylaşmak isterim" diye konuştu.

Ocak ayı çalışmalarını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısı için 6 Şubat 2018 Salı günü yeniden bir araya gelecek.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.