1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerli Düşünce Derneği’nin Düzenlediği Etkinlikte Muhsin Yazıcıoğlu Anıldı
Yerli Düşünce Derneği’nin Düzenlediği Etkinlikte Muhsin Yazıcıoğlu Anıldı

Yerli Düşünce Derneği’nin Düzenlediği Etkinlikte Muhsin Yazıcıoğlu Anıldı

Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu, vefat yıldönümünde Yerli Düşünce Derneği'nin düzenlediği programda arkadaşları,...

A+A-

Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu, vefat yıldönümünde Yerli Düşünce Derneği'nin düzenlediği programda arkadaşları, sevenleri ve dünyanın dört bir yanından öğrenciler tarafından anıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve okunan duaların ardından Yerli Düşünce Derneği Onursal başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu eski mesai arkadaşı Muhsin Yazıcıoğlu'nu şu sözlerle andı:

"Şair Sakarya'yı masum Anadolu'nun saf çocuğu olarak tarif ediyor. Muhsin Yazıcıoğlu da Sakarya'nın ete kemiğe bürünmüş halidir. O siyasetin sağduyusuydu. Allah şifa versin, Deniz Baykal Bey'in tabiriyle; o bu meclisin sigortasıydı. Türk-İslam dünyasının da yılmaz, usanmaz, bıkmaz bir savunucusu ve fedaisiydi. Kadirşinaslığı, diğergamlığı, düşenin elinden tutması ile milletimizin bütün güzel özellikleri sanki onda vücut bulmuştu.

"Kendi tabiriyle hormonsuz ve katkısız bir Anadolu çocuğuydu"

O gerçekten Anadolu insanının devlete uzanan eliydi. Tevazusuyla, duruşuyla, ilkeleriyle siyasetin sağduyusuydu. Kendi tabiriyle hormonsuz ve katkısız bir Anadolu çocuğuydu. Siyasetinde ve duruşunda bir köşe vardı. Yaptığı her şeyde, attığı her adımda Allah'ın rızasını gözetirdi. Onun derdi sadece Ankara ve ya Edirne Ardahan arası değildi. Onun derdi 1 milyar 700 milyon kişiydi. Nerede birisi "Lâ İlahe İllallah" diyorsa onun derdiyle dertlenirdi. Biz buna şahidiz. Hücrede yattığı zaman bile bu böyleydi. Benim Abidinpaşa'dan mahalle arkadaşım ile aynı hücrede kalmıştı. O günkü şartlarda bir takım elbisesini, kendisi aleyhine ifade verecek, giyecek elbisesi olmayan birine hediye edecek kadar kadirşinas birisi. Siyasette de öyleydi."

"28 Şubat'ta da rahmetli dik bir duruş gösterdi"

"Refah-Yol hükümetini içeriden ve dışarıdan istemeyenlerin o dönemde neler yaptığını herkes biliyor" diyen Topçu şunları kaydetti:

"28 Şubat'ta da rahmetli dik bir duruş gösterdi. "Bu milletin iradesine karşı yapılmış bir harekettir" dedi. "Siyaseten herkesin eksiğini gediğini söyleriz. Ama neticede millet iradesinin birinci parti olarak seçtiği bir parti var ve hükümet kurmak istiyor. Benim görevim milli iradenin yanında durmaktır" demişti.

Medeniyet coğrafyamızın bir tamamında "Üşüyorum" şiiri dillerde. Biz bu şiiri zamanında kaset yapmıştık. Rahmetlinin sağlığında hiç gündeme gelmemiş, kıymeti bilinmemişti. Ben Genel Başkanlığım sırasında bu acı günü düşüş ve defin şeklinde, aradaki bu süreyi anılacak bir hafta olarak düşünmüştüm. Ve iyi ki de düşünmüşüm. Şu anda Kosova'da, Bosna'da, Makedonya'da, Azerbaycan'da, Türkmenistan'da, Kazakistan'da, Kerkük'te; neticede nerede "Lâ İlahe İllallah" deniyorsa orada Muhsin Yazıcıoğlu rahmetle anılıyor. Bugün bu "Üşüyorum" şiiri bu yerlerin tamamına ulaşmış durumda."

"Taceddin Dergahı bölgesine manevi bir sağanak gibi inerek orayı tertemiz etti"

Topçu şöyle devam etti:

"Rabbim Ardahanlı Halit'in oğlu olan bana, Sivas Şarkışlalı Halit'in oğlu Muhsin'i evliyanın kucağına koymayı nasip etti. Taceddin Sultan'ı inanın ki kimse bilmiyordu. Ben o mahallede oturduğum için biliyordum. Orası eskiden çok farklıydı. Olumsuz bir hayata sahip olanların adeta meskeni gibiydi. Rahmetli oraya bir duruş, bir bereket getirdi. Rahmetli Taceddin Dergahı bölgesine adeta manevi bir sağanak gibi inerek orayı tertemiz etti. Mahalle komşularının, orada oturanların, oraya yakın iş yerlerinin, orayı ziyaret edenlerin ifadesidir bu".

"Arkasında bıraktığı bu vefalılığı gösteren dostlarımızı Allah hepimize nasip eylesin"

Muhsin Yazıcıoğlu ile gençlik döneminde beraber çalıştıklarını belirten 22. Dönem Bingöl Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı İdare Amiri Feyzi Berdibek "bugün ihlaslı, vefalı bir nesil bırakıp gittikten sonra arkasında bıraktığı bu vefalılığı gösteren dostlarımızı Allah hepimize nasip eylesin. Çünkü ölüm haktır. Ama arkada bizleri yâd edecek güzel dostlara ihtiyaç vardır. Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz bu dünyada kıymetini teslim edemediğimiz Muhsin Yazıcıoğlu gibi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Eğer devletimiz ve milletimiz Muhsin Yazıcıoğlu'na sağlığında sahip çıkabilseydi bugün Doğu ve Güneydoğu'da teröre karşı yepyeni bir ekol oluşturabilirdi. Biz maalesef değerlerimizin kıymeti gittikten sonra anlaşılır. Allah gani gani rahmet eylesin."

"Bu ilkeli bir lider duruşudur, bu vatansever bir devlet adamı duruşudur"

Bir dönem Muhsin Yazıcıoğlu'nun Genel Başkan Yardımcılığını yapan Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı ve Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ise Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili bir hatırasını paylaştı:

"Rahmetli ile en önemli anılarımızdan biri, İngiltere'ye gittiğimizde orada bulunan bir basın mensubunun Türkiye'deki o zamanki hükümet ile ilgili bir soru sormasıdır. Rahmetli orada "ben bir başkasının parlamento çatısı altında kendi hükümetimi tartışmam ve tartıştırmam" dedi. Bu ilkeli bir lider duruşudur, bu vatansever bir devlet adamı duruşudur".

"Muhsin Yazıcıoğlu'nun hep dillendirdiği bir hayali vardı"

"Muhsin Yazıcıoğlu'nun hep dillendirdiği bir hayali vardı" diyen Yerli Düşünce Derneği Genel Sekreteri Nizam Şahin ise "kendi ifadesiyle "önce insan" diyebilen bir felsefeyle bu cennet vatan toprağında başı açığı, başı kapalısı, Alevi'si, Sünni'si, Kürt'ü, Türkmen'i, Laz'ı, Çerkez'i Arap'ı, Boşnak'ı, Arnavut'u herkes hep birlikte ay yıldızlı al bayrağın altında doğduğu yerde doysun, başı dik karnı tok olsun. Bu ülkenin bütün çocukları bireysel özgürlüklerin önünün açık olduğu; güvenli, özgür ve refah içinde tam bağımsız güçlü bir Türkiye'de yaşasın. AB kapılarında sürünmek veya global emperyalist projelerin figüranı olmak yerine Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar kaynaşmış ve birleşmiş büyük bir Türk-İslam dünyası olsun isterdi" ifadelerini kullandı.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.