1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yerel Seçim Adayları Ne Zaman Belli Olacak? - Nasıl Belirlenecek?
Yerel Seçim Adayları Ne Zaman Belli Olacak? - Nasıl Belirlenecek?

Yerel Seçim Adayları Ne Zaman Belli Olacak? - Nasıl Belirlenecek?

Genel seçimlerin yapılmasının ardından gözler yerel seçimlerde. Vatandaşlar yerel seçimlere dair detayları araştırmaya başladı. Yerel seçimlerle ilgili merak edilenler arasında adayların belli olup olmadıkları yer alıyor. Yerel seçim adayları ne zaman bel

A+A-

Normal şartlarda 2019 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için çeşitli iddialar yer alıyor. Genel seçimlerin erkene çekilmesi ile birlikte aynı değişikliğin yerel seçimler için de olabileceği iddiaları konuşulurken yerle seçim adaylarının ne zaman belli olacağı da araştırılmaya başladı. Peki ya yerel seçim adayları ne zaman belli olacak? İşte 2019 yerel seçime dair detaylar..

Yerel seçimlerin erkene çekilmesi iddiası genel seçimlerin erken bir tarihe alınması ile en çok araştırılan konulardan biri oldu. 2019 yılında yapılması beklenen yerel seçimler için adaylar ne zaman belli olacak sorusunun cevabı haberimizde.

Yerel seçim adayları nasıl belirlenecek 2019?

Yerel seçim adaylarını belirlemedeki ilk kriter 24 Haziran sonuçlarına göre kazanılan ve kaybedilen yerler dikkate alınarak yerel seçim stratejisi ortaya konulacak. Bu çerçevede sahadan gelen raporlar doğrultusunda belediye başkan adaylarının sonbahardan itibaren netleştirilmesi bekleniyor. Adaylar belirlenirken ilk olarak icraat karnelerine bakılacak. Buna göre, mevcut başkanların icraatları, halkın memnuniyet oranı, projelerin beklentileri ne kadar karşıladığı, başkanların vatandaşa yakınlığı ve şikayetler belirlenecek. Teşkilat, sahadan gelen bilgileri raporlaştırarak il ve bölge düzeyinde aday adayları belirlenecek. Genel Merkez ile Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ise AK Parti için kritik önem taşıyan illere özel çalışma yapacak.

Yerel seçim adayları ne zaman belli olacak 2018?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili 884 AK Partili belediyenin “icraat” karnesinin çıkarılmasını istedi. Beş kriter dikkate alınarak sahadan gelecek analizlere göre AK Parti Kongresi’nin ardından belediye başkanlarının yerel seçimlerdeki kaderi belli olacak. Sahadan gelen raporlar doğrultusunda belediye başkan adaylarının sonbahardan itibaren netleştirilmesi bekleniyor.

AK Parti’de Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için takvim, sonbaharda başlayacak. Mevcut 884 belediyenin yanı sıra tüm Türkiye genelinde bu sayıyı daha da artırmayı hedefleyen AK Parti’de yerel seçim çalışmaları da başladı.

MHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı adayı

MHP, yerel seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü yeniden aday gösterecek.

CHP İstanbul Adayı Muhtar Kent mi?

CHP, Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimlerdeki adaylar için aday arayışını hızlandırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul için parti dışından isim arayışında olduğu, öne çıkan ismin ise eski Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent olduğu ileri sürüldü.

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır?

En son yerel seçim 2014 yılında yapılmıştır. Bu durumdan yola çıkarak olağan dışı bir durum olmadığı taktirde Türkiye’de gelecekte şu yıllarda seçimler yapılacaktır. -2014 (En son yapılan yerel seçimdir.)
-2019 (En yakın yapılacak olan belediye seçim tarihidir.)
-2024
-2029
-2034

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.