1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yerel liselerde yüzbinlerce kontenjan boş kaldı
Yerel liselerde yüzbinlerce kontenjan boş kaldı

Yerel liselerde yüzbinlerce kontenjan boş kaldı

Merkezi yerleştirme sonucunda liselerde kontenjanların neredeyse tamamı dolarken yerel yerleştirme sonucunda liselerde ise toplam 342 bin 392 kontenjan boş kaldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ortaöğretim kurumlarına yerleştirme kapsamında ortaokulların 8’inci sınıfını başarıyla tamamlayan öğrencilerin yerleştirme işlemlerini tamamladı. MEB, liselere yerleştirme sonuçlarının sayısal verilerini de paylaştı.

Buna göre; merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapıldı.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapıldı.

Genel olarak merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarına göre; yüzde 50 Anadolu, fen, sosyal bilimler lisesi; yüzde 15 imam hatip lisesi; yüzde  35 meslek liselerine yerleşme gerçekleşti.

Merkezi yerleştirme sonucunda birinci tercihine yerleşen aday sayısı 33 bin 694, 2'nci tercihine yerleşen aday sayısı 35 bin 148, 3'üncü tercihine yerleşen aday sayısı 27 bin 912, 4'üncü tercihine yerleşen aday sayısı 18 bin 812, 5'inci tercihine yerleşen aday sayısı 11 bin 717 oldu.

Yerel yerleştirme sonucunda ise birinci tercihine yerleşen aday sayısı 503 bin 970, 2'nci tercihine yerleşen aday sayısı 118 bin 327, 3'üncü tercihine yerleşen aday sayısı 84 bin 619, 4'üncü tercihine yerleşen aday sayısı 57 bin 314, 5'inci tercihine yerleşen aday sayısı 34 bin 696 oldu.

Merkezi Yerleştirme işlemlerinde adaylar sınav puanlarına göre yerleştirildi. Sadece 51 aday sınav puan eşitliği durumu oluşmuş ve bu adaylar OBP üstünlüğüne göre yerleştirildi.

Yerel Yerleştirme sonucunda puanların eşitliği oluşan 252 aday için kontenjan artırımı yapılarak yeniden yerleştirme yapılırken bu işlem sonucunda puanların eşitliği oluşan 5 aday ilgili okullara manuel yerleştirildi ve işlem sonlandırıldı. Bu 5 aday hiç yerleşemeyen veya önceki durumda kontenjanı dolmamış olan okullara yerleşmiş adaylar olduğundan, yer değişikliğinden kaynaklı herhangi bir hak kaybı oluşmadı.

Merkezi yerleştirme sonucunda  Anadolu İmam Hatip Lisesinin  28 bin 740 kişilik kontenjanında 65 kontenjan boş kalırken; yerel yerleştirme sonucunda ise 224 bin 950 kişilik kontenjanın 107 bin 288 kontenjanı boş kaldı.

Yerel yerleştirme sonuçlarına gören yüzbinlerce kontenjan boş kaldı

Merkezi yerleştirme sonucunda Anadolu İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Teknik Programı, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi kontenjanlarının neredeyse tamamı dolarken; yerel yerleştirme sonucunda Anadolu İmam Hatip Lisesinde 107 bin 288, Anadolu Lisesinde 21 bin 70 Anadolu Teknik Programında 214 bin 34 olmak üzere toplam 342 bin 392 kontenjan boş kaldı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.