1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Yenidoğan Bebeklerin Beslenmesi ve Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı
Yenidoğan Bebeklerin Beslenmesi ve Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı

Yenidoğan Bebeklerin Beslenmesi ve Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı

Annelerin belki de en mühim görevi, bebeğin beslenmesi noktasında ortaya çıkar. Burada, yenidoğan beslenmesi kapsamında dikkat edilecek olan bir püf nokta bulunur; o da bebeğin anne sütü dışında başka herhangi bir gıda takviyesi almamasıdır.

A+A-

Yenidoğan Beslenmesi

Annelerin belki de en mühim görevi, bebeğin beslenmesi noktasında ortaya çıkar. Burada, yenidoğan beslenmesi kapsamında dikkat edilecek olan bir püf nokta bulunur; o da bebeğin anne sütü dışında başka herhangi bir gıda takviyesi almamasıdır.

Anne sütü, yenidoğan bebeklerin en ideal besinidir. Anne sütünde bebek için zaruri olan tüm su ve mineraller vardır. Bu nedenle bebeğe ekstra su verilmesine gerek yoktur. Buradan hareketle, anne sütünün bebekler için hayati bir değer taşıdığı daha net bir şekilde anlaşılır.

yenidogan-beslenmesi.jpg


Beslenme yararı

İlk 6 ay anne sütüyle beslenen bebekleri uzun dönemde bedensel ve ruhsal sağlık açısından sayısız yarar beklemektedir. Çocukların bilişsel ve sosyal gelişiminde aslında en önemli faktör olarak anne sütü kabul edilir.

Anne sütüyle beslenme yararı saymakla bitmez. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, bağışıklık sistemi güçlenir; göz, kulak, solunum ve idrar yolu enfeksiyon olasılığı düşer; İshal, kabızlık ve gastroentenik olasılığı düşer; gaz ve kusma sorununa az rastlanır.

Aynı zamanda sindirim ve bağırsak hareketliliği gözlenir, göz fizyolojisi gelişir, kemik gelişimi olumlu etkilenir ve düzenli kilo artışı görülür.

Anne sütüyle beslenmiş olan bebeklerin çocukluk yıllarında obezite, kansızlık, astım, egzama, alerji gibi rahatsızlıklara direnç artar. Emzirilen bebeklerde, çene ve diş gelişimi sağlam oluyor; bu sebeple ileriki yaşlarda diş çürümeleri çok daha nadir görülüyor.

Aynı zamanda emzirme, bebeğin uzun dönemde  diyabet, çölyak, tansiyon, yüksek kan basıncı ve koroner kalp gibi kronik hastalıklara yakalnma risklerini de azaltır. Aslında erişkinlik döneminde kazanılan zararlı alışkanlıkların başında gelen bağımlılık ve ya oburluğun temelinde de anne sütünün alınmaması yatıyor. Buna göre emzirilen bebekler emzirilmeyen bebeklere göre daha sağlıklı oluyor.

beslenme-yarari.jpg


Beslenme Sıklığı

Peki en temel ihityaçlarını sadece anne sütünden karşılayan yenidoğan bebeklerin beslenme sıklığı nasıl olmalıdır? Öncelikle yapılması gereken doğumdan sonraki ilk yarım saat ya da 1 saat içinde bebeğin emzirilmeye başlanmasıdır.

Sonraki süreç hakkında ise, büyük çapta bir bilgi kirliliği mevcuttur. Hatta “2-3 saatte bir beslenme” diye kalıplaşmış bir kuraldan bile söz edilir. Aslında bebeğin beslenmesi için en doğru öğünler, bebeğin annesini her emmek istediği zamanlardan başka bir kategoriden oluşmaz.

Beslenme sıklığı hususta belirleyici olan bebeğin iştah durumudur. Bununla birlikte bebeğin ilk haftalardaki beslenme sıklığı ayrıca önemlidir. Bu noktada, “anneler ne sıklıkla emzirmeli?” sorusu akla gelir. Bebekler içgüdüsel olarak aslında ne istediğini bilir ki anne memesi, yenidoğan bebeğin karnını doyurmak içindir.

Doğumdan sonraki 2-3 gün sonrasında emzirme sıklığı günde 8-12 kez arası değişkenlik gösterir ve her emzirme, 30 dakika sürebilir. Yine de bu süreler, bebeğin iştah durumuna ve annelerin süt miktarına göre farklılaşabilir. Zaten bu dönemde bebekler, aşırı mikarda bir süt alımı yapamaz; alacağı miktar, çay kaşığı ölçümünü geçemez.

beslenme-yararibeslenme-sikligi.jpg


Beslenme Düzeni

Annelerin en büyük endişesi, yeni doğan bebeklerdeki beslenme düzeni ile ilgilidir. Annelerde sürekli olarak “acaba bebeğimin karnım doydu mu?”, “yeterince süt verebiliyor muyum?”, “bugün sütüm azaldı mı?”, “bugün az mi emdi?” vb. gibi sorularla kaygıya kapılırlar.

Annelik duygusunun getirdiği bu korku, bebek gelişimine olumsuz bir yansıma olup olmayacağıyla doğrudan bağlantılır. Uzmanlar, annelerin bu korkusuna dayanarak pek çok araştırma ve inceleme yapar.

Buna göre, bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmesi gerektiği, sonraki süreçte ek gıda takviyelerinin yapılması gerektiğinden bahsedilir. Bebek gelişimi açısından, bebeklerin 2 yaşına dek emzirilmesi tavsiyesi ise, beslenme düzenindeki kilit noktadır.

beslenme-duzeni.jpgAğrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI YORUM EDİTÖRÜ: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.