1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Yenidoğan Bebek Gelişimi Görme, İşitme ve Refleks Gelişimi
Yenidoğan Bebek Gelişimi Görme, İşitme ve Refleks Gelişimi

Yenidoğan Bebek Gelişimi Görme, İşitme ve Refleks Gelişimi

Yenidoğan Bebek GelişimiGünden güne değişen, boy ve kilo artışı olan, el, kol ve bacak refleksleri farklılaşan yenidoğan bebek gelişimi, kendi içindeki süreçte bazı dönüm noktalarına sahiptir.

A+A-

Yenidoğan Bebek Gelişimi

Günden güne değişen, boy ve kilo artışı olan, el, kol ve bacak refleksleri farklılaşan yenidoğan bebek gelişimi, kendi içindeki süreçte bazı dönüm noktalarına sahiptir. Anneler tarafından bebeğin büyümesini izlemek muhteşem bir duygudur ve bununla birlikte anneler, bebeğin en sağlıklı ve en doğru şekilde büyümesini temennni eder.

Yenidoğan bebekler, günde ortalama 15-18 saat uyku uyur ve gece gündüz farkı bilmezler. Ancak, bebeğin uyanık olduğu zamanlarda annenin bebek ile sözlü iletişimi ve ten teması, bebeğin zihinsel ve sosyal gelişimi için büyük önem arz eder.

Bu periyotta bebeklerin vücut tepkimeleri reflekslerden oluşur. Elleri yumur şeklinde olur, nesnelere bakabilir, kavrayabilir; fakat uzun süre tutamaz. Yine bu süreçte bebekler, göz teması kurabilir, insan sesi ya da eşya sesi duyunca tepki verebilir. Anne kokusunu ve sesini tanıyabilir.

Peki, anneler, bebeğin gelişimi için neler yapmalıdır? Bu sorunun yanıtı, mütemadiyen ilgi ve alaka olabilir; hatta artarak ilerleyen bir öğretme süreci de olabilir. Zira, yenidoğan bebeklerde ilk 3 ay sonrasındaki öğretici yaklaşım, bebeğin bilişsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlamakla birlikte erken yaşlarda bireysel kazanımların oluşmasına da yardımcı olur.

bebek.jpg


Görme Yetisi

Yenidoğan bebek, ilk ayında 15-30cm görüş açısıyıla bakar; uzaktaki nesneleri bulanık görür. Bebekteki görme yetisi, 2. ayda netleşir ve canlılaşır. Ancak, emzirme esnasında en yakın teması annesiyle kuran bebek, annesini sürekli görebilme olanağına sahip olduğu için görme yetisinde daha fazla annesini ayırt edebilir. Bu periyotta bebeğin ilgi odağı ise, koyu renkli nesne ve eşyalardır.

Bu nedenle anneler, bebeğin göz yetisindeki ilgi odağının “ne” ve “neler” olduğuna dikkat etmeli, koyu ve parlak renkli objeleri bebeğin görüş açısı içinde tutabilmeli, dikkatini çeken başka nesne ve eşyaları bebeğin alanına dahil edebilmelidir. Çünkü bebek, yavaş yavaş ışığa ve ışıklı ortamlara tepki vermeye başlayacaktır. Böylece yenidoğan bebekte görme yetisi daha sağlıklı bir biçimde gelişebilecektir.

gorme.jpg


İşitme Yetisi

Yenidoğan bebekler, her ne kadar görme yetisinde tam anlamıyla bir gelişme içinde olmasa bile; işitme yetisinde daha duyarlıdır; özellikle insan seslerini algılama konusunda… Bu noktada anne sesi, bebekler için ayırt edici bir nitelik taşır.

Çünkü o ses, bebekler tarafından anne rahmindeyken duyulmaya başlanmıştır ve ebbek için bu süreçte en tanıdık ses, anne sesidir. 2. ayda bebeğin duyuları kuvvetlenir; ince ve kalın sesleri ayırt edebilir. Yüksek seslere karşı gözlerini kırpabilir, ürkebilir ve uykusundan bile uyanabilir.

Anneler, yenidoğan bebekteki işitme yetisi gelişimi açısından, sesli iletişimi mümkün olduğunca gerçekleştirmeli, bebek ile müzikli ortamlarda bulunabilmelidir. Çünkü sözlü ve bedensel iletişim, bebeğin görme ve işitme yetisinde kilit noktadır.

isitme.jpg


Refleks Yetisi

Bebekler, öğrenme yetisi ve 5 duyusunu koordine etmeye 6 aylık döneme girmekle başlar. İlk 6 aylık süreçteki refleks yetisi, ay ay bir gelişimi kapsar. Yenidoğan bebekler ilk önceleri başlarını tutamazlar. Ancak birkaç ay içinde, sırtüstü yatırıldıkları zaman karşı noktalara bakabilir, kafalarını kısa süreli kaldırabilirler.

Bu aylarda bebekler yuvarlanamazlar; fakat yan tarafına dönmeye de yavaş yavaş başlayabileceklerdir. Güçlü şekilde tekmeler atma, avucuyla nesneleri kavrama ve sıkıca tutma, bu aylardaki bebeklerin gösterdiği refleksler arasındadır.

1 ay sonra bebeklerde gözlenen bazı refleksler, kendiliğinden gülme, parmak emme, ağlama dışında sesler çıkarma, nesneleri bilinçli bir şekilde yakalama gibi sıralanabilir. Unutulmamalıdır ki bebeklerde beş duyu koordinasyonu ilk 6 ay sonrasında nitelik kazanmaya başlayacaktır. Böylece bebeklerde fiziksel ve zihinsel aktiflik göze çarpabilecektir.

refleks.jpegAğrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.