1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Yenidoğan Bebek Emzirme Düzeni Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Yenidoğan Bebek Emzirme Düzeni Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yenidoğan Bebek Emzirme Düzeni Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Özellikle annelerin özen göstermesi gereken konu başlıkları arasında yenidoğan bebek emzirme yer alır. Zira annenin kişisel bakımı ve beslenme şekli, emzirme üzerinde kendini gösterir ve böylece bebeğin her türlü gelişimi açısından oldukça önemli..

A+A-

Yenidoğan Bebek Emzirme

Özellikle annelerin özen göstermesi gereken konu başlıkları arasında yenidoğan bebek emzirme yer alır. Zira annenin kişisel bakımı ve beslenme şekli, emzirme üzerinde kendini gösterir ve böylece bebeğin her türlü gelişimi açısından oldukça önemli olduğu daha da anlaşılır hale gelir. Bu bakımdan emzirmenin şekli ve düzeni, bebeğe doğrudan etki eder.

Emzirmenin düzeni ve şekli, her şeyden önce anne sütünün verimliliğiyle ilgilidir. Anne sütünün verimli olabilmesi, annelerin hamilelik döneminden itibarenki bakım ve beslenme alışkanlıklarına dek uzanan bir zaman dilimini kapsar.

Anne adayları, gebelik boyunca doğumdan sonraki sürece hazırlık yapar. Bedensel ve ruhsal sağlığa özen göstermek, zararlı alışkanlıklardan arınmak ve en önemlisi beslenme düzenine uyum sağlamak…

Sıralanan bu etmenler, anneliğe atılan ilk adımın birer parçasıdır aslında. Çünkü böylesi bir yaşam tarzına geçiş, gebeliğin sona erdiği anda kucağa alınan bebeğin gelişimi içindir. Doğumdan sonraki süreçte de  bu yaşam tarzına devam edilir. Öyle ki bebek gelişimindeki en etkin görev, anne sütünde gizlidir.

yenidogan-bebek-emzirme-duzeni-bakimi-ve-beslenmesi-nasil-olmali-.jpg

 


Anne Sütü

Bebeklerin anne sütüyle ilk 6 ay boyunca beslenmesi temel prensiptir. Çünkü anne sütü, mucizevi bir şekilde bebeğin fizyolojik ve psikolojik gelişimi açısından gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri tek elde toplayan en doğan kaynaktır.

Bebek, anne sütüyle beslenmeye ne kadar erken başlarsa; anne sütü de o denli hızla gelebilme özelliğine sahiptir. İşte bu nedenle bebekler doğar doğmaz anne sütüyle tanıştırılmalıdır.

Yenidoğan bir bebeğin gelişim sürecinde annenin rolü, öncelikli olarak kişisel bakım ve beslenme düzeniyle gün yüzüne çıkar. Anne, ne kadar dinlenebilirse; anne sütü de o kadar verimli olacaktır ve anne, nasıl beslenirse; anne sütünü emen bebek de aynı gıdalarla beslenmiş olacaktır. O halde anneler beslenme alışkanlıklarında nelere dikkat etmelidir?

sut.jpg


Bakım ve Beslenme

Annenin beslenme şekli ve çeşitliliği, yenidoğan bebek emzirilmesi üzerinde son derece etkin bir pay sahibidir. Uzmanlar, nasıl ki yenidoğan bebeklerin beslenme düzenin önemini vurguluyorsa; aynı şekilde annelerin beslenme düzeninin de önemini vurgular. Çünkü dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebeğin temel ihtiyacı olan besinler, anne sütüyle bebeğin vücuduna girecektir.

Bu noktada annenin bakım ve beslenmesi devreye girer. Anneler, bakım konusunda öncelikle dinlenme zamanlarını çok iyi ayarlamalı, bedensel yorgunluğun süt miktarına etkisini kayda değere almalıdır. Bunun için de uyku düzenlerine çok özen göstermeleri gerekmektedir.

Anneler, beslenme konusunda ise, emzirme için gerekli olan süt miktarının korunması ve hatta arttırılmasına yardımcı olabilecek tüm gıdaları tüketmelidir. Bu gıdalar arasında, yeşil ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, protein deposu yiyecek ve içecekler, kurutulmuş meyveler, tahin pekmez, rezene gibi bitki çayları, ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler sayılabilir.

Anneler, her gün süt ve süt ürünleri tüketimini ihmal etmemelidir. Çünkü, kalsiyumla birlikte magnezyum,  potasyum ve fosfordan zengin beslenerek süt miktarının hem korunmasına hem de artmasına katlı sağlamalıdır.

bakim.jpg


Emzirme Düzeni

Yenidoğan bebeklerde ilk günler, kısa süreli ve kısa aralıklı emzirme sağlanır. İlerleyen günlerde ise, 2-3 saat aralıklı ve 15-20 dakika gibi bir süreli emzirme uygun olarak açıkanır. Buradaki püf nokta, emzirme düzeninde önce bir memeden tam süt alımının sağlanmasının ardından diğer memeye geçilmesi biçimindedir. Bir sonraki emzirme ise, en son emzirilen memeden başlamalıdır.

Emzirmenin düzenli işleyişi, bebeklerin sarı sulu dışkılamasıyla gözlemlenir. Dışkılama, emzirme sırasında ya da sonrasında olur. Bu düzen, bebekleri kabızlık, ishal gibi sorunlardan da korur. Aynı zamanda annenin beslenme alışkanlığına dikkat etmesiyle beraber bebekte oluşabilecek muhtemel gaz sorunlarının da önüne geçilmiş olur.

bakim-001.jpgAğrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.