1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Yenidoğan Bebek Bakımı - Cilt Banyo ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?
Yenidoğan Bebek Bakımı - Cilt Banyo ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan Bebek Bakımı - Cilt Banyo ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan BakımıDünyaya merhaba diyen bebeklerin cildi son derece hassas olur; bu nedenle yenidoğan bakımı, son derece titizlik ve dikkat isteyen mühim bir husustur. Anneler, bebeklerinin cilt bakımına özenli yaklaşmalı, bebeğin cildi ıslak..

A+A-

Yenidoğan Bebek Bakımı

Dünyaya merhaba diyen bebeklerin cildi son derece hassas olur; bu nedenle yenidoğan bakımı, son derece titizlik ve dikkat isteyen mühim bir husustur. Anneler, bebeklerinin cilt bakımına özenli yaklaşmalı, bebeğin cildi ıslak ya da nemli kalmamalı, her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır.

Yenidoğan bebeklerin bakım hassasiyeti konusunda annelerin ilk önceliği, bebeğin beslendikten ve uykusundan uyandıktan sonra ve hatta yeni uykuya başlamasından önce altını değiştirmek olmalıdır. Çünkü bebek bakımındaki ilk kural, cilt bakımı ve cilt bakıma bağlı olarak alt değiştirmenin düzenli olarak yapılmasıdır.

Cilt bakımındaki ikinci kural, mümkün olduğunca her gün, bebeğe banyo yaptırılmasıdır. Banyo yapmaktan hoşlanmayan bebekler içinse bu süre, haftada 3-4 kez şeklinde önerilir. Bebeğin banyo zamanlaması oldukça önemlidir. Bebeği beslemeden hemen öncesinde ya da hemen sonrasında yıkamamak gerekir; öyle ki bebek, karnı aç ise huzursuz olabilir; karnı tok ise kusabilir.

yenidogan-bakim.jpg


Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı

Cildi narin ve hassas olan tüm bebeklerin ihtiyacı, özenli bir bakımdır. Buradaki püf nokta, bebeklerin ıslak ve nemli bir tenle kalmamasıdır. Bu önlem, bebeği hem pişikten korur hem de cilt hassasiyetine direnç sağlar. Pişik sorunu yaşayan bebeklerin cilt bakımında, pişik kremleri ve bazı bebe losyonları kullanılabilir.

Cilt bakımı, bebeklere her banyo sonrası krem ya da yağ kullanımı gerektirmemelidir. Bebek losyonları ve nemlendiriciler, günde 2 kez kullanılabilir.

Bununla birlikte cildi çok kuru olan bebeklerin banyo sularına bebe yağı eklemek işe yarayabilir. Böylesi bakım ürünleri, sadece gerekli olan durumlarda kullanılmalı, aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Bebekte göbek bakımı da önemlidir, bebeğin göbek ve çevresi nemli kalmamalıdır. Göbek, günde 1-2 kez göbek kordonu dibinden alkollü pamuk ile silinip temizlenmelidir. Zaten göbek, 7-14 gün içinde düşecektir; düştükten sonra bebeğe banyo yaptırılabilir.

cilt-bakimi.jpg


Yenidoğan Bebeklerde Banyo Yapımı

Bebeklere göbek düştükten 1 gün sonra banyo yaptırılabilir. Göbeğin düşüşüne dek banyo yerine bebeğin cildi yumuşak dokuda bir havlu ya da bez yardımıyla sabun ile temizlenip durulanabilir. Göbeğin düşmesiyle birlikte banyo yapımı, hiçbir sakınca teşkil etmez. Mühim olan bebeğin nasıl ve ne kadar sıklıkla yıkanacağıdır.

Bebek banyosunda dikkat edilmesi gereken ilk konu, banyo yaptırılacak ortamın sıcaklık derecesidir; ikinci konu ise bebeğin gireceği suyun sıcaklığıdır. Ebeveynler, ortam ısısını bebeği olası hastalıklardan korumak için ayarlamalı; su sıcaklığını da bebeğin cildini olası zararlardan korumak için dengelemelidir.

Küvet banyosu için ebeveyler, göbek kordonunun iyileşmesini beklemelidir. Göbek kordonu iyileşene dek, bebeğin bedeni tamamen su altında kalmayacak bir biçimde yıkanmalıdır. Bebeklerde baş temizliği ise, haftada 1-2 kez bebek sabunu ya da bebek şampuanıyla olabilir. Aradaki günlerde ise yalnızca su ile durulama tavsiye edilir.

yenidohan-banyo.jpg
 


Yenidoğan Bebeklerde Tırnak Bakımı

Bebekleri olası mikroplardan ve bazı tehlikeli durumlardan koruyan etkenlerin başında ise, tırnak bakımı gelir. Bebeklerin el ve ayak tırnakları, bebekler için özel tasarlanmış olan tırnak makaslarıyla kesilmeli, tırnaklar uzun tutulmamlıdır. Çünkü bebek, elini mütemadiyen ağzına, yüzüne ve diğer vücut bölgelerine götürebilir, ayakları havaya kaldırırken ayak parmağını emebilir.

Bilinmelidir ki, bebeklerin tırnakları tahmin edilenden daha çabuk uzar ve yumuşak olmalarına rağmen oldukça keskin bir yapısı vardır. Tırnak kesimi için en uygun zamanlardan biri ise, bebeğin uyuduğu zamandır. Çünkü uyku esnasında bebek, hareketsizdir; böylece tırnak kesmek çok daha kolau olacaktır. Aynı zamanda banyo sonrası da tırnak kesimi yapılabilir.

Bebeğin el tırnakları haftada birkaç kez; ayak tırnakları ise haftada 1 kez kesilebilir; çünkü el tırnakları daha hızlı uzamaktadır. Bebek tırnaklarının kesim yönteminde ise, derine batma riskine karşı düz kesim tercih edilmelidir.

tirnak.jpg


Ağrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.