1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Unutulmaya Yüz Tutan Türk Oyunları Yeni Nesile Aktarılıyor
Unutulmaya Yüz Tutan Türk Oyunları Yeni Nesile Aktarılıyor

Unutulmaya Yüz Tutan Türk Oyunları Yeni Nesile Aktarılıyor

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde bulunan Osman Zeki Yücesan Ortaokulu, AB Bakanlığı'na bağlı Ulusal Destek Servisi tarafından yürütülen e-twinning kapsamında...

A+A-

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde bulunan Osman Zeki Yücesan Ortaokulu, AB Bakanlığı'na bağlı Ulusal Destek Servisi tarafından yürütülen e-twinning kapsamında uyguladığı "Once upon a time, I was a child,too" (Bir zamanlar ben de çocuktum) projesiyle unutulmaya yüz tutmuş Türk oyunlarını yeni nesile aktarıyor.

Proje hakkında bilgi veren İngilizce Öğretmeni ve proje koordinatörü Şahfer Köşker, Mart ayında aynı okuldan Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni Saniye Elmaağaç ve Kayseri Durak Hava Demir Ortaokul Müdürü Hakan Tatlı ile projeye başladıklarını; Romanya, Norveç, Portekiz,Arnavutluk gibi Avrupa ülkeleriyle birlikte yürüttükleri projeyle kültürel iletişim ve aktarımda zaman ve mekan birlikteliğini hedeflediklerini belirtti. Projeleri kapsamında ortak ülkelerle online konuşma, mektuplaşma, karşılıklı tohum değişimi, aile değerleri paylaşımı,gelenek ve göreneklerin yeni nesile aktarılmasını hedeflediklerini vurgulayan Şahfer Köşker, projelerinin son etkinliği olarak eskiden oynanan ve aile içi iletişim ve tecrübe paylaşımı açısından büyük önemi olan Türk oyunlarının öğrencilere, aileleri ve öğretmenleri tarafından aktarılmasını sağladıklarını, bunun yanında Avrupa'da yaşayan proje ortağı ülkelerin de oyunlarını bizimle paylaştıklarını vurguladı. Günümüz yaşam şartları ve gelişen teknolojinin gitgide yakınımızdakilerle aramıza sınır koyması nedeniyle zayıflamaya başlayan aile bağlarını güçlendirmeyi ; bu sayede mutlu aileler ve mutlu çocuklar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Okul Müdürü Suat Koç, 21. yüzyıl eğitim amaç ve hedefleri için öğrencilerin farklı kültürlerle etkileşime geçmelerinin onların akademik başarıları yanında sosyal ve kültürel birikimlerini de artırdığını belirtti. Proje sayesinde İngilizce dersine ilginin ve yabancı dili kullanmanın arttığını da belirten Koç, gelecek yıl okullarının farklı projelerle daha büyük hedeflere ulaşması için çalışacaklarını söyledi.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.