1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin Afrin Harekâtı
Türkiye’nin Afrin Harekâtı

Türkiye’nin Afrin Harekâtı

Türkiye, yaşanan son gelişmelerin ardından Afrin'e harekât planını devreye koyarak sınırda "teyakkuz'a geçildi. Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi...

A+A-

Türkiye, yaşanan son gelişmelerin ardından Afrin'e harekât planını devreye koyarak sınırda "teyakkuz'a geçildi. Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, harekatla ilgili, "Şu anda bu harekâtın karşısındaki tek güç bölgedeki terör örgütlerini ciddi anlamda destekleyen ABD'dir. Türkiye'nin Afrin harekâtına ne Rusya bir şey diyecektir ne de İran bir şey diyecektir" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin bundan birkaç hafta önce Birleşik Kuzey Suriye Federasyonu şeklinde ve buna da Afrin'i dahil edeceğini sıklıkla dile getirmeye başladığını kaydeden Atatürk Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, "Çok uzun zamandan beri ABD önceliğinde koalisyon güçleri en büyük paydaşının PKK terör örgütünün Suriye kolu olan PYD'nin oluşturduğu SGD dediğimiz unsurlarla bir terör koridoru oluşturuyor. Burada dikkat çekici unsur ABD niye böyle bir şey yapıyor. Türkiye'nin çok ciddi tepkilerine rağmen ABD'nin en büyük planı burada kendi emrinde silahlı bir güç oluşturmak dünyanın en sıcak bölgesinde Orta Doğu'da kendi askerini alana sürmeden bu güçleri kullanarak burada önemli bir aktör haline gelmek. Silahlı bir gücün olduğu aktör haline gelmek. İkincisi de bu gücü kullanarak Türkiye'yi sıkıştırarak uluslararası platformda Türkiye'yi kendi yanına çekip kendi istediği noktaya getirmek için büyük çaba sarf ediyor" diye konuştu.

"ABD ateşle oynuyor"

Atatürk Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, ABD'nin ateşle oynadığını ifade ederek, "Tabi aslında ateşle oynuyor bir terör örgütüne yatırım yapıyor. Türkiye PYD'nin PKK'nın bir kolu olduğunu ısrarla vurguluyor, delilleriyle ortaya koyuyor. İşin ilginç tarafı PYD'nin PKK'nın kolu olduğunu ilk kez ABD 2007 yılında açıklamıştı. Alanda ki sahada ki misyonları Washington'a devamlı burada bir PKK'nın farklı bir kolunun oluşturulduğunu isminin PYD olduğunu defalarca rapor etmişlerdir. Buna rağmen sırf kendi çıkarlarını daha etkili bir şekilde kullansın diye böyle bir güç ve sık sık da dikkat edin isim değiştiriyor. Suriye Güvenlik Güçleri, Suriye Demokratik Güçleri, Kuzey Suriye Federasyonu, Suriye Sınır Gücü gibi isimler değiştiriyor. Burada da her halde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bölgede ki diğer kukla yapılara benzeterek kandırmaya çalışacağını düşünüyor fakat Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün unsurlarıyla bu oluşumları çok yakından takip ediyor. PYD öyle bir güç ki herkes tarafından kullanılabilecek yapıya kavuştu. İlk dönem Rusya'da PYD'ye sıcak bakıyordu ama sonradan PYD'nin ABD ile çok yakınlaşması tamamen ABD tarafından finanse edilmesi Rusya'yı da rahatsız etti" şeklinde konuştu.

"Rusya PYD'den rahatsız"

Eğilmez, şuanda Rusya'nın ciddi anlamda PYD'nin varlığından rahatsız olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Öbür tarafta İran'ın ilk dönem işine geliyordu. Türkiye'yi sıkıştırdığı için ama tamamen ABD'nin tahkümatına girdiği için oradaki terör gücü İran'da bu durumdan rahatsız. Özellikle son birkaç gündür Türk devleti Afrin ile ilgili çok net tavır sergiliyor. Afrin'in terör örgütünden temizleneceğini duyurdu. Cumhurbaşkanımızın özellikle dünkü konuşmaları bölgeye bomba gibi hem ABD'yi hem de terör örgütünü ciddi anlamda paniğe sevk etti. Bugünde bölgeden gelen haberlere bakıyoruz Mümbiç'de terör örgütünün insanlara büyük baskı uyguladığı çocuklarının zorla askere aldırdığını özellikle bugün ilk okul yaşında ki çocukları sahaya sürüp zorla Türkiye'yi protesto ettiriyor, dükkanları kapattırıyor, kepenkleri açtırmıyor. Ciddi anlamda bir panik söz konusu. Bakın İdlib'deki olaylarda birkaç gündür yaşanan ve halen devam eden emin olun Türkiye'nin Afrin'deki dikkatini dağıtmak amacıyla kurgulanmış olaylardır. Biliyorsunuz bu terör koridoruna 2017'nin başı itibari ile Türkiye çok keskin bir bıçak vurdu bir hamle yaptı. Fırat Kalkanı operasyonu ile terör koridorunu böldü ve bunu da yapabileceğini çok net bir şekilde gösterdi ve bölgede ki bütün dengeleri değiştirdi. Artık alternatif planlar çıkarmaya başladı. Bölgedeki Akdeniz'e ulaşacak terör koridoru tam ortadan kesilince bu sefer daha Güney'den gitmeye çalıştılar. Türkiye'nin bu sefer İdlib hamlesi geldi Rusya ile İran ile İdlibi'i bir çatışmamazlık bölgesi getirmeye hazırlığındalar ve bunu da başarmak üzereler burada da terör örgütlerine ve ABD'nin planlarına darbe vurmuş oldu. Bir tek o hattın en ucunda Afrin kalmış durumda Afrin'de Türkiye her alanda her yönden kuşatmış neredeyse her an harekâta başlamış durumda."

"Şu anda bu harekâtın karşısındaki tek güç bölgedeki terör örgütlerini ciddi anlamda destekleyen ABD'dir"

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, "Bunu da ABD önderliğindeki güçler terör örgütleri çok net durumda biliyorlar ve onun paniğini yaşıyorlar. Yani Türkiye'nin Afrin harekatına ne Rusya bir şey diyecektir nede İran bir şey diyecektir. Şu anda bu harekatın karşısındaki tek güç bölgedeki terör örgütlerini ciddi anlamda destekleyen ABD'dir" dedi.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.