1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bosna Hersek’te Eğitime Desteğini Sürdürüyor
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bosna Hersek’te Eğitime Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bosna Hersek’te Eğitime Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek'in Kiseljak şehrinde bulunan Kiselyak 1 İlköğretim Okuluna donanım desteğinde...

A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek'in Kiseljak şehrinde bulunan Kiselyak 1 İlköğretim Okuluna donanım desteğinde bulundu.

TİKA, eğitim kalitesini artırmak ve okul şartlarını ve kapasitelerini geliştirmek amacıyla yürüttüğü projelere Orta Bosna Kantonu'nda bir yenisini daha ekledi. Başkent Saraybosna'ya 30 kilometre uzaklıkta 20 bin 722 nüfuslu bir ilçe olan Kiseljak'ta 1972 yılında kurulan 1 İlköğretim Okuluna eğitim ekipmanı temin edildi. 48'i Romen 757 öğrencinin eğitim gördüğü ve 87 öğretmenin bulunduğu en az 40 yıllık olduğu tahmin edilen okuldaki açılış törenine Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Halil Ümit Cemaloğlu, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Birol Çetin, Bosna Hersek Orta Bosna Kantonu, Bosna Hersek İslam Birliği, Bosna Hersek Türk Misyonu temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ile öğrenci ve veliler katıldı.

Okul Müdürü Nermin Merhemiç, şimdiye kadar böyle değerli bir destek almadıklarını ve bu desteğin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti. Proje dolayısıyla TİKA ve Türkiye'ye müteşekkir olduklarını belirten Merhemiç, okulda eğitim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin daha iyi şartlarda eğitimleri sürdürmelerinin okulun başarısına önemli katkıda bulunacağından emin olduğunu aktardı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin ise, TİKA'nın 150'den fazla ülkede yılda 2 bin proje gerçekleştirdiğini, kurulduğu yıl olan 1992'den 2017'ye 23 bin proje ile ülkelerin kalkınma süreçlerine destek verdiklerini belirtti. Türkiye'nin 2016 yılında 6 milyar dolar seviyelerinde kalkınma yardımında bulunduğunu aktaran Çetin, bu büyüklüğün milli gelire oranı ile yapılan sıralamada Türkiye'nin milli gelirine oranla en çok yardım yapan ülke olduğunu bildirdi. Projelerin sürdürüldüğü ülkelerden Bosna Hersek'in Türkiye ve TİKA için özel önemi olduğunu belirten Çetin, 1995 yılında kurulan Saraybosna Program Ofisi'nin 800 civarında proje gerçekleştirdiğini, bu projelerin eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan kültürel mirasın korunmasına kadar çok geniş sektörel bir yelpazede ve Bosna Hersek'in her bir bölgesinde gerçekleştirildiğini aktardı.

Açılış töreninde okunan Türkçe ve Boşnakça şiirler ve okul öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisinin ardından donanım desteği sağlanan sınıflar öğrenci ve öğretmenlerle birlikte incelendi.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.