1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK'dan haftalık operasyon bilançosu 32 PKK'li öldürüldü
TSK'dan haftalık operasyon bilançosu 32 PKK'li öldürüldü

TSK'dan haftalık operasyon bilançosu 32 PKK'li öldürüldü

HABER MERKEZİ - ​TSK, 15-21 Aralık tarihlerinde Türkiye geneli düzenlenen operasyonlarda 3'ü sözde lider kadroda olmak üzere 32 PKK'linin öldürüldüğünü açıkladı.

A+A-

TSK, 15-21 Aralık tarihlerinde Türkiye geneli düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

TSK'dan yapılan açıklamada, Batman'ın Hasankeyf ilçesi ile Mava Dağı bölgesi, Diyarbakır'ın Kulp, Hazro, Lice ve Silvan ilçeleri, Tunceli merkez ve Yastık Deresi alanı, Mardin'in Nusaybin ilçesi ve Dibek Dağı bölgesi ile Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde orta çaplı operasyonların icra edildiği belirtildi.

Açıkalmada, "İcra edilen operasyonlarda;  3’ü sözde lider kadroda olmak üzere 32 terörist etkisiz hale getirildi. 22 adet piyade tüfeği, bir adet RPG-7 roketatar, 1 adet bangolore torpedo, bir adet tabanca, 3 adet av tüfeği olmak üzere toplam 28 adet hafif silah, 10 adet 82 mm’lik havan mühimmatı, 655 kg amonyum nitrat, 9,8 kg C-4 patlayıcı madde, 15 kg tahrip kalıbı, 4 adet el bombası,  bin 186 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 3 adet RPG-7 mühimmatı, 4 adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 130 adet fünye, 13 adet şarjör, 12 adet telsiz, bir adet el dürbünü, bir adet silah dürbünü,  bir adet gece görüş dürbünü, bir adet gaz maskesi, 66 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirildi. 59 adet EYP tespit edilerek imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 109 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir." denildi.

PKK/KCK terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 14 kilogram kubar esrar, 683 kilogram toz esrar, bir kilogram uyuşturucu madde, 171 bin 510 paket kaçak sigara, 7 bin 397 litre kaçak akaryakıt, 19 adet kaçak cep telefonu ele geçirildiği ifade edilen açıklamada, etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 10 bin 30 kişinin yakalandığı kaydedildi.

Açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında yapılanlara ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2 bin 15 kilometre karelik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / YPG terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, belirlenen Gerginliği Azaltma Bölgelerinden biri olan İdlib bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir." (İLKHA)

 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.