1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tren Hattı Ağrı'ya Değil Iğdır'a Veriliyor! Hani Nerede Siyasetçiler ?
Tren Hattı Ağrı'ya Değil Iğdır'a Veriliyor! Hani Nerede Siyasetçiler ?

Tren Hattı Ağrı'ya Değil Iğdır'a Veriliyor! Hani Nerede Siyasetçiler ?

Türkiye'yi İran'a bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'na bir tren yolu geçirilmesi konusunda çalışma yapılmış ve Doğubeyazıt'tan Tren hattı güzergahı belirlenmişti.

A+A-

AĞRI BASININDAN BÜYÜK TEPKİ 

Doğubeyazıt'tan, Türkiye'yi İran'a bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'na bir tren yolu geçirilmesi konusunda çalışma yapılması Ağrı’da memnuniyetle karşılanmıştı.

Doğubayazıt’tan başlayan Gürbulak sınır kapısından İran’a bağlanacak olan tren hattının tek amacının yolcudan ziyade yük taşıma ekonomisiyle ilgili olduğu da belirtilmişti.

Ancak söz konusu tren hattının güzergahının değiştirildiği ve Iğdır’a kaydırıldığı ile ilgili haberlerin gerçek olup olmadığını Kalkınma Bakanı Sayın Elvan'a sorduk. ilgili önerge ektedir. ilginize şimdiden teşekkür ediyor, çlışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz.

HDP'li Milletvekili Bedran Öztür'ün Meclise sunduğu soru önergesi !

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Kalkınma Bakanı Sayın Lütfü Elvan tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük ’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                              Berdan ÖZTÜRK

                                                                                                               Ağrı Milletvekili

Ağrı İran Tren Hattı'nın Ağrı'ya Değilde Iğdır'a verilmesi Ağrı Yerel Basınında Büyük Tepki Gördü. İşte Ağrı Yerel Basında Tepki Alan Haberler.

Bilindiği gibi İran-Doğubayazıt-Ağrı- Eleşkirt-Horasan Demiryolu hattının kurulması konusunda yıllardan beridir süregelen çabaların olduğunu biliyoruz. Türkiye ile İran arasında 24. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) temasları kapsamında, 'İran-Türkiye İş Forumu' gerçekleştirilmişti. Üç gün süren toplantı sonucunda, Doğubeyazıd- Bazergan sınırı başta olmak üzere iki ülke arasında raylı sistemin geliştirilmesi öngörülüyordu.

Doğubeyazıt'tan, Türkiye'yi İran'a bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'na bir tren yolu geçirilmesi konusunda çalışma yapılması Ağrı’da memnuniyetle karşılanmıştı. Doğubayazıt’tan başlayan Gürbulak sınır kapısından İran’a bağlanacak olan tren hattının tek amacının yolcudan ziyade yük taşıma ekonomisiyle ilgili olduğu da belirtilmişti. Ancak söz konusu tren hattının güzergahının değiştirildiği ve Iğdır’a kaydırıldığı ile ilgili haberler Ağrı yerel basını tarafından iddia edildi.

Bu bağlamda ;

1 - Tren yolunun güzergahının değiştirildiği yönündeki iddialar gerçek midir?

2 - Söz konusu iddianın bakanlığınız tarafından da doğrulanması durumunda güzergah değişikliği ile ilgili gerekçelerin ne olduğuna ilişkin Ağrı halkına bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? 
tren-hatti-agriya-degil-igdira-veriliyor!-hani-nerede-siyasetciler-.jpg

 AA Ağrı Haber Müdürü Orhan Güngör ve Iğdır Haber Müdürü Ağrılı hemşehrimiz Hüseyın Yıldız ortak imzalı bir haber paylaşmışlar başlığı farklı kullansalarda  ana tema Iğdır’a demir yolu .

 Hani şu 27 de il olduğu günden bugüne kederini kaderimize yüklediğimiz demir yolu.

 Ahmet Arslan  aslen Ardahanlı ,Kars Milletvekili  kendi ifadesiyle bölgenin bakanı

Peki İlkokul 4.sınıf seviyesinde coğrafya bilen herkesin gördüğü bir gerçeği atlamış olabilir mi ?

 Bu soruyu kim cevaplasın mesela; Kerim Yıldız olabilir mi ya Halil Özyolcu ?

 Muhtemelen onlarda biliyorlardır İran Türkiye uluslar arası yolun ve tarihi ipekyolunun Ağrıdan geçtiğini ve İran üzerinden Çin’e Pakistan’a  dek ulaşacak ağın Horasan Gürbulak bağlantısı üzerinden devam etmesi gerektiğini .

 Peki ne diyordu Ahmet Arslan kasım kasım konuşurken Ağrı da ben Bölgenin Bakanıyım şu kalkınma bakanlığı adı ile Türkiyeyi 21 bölgeye ayıran şaibeli haritada aynı zamanda Serhad ismiyle aynı Serhad’ın Bakanı mı oluyor acaba ? Serhad Bölgesinde Kars ,Ardahan ,Iğdırla birlikte Ağrının olduğunu unutmuş olabilir mi  ?

 Bu soruyu kim cevaplar mesela; Yaşar Eryılmaz ,Fatma Salman,Cemal Kaya?

Cesim Gökçe Ağrı Milletvekili, Ağrı Serhad’bölgesinin üyesi, İran Türkiye geçişinin  resmi geçiş adresi NE DİYORDU Ahmet Arslan ‘’Iğdır Demir yolunu hak ediyor .’’peki ya bizim ki ?

Bu soruyu kim cevaplasın mesela Kemal Atmaca ,Ekrem Çelebi ?

 Unuttunuz mu yok sa en iyisi ben hatırlatayım ‘’Ak Parti Hükümetleri döneminde Ağrı Gerekli tüm yatırımları almıştır.’’ 

 O halde ?

Bu soruyu isterseniz hepimiz cevaplayalım olur mu ?

Hep birlikte sağ eller yukarı ve Rabia vaziyette madem her şey yolunda ,‘’ BAŞKAN BİZİ DİSKOYA GÖTÜR’’

 Peki ya Stk lar

Şimdi siz kahve köşelerinde en galiz hakaretle Erzurum’a ettiğiniz haksızlıkları bu kez Kars’a ,Iğdır’a ve hatta köykent Ardahan’a bile sıralarsınız.

Ve kuvvetle muhtemeldir ki yanınızdaki yörenizdeki ağzınızdan çıkan her cümleyi nas kabul eden arkadaşlarınızla sahipsizliğimize ah vah ederek yas tutar sonrasında çaya limon sıkıp mübarek Ramazan’ın faziletlerinden dem vurup hemhal olursunuz

 

Olaki Devlet’e hükümet eden bir zatı muhterem iftar sonrası adı halk ziyaretleri olan ama ne gariptir ki etrafını partililerin çevrelediği bir masanın köşesinde resim karesine ilişip selfie, çekmeyi bilmiyorsanız yanınızdakinden ricayla resim çektirip  sosyal medya hesabından Devlete hükümet eden zata yakınlığınızla kasıntı iki cümle kurup arzı endam edersiniz.

 

Haa sonrası mı sonra ben yazmıyor olurum, taraflı olurum ,satılmış olurum ,korkak, makarnacı, faşist olurum yükü bana yükler köşeyi dönersiniz.

 

Şimdiden söyleyeyim olur ya yolunuz düşerse Iğdır’a gıcır gıcır raylarda ceylan gibi süzülen trende takılırsa gözünüze trene nasıl bakıldığının hesabını da şimdiden tutasınız .

 

Bak güzel kardeşim

 Sabah Namazında Selfie ,öğlen ofisinde seksi, gece Sortie (ÇIKIŞDA )  de sen  taksi beklerken , ben tren bekledim..

Tee 27 de  il olmuş bir kentin kederini kaderime yükledim.

Şimdi konuşma zamanı Öküz ,Tren yada Ağrı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.