1. HABERLER

  2. SEYAHAT

  3. Trabzon’da Görmeniz Gereken Gezilecek 12 Muhteşem Yer
Trabzon’da Görmeniz Gereken Gezilecek 12 Muhteşem Yer

Trabzon’da Görmeniz Gereken Gezilecek 12 Muhteşem Yer

Doğa severlerin mutlaka gitmesi gereken Karadeniz şehirleri arasında Trabzon bulunuyor. Şehir yaşamı ile doğa bu şehirde iç içedir… Trabzon’da gezilecek görülecek gereken 12 muhteşem yer aşağıda verilmiştir.

A+A-

Trabzon’da Gezilecek Görülecek Yerler

Doğa severlerin mutlaka gitmesi gereken Karadeniz şehirleri arasında Trabzon bulunuyor. Şehir yaşamı ile doğa bu şehirde iç içedir… Trabzon’da gezilecek görülecek gereken 12 muhteşem yer aşağıda verilmiştir.

Sümela Manastırı

Maçka’da bulunan Sümela Manastırı, mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında. Ms. 386 yılında açılmıştır. Deniz seviyesinden 11.50 metre yüksekliktedir. Halk arasında Meryem Ana olarak anılmaktadır.

sumela-manastiri.jpg

Trabzon Kalesi

Şehrin en eski yapılarındandır. Bugün ki surların en eski bölümünün Roma devrine ait olduğu bilgileri buradan alınmaktadır. Trabzon ilinin merkezinde, Ortahisar’da yer almaktadır.

trabzon-kalesi.jpg

Vazelon Manastırı

Ms.270 yılında inşa edilmiştir. Trabzon’un 40 kilometre dışında yer almaktadır. Sosyal ve kültürel açıdan bölgenin en zengin manastırı olarak anılmaktadır. Rivayete göre, bu manastırın geliri ile Sümela Manastır’ı inşa edilmiştir.

vazelon-manastiri.jpg

Uzungöl

Trabzon’a 99 km uzaklıktadır. Trabzon – Çaykara İlçesi’ne ise 19 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1090 metre yükseklik bulunmaktadır. Karaçam ormanları ile çevrili olan bu bölge, muhteşem manzaraya sahiptir…

uzungol.jpg

Ayasofya Müzesi

28 Haziran 2013 yılında, yeniden Müslümanların ibadetine açılmıştır. 52 yılın ardından ibadete açıldığını söylemeliyiz.

ayasofya-muzesi.jpg

Peristera (Kuştul) Manastırı

8. yüzyılın ortalarında kurulmuştur. Peristira Manastırı olarak anılmaktadır. Tarihi yerleri seven kişiler için bu manastırın mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. 300 metrelik kaya kütlesinin üzerinde yer alan manastır, tarihte bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

peristera-(kustul)-manastiri.jpg

Bedesten

Sabah 10.00 ile akşam 23.00 arasında Trabzon’un Bedesten çarşısını ziyaret edebilirsiniz. Yöresel lezzetleri tatmak için oldukça özel bir çarşıdır.

bedesten.jpg

Boztepe

Trabzon manzarasının görülmesi için merkezden çok yakın bir şeklide ulaşım sağlayabileceğiniz tepedir. Semaverlerde yapılan çaylar ile keyifle, deniz manzarası izlenebilir.

boztepe---trabzon-001.jpg

Yaylaları

Karadeniz Bölgesi’nde gittiğiniz her ilde olduğu gibi, Trabzon’da da yaylaları mutlaka gezmelisiniz. Hem kültürü hem de iklimi tam olarak görmek adına, yaylalarda yeşil ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

yayla.jpg

SN. Anna  Küçük Ayvasıl) Kilisesi

10.yy, 14 ve 15.yy için mezarlık olarak kullanılmıştır diyebiliriz. Özellikle din adamlarının ve yöneticilerinin buraya gömüldüğünü söyleyebiliriz. 2014 yılında ise Trabzon’da bu kilisenin turizm hizmetine açıldığını söyleyebiliriz.

sn.-anna -kucuk-ayvasil)-kilisesi.jpg

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Bilinen en eski ticari yapıdır. Trabzon’da gidilmesi gereken yerler adı altında yaptığınız araştırmaların sonu,  mutlaka bu çarşıya çıkacaktır.

tarihi-kazancilar-carsisi.png

Çal Mağarası

Yer altındaki saklı cennet olarak niteleniyor. Dünya’nın en uzun 2.mağarasıdır. Dizköy İlçesi’ne 5 km uzaklıktadır. Mağaranın içinden küçük bir dere akmaktadır.

cal-magarasi.jpg

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Trabzon’a geldiği birinci ve ikinci seferinde farklı yerlerde kalmıştır. Sonrasında onun bu köşk yapılmış ve anahtarı teslim edilmiştir. Atatürk iki gece b u köşkte kalmıştır. 1943 yılından sonra ise müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Trabzon’a gelen kişilerin mutlaka yukarıda verilen yerleri gezmesini öneriyoruz. Trabzon’da nereye gitmeliyim sorusunun cevabına göre hareket edebilirsiniz.

ataturk-kosku-muzesi.jpg


ÖZEL 7 AGRİSOZ.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.