1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Toshiba Satılıyor
Toshiba Satılıyor

Toshiba Satılıyor

Uzun zamandır ekonomik sıkıntılar içinde olan Toshiba kendisini bu krizden kurtarmak için birimlerini satmaya başladı.

A+A-

Firma 3,4 milyar $ zarar ederken, beyaz eşya ile ilgili olan birimini Midea satın aldı. Firma, TV bölümüne ise Vestel, işlemci bölümlerine ise Amazon ve Apple’nin talip olduğunu söyledi.

Son dönemlerde ekonomik problemler yaşan şirketin birimlerine talipler gün geçtikçe artıyor. Kâr edemediği bölümlerini satışa çıkartan firma, krizden kurtulmak için beyaz eşya bölümünü Midea’ya sattı. Firmanın içine düştüğü sıkıntı ilk olarak 2006 yılında 5,4 milyar dolara Westinghouse’yi satın almasıyla başladı.

Toshiba satın aldığı nükleer şirketten bir türlü kâr edemeyince problemler yaşamaya başladı. Son yıllarda teknolojik aletlerde dev olan Toshiba, 2015 yılında ilk ekonomik sarsıntısını yaşadı. Zaman içerisinde dev firmanın zarı 3,4 milyar dolara kadar ulaştı. Bunun sonrasında şirketin CEO’su istifa etti. Ekonomik krizden kurtulmak için Toshiba, son olarak şirket birimlerini teker teker satışa çıkarmaya başladı.

Toshiba’nın satışa çıkardığı TV birimine Vestel Nisan ayından alıcı gözüyle bakıyor. Vestel, Toshiba’nın TV birimini satın alarak ABD pazarı içerisinde daha etkin bir rol oynamayı amaçlıyor.

Apple Amazon ve Foxconn ile Anlaştı

Apple, Toshiba’nın işlemci birimini satın almak için Amazon ve Foxconn ile anlaşma yaptı. Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Toshiba, zararını karşılamak için işlemci birimini de satışa çıkardı. Ekonomik sıkıntılarından dolayı Toshiba 2016 yılından beri laptop üretimini durdurmuştu.

Geçtiğimiz dönemde Toshiba Arçelik ile ilgilendiğini duyurmuştu ama 2016 yılında beyaz eşya bölümünü Media’ya sattı. Çin kökenli şirket, Toshiba’nın beyaz eşya bölümünü 90 milyon dolara satın aldı.

Toshiba’nın TV bölümüne teklif verdiğini söyleyen Zorlu Holding CEO’su olan Ömer Yüngül, yaptığı açıklamada, “Sadece teklif veren şirket biz değiliz. Bizimle beraber 5 veya 6 şirket daha teklif verdi. Bu konuda bize karar en geç 1,5 ay içerisinde bildirilecek. Toshiba’nın Avrupa’da olan lisansı bizde. Biz kendi pazarında bu hakkı kullanıyoruz. Toshiba’nın TV birimini satın alarak dünya pazarına daha fazla ürünle açılacağız” dedi. 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.