1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tek Durak Ofis Uygulaması Kto Bünyesinde Başladı
Tek Durak Ofis Uygulaması Kto Bünyesinde Başladı

Tek Durak Ofis Uygulaması Kto Bünyesinde Başladı

Kayseri Ticaret Odası bünyesinde hizmet veren Kayseri Ticaret Sicili Müdürlüğü, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik...

A+A-

Kayseri Ticaret Odası bünyesinde hizmet veren Kayseri Ticaret Sicili Müdürlüğü, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yürürlüğe girmesinin hemen ardından "Tek Durak Ofis" uygulamasını başlattı. Uygulama sayesinde şirket kuruluşları kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

Bu kanun kapsamında, kurucusu gerçek veya tüzel kişi olan şirketlerin kuruluş sözleşmelerine, ticaret sicili müdürlüklerinde yetkilendirilmiş personel huzurunda imza atılabilmesine imkan sağlandı. Böylelikle anonim şirket, limited şirket ve kooperatif kuruluş sözleşmeleri ticaret sicili müdürlüklerinde imzalanır hale geldi.

İş dünyasının işlerini bir hayli kolaylaştıracak olan uygulamaya ilişkin açıklamada bulunan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, şirket kuruluşu işlemlerinin tek noktadan yapılabildiğini ve üyelerin bu durumdan fazlasıyla memnun olduğunu söyledi.

Hiçyılmaz, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile birlikte prosedürlerin çoğu azaltıldı. İleride vatandaşın buraya gelmesine dahi gerek kalmadan MERSİS'e elektronik imza ile girilerek bütün işlemler yapabilecek. "Tek Durak Ofis" uygulaması ile daha önce binlerce lirayı bulan masraflar 300 TL'ye kadar inmiş oldu. İşlemleri kolaylaştıran ve masrafları düşüren "Tek Durak Ofis" uygulaması büyük kolaylık sağladı" dedi.

Girişimcilerin önceden şirket kurmak istediğinde 5 kurumla muhatap olduklarını ve 7 farklı prosedürü yerine getirmek durumunda kaldıklarını hatırlatan Başkan Hiçyılmaz, "Gelinen noktada üyelerimiz, tek kurumda hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan şirket kurabilmektedir. İki defa notere gitme ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Sosyal güvenlik kaydı, SGK'ya gitmeye gerek kalmadan ticaret sicili müdürlüğünde şirket kuruluşu esnasında elektronik olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, daha önce noterlere onaylatılan ticari defterler bundan böyle ticaret sicili müdürlüğü tarafından onaylı şekilde teslim edilecek. Artık her şirkete yoklamaya gidilme uygulaması kaldırılacak, Ticaret sicilden çıkan girişimci, yoklama beklemeden işine başlayabilecektir" ifadelerini kullandı.

Başkan Hiçyılmaz, "Bu uygulamaya ilişkin taleplerimizi ilgili kurumlara aktaran TOBB Başkanımız Sayın RifatHisarcıklıoğlu'na ve bu taleplere karşı duyarlı davranan hükümetimize, üyelerimiz adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.