1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tamda Koronavirüs Aşısı Bulunmuşken Çin'de Hızla Yayılan Yeni Virüs Çıktı
Tamda Koronavirüs Aşısı Bulunmuşken Çin'de Hızla Yayılan Yeni Virüs Çıktı

Tamda Koronavirüs Aşısı Bulunmuşken Çin'de Hızla Yayılan Yeni Virüs Çıktı

Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, ABD'den yeni bir virüs uyarısı geldi. ABD'li bilim insanları, Çin'de domuzlarda ortaya çıkan yeni bir virüsün insanlara bulaşabildiğini kanıtladıklarını duyurdu.

A+A-

ABD’de North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, 2016'dan beri Çin'de domuzları enfekte eden ve şiddetli ishal ve kusmaya neden olan bir koronavirüs türünün insanlara yayılabileceğini ortaya çıkardı.

BAŞROLDE YİNE YARASALAR VAR

NTV'de yer alan habere göre, SADS-CoV adlı verilen virüsün yarasalardan geldiği ve hayvancılık endüstrisi nedeniyle domuzlara yayıldığı düşünülüyor. Ancak Kuzey Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, SADS-CoV'nin hava yolu ile yeni tip koronavirüs pandemisine neden olan SARS-Cov-2’ye benzer bir şekilde insanlarda, solunum organları, karaciğer ve bağırsak hücrelerini enfekte edip kopyalayabildiğini gösterdi.

tamda-koronavirus-asisi-bulunmusken-cinde-hizla-yayilan-virus-yeni-virus-cikti1.jpg

SADS-CoV, Kovid-19'a neden olan küresel salgının sorumlusu SARS-CoV-2 ile aynı virüs ailesine mensup, ancak farklı bir tür. Spesifik olarak, SADS-CoV r “alfacorona virüs”, SARS-CoV-2 ise bir “betacorona virüs” olarak adlandırılıyor.

EŞİT DERECEDE RİSK TAŞIYOR

Çalışmanın yazarı ve epidemiyolog Ralph Baric, 'Birçok araştırmacı, Kovid-19, SARS ve MERS gibi betacoronavirüslerin yol açtığı hastalıklara odaklanıyor. Ancak alfacorona virüsler gözardı ediliyor. Aslında alfacorona virüsler, türler arasında hızlı bir şekilde atlama potansiyelleri göz önüne alındığında, insan sağlığıyla ilgili daha büyük olmasa da eşit derecede tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullanıldı.

DOMUZLARDA İNSANLARA BULAŞABİLİYOR

Araştırmacılar, ayrıca SADS-CoV'nin insanlarda soğuk algınlığına neden olan alfacoronavirüsten, (HCoV-229E ve HCoV-NL63) farklı olduğunu açıkladı. Profesör Baric ve meslektaşları yaptıkları çalışmada, SADS-CoV'nin domuzlardan atlayıp insan popülasyonlarına bulaşma riskini araştırdı. Bu kapsamda çeşitli sentetik insan hücre türleri virüsle enfekte edildi. Araştırmacılar, birincil akciğer ve bağırsak hücreleri dahil olmak üzere insan hücrelerinin SADS-CoV enfeksiyonuna duyarlı olduğunu buldu.

tamda-koronavirus-asisi-bulunmusken-cinde-hizla-yayilan-virus-yeni-virus-cikti2.jpg

Bununla birlikte, ekip, yeni tip koronavirüsün aksine, domuz koronavirüsünün akciğerler yerine bağırsak hücrelerinde daha hızlı çoğalabildiğini belirtti.

İNSANLAR BAĞIŞIKLIĞA SAHİP DEĞİL

Öte yandan, bilim insanları bulgularına dayanarak, SADS-CoV özelinde insanların, hayvan popülasyonlarından kaynaklanan koronavirüslere yakalanmasını engelleyebilecek çapraz koruyucu sürü bağışıklığına sahip olmadığını söyledi.

POTANSİYEL BİR RİSK

Çalışmanın diğer yazarı Caitlin Edwards, “SADS-CoV, dünya çapında dağıtımı olan heterojen bir virüs grubu olan HKU2 adı verilen yarasa koronavirüslerinden türedi. Bu virüsün ortaya çıkıp insan popülasyonlarını enfekte edip edemeyeceğini tahmin etmek imkansız. Ancak, SADS-CoV'nin geniş konakçı yelpazesi ile insan hücrelerinde çoğalma yeteneği birleştiğinde ortaya çıkması potansiyel bir risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın tüm bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

tamda-koronavirus-asisi-bulunmusken-cinde-hizla-yayilan-virus-yeni-virus-cikti3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.