1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Süt dişi çürüğü çocuğun fiziksel gelişimini de etkilemektedir
Süt dişi çürüğü çocuğun fiziksel gelişimini de etkilemektedir

Süt dişi çürüğü çocuğun fiziksel gelişimini de etkilemektedir

Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çocuk Polikliniğinde çocuklar önce oynuyorlar sonra tedavi oluyorlar.

A+A-

Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde tedavi gören çocuklar orada olmaktan mutlular. Ali, Zeynep, Emre, Arda ve daha birçok isim sütdişi çürüğü için gelmiş oldukları merkezin bekleme salonunda bulunan oyun alanında üzerlerindeki korkuyu atarak polikliniğe gidiyor.

Tedaviyi sevimli kılacak bir şekilde düzenlenmiş olan çocuk polikliniği çocuğu sevgiyle karşılayan doktor ve personeliyle anne ve babaların da takdirini alıyor. Bekleme alanındaki atlıkarıncada dönen çocuklar stres attıktan sonra polikliniğe gidiyor. Tedavi sonrası ihtiyaç duyan çocuklara ayrıca diş fırçası seti hediye ediliyor.  


“Süt dişi çürüğü çocuğun fiziksel gelişimini de etkilemektedir”

Süt dişi çürüğünün çocuğun fiziksel gelişimini etkilediğini belirten Doktor Berivan Bakşi, “Erişkin hastalarda karşılaşılabilen tüm diş ve dişeti problemleri çocuk hastalarda da oluşmaktadır. Çocuklarda oluşan ağız ve diş sağlığı problemleri her ne kadar toplumumuzda yaygın olarak süt dişleri değişecek diye önemsenmese de bu dişlerin sürekli dişlerin oluşumunu ve çocuğun fiziksel gelişimini etkilediği unutulmamalıdır. Toplumumuzda süt dişi çürükleri yeteri kadar önemsenmemektedir. Oysa oluşacak daimi dişlerin sağlığı, süt dişlerinin sağlıklı olmasına bağlıdır. Diş sağlığı problemlerini büyümeden önlemek daha kolay ve daha az maliyetlidir.” dedi.

Bakşi, “Genel olarak birçok diş hekiminin yaklaşımı hastaların yalnızca şikâyetlerine odaklanmak şeklindedir. Çocuk diş hekimliği açısından değerlendirilecek olursa çocuğun şikâyetleri elbette önemlidir ancak bundan daha önemlisi çocuğun hekim, klinik ve tedavi açısından motive edilmesidir. Çünkü biliriz ki; diş hekimi korkusu olmayan bir çocuk zaten dişlerini kolaylıkla tedavi ettirecektir. Bu sebepten acil müdahaleler gerektiren durumların dışında ilk seans tanışma, uyum ve motivasyon seansı olup, bizlerde bunu merkezimizde uyguluyoruz. Tedavide kullanılan aletleri masal kahramanlarından seçerek sevimli hale getiriyoruz.” ifadelerini kullandı. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.