1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sudan’da Afet Ve Acil Durum Müdahaleleri İlk Etap Kursu Tamamlandı
Sudan’da Afet Ve Acil Durum Müdahaleleri İlk Etap Kursu Tamamlandı

Sudan’da Afet Ve Acil Durum Müdahaleleri İlk Etap Kursu Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türkiye...

A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıklarının katkılarıyla Sudan'da gerçekleştirilen "Afet ve Acil Durum Müdahaleleri" ilk etap kursu tamamlandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde sağlık sektöründe acil tıp ve afet çalışmalarını üstlenen Sudan'ın sağlık alanında kapasitesinin artırılması ve diğer ülkelerle etkin işbirliğini sürdürebilmesi amacıyla TİKA, SESRIC, Türkiye ve Sudan Sağlık Bakanlıklarının katkılarıyla Hartum'da düzenlenen Afet ve Acil Durum Müdahaleleri ilk etap kursu tamamlandı. Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer eyaletlerden gelen 40 yeni kursiyer ile önceki eğitimlerde başarı gösteren 7 Sudanlı eğitici adayının katıldığı eğitimlerde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden gelen uzmanlarca ADG+ eğitim modülüne yönelik hastane ve acil durum öncesi müdahale ve acil müdahale ambulans hizmetleri kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi.

Programda başarı gösteren ve etkinliğe katılan kursiyerlere sertifika ve katılım belgelerinin verildiği programda konuşan Sudan Federal Sağlık Bakanlığı Sağlık ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Dr. El Mueyz Eltayep Ahmed, Sudan'ın sağlık altyapısına katkılarından dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti. Özellikle son etkinlikteki katkılarından dolayı T.C Sağlık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü uzmanlarına şükranlarını ileten Dr. Mueyz, benzer programlarla Sudan'ın sağlık kapasitesinin artırılması için Türkiye'den özellikle de TİKA'dan daha çok destek beklediklerini ifade etti.

Sertifika programında konuşan TİKA Hartum Program Koordinatörü Celalettin Güngenci de katkılarından dolayı Türkiye'den gelen eğiticilere ve Sudan tarafından destek veren tüm yetkililere teşekkür ederek TİKA olarak Sudan'ın sağlık alt yapısının geliştirilmesine yönelik programlara devam edeceklerini ifade etti. Program kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.