1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Stres Tehlikesi Diş Sağlığını Bile Olumsuz Etkiliyor
Stres Tehlikesi Diş Sağlığını Bile Olumsuz Etkiliyor

Stres Tehlikesi Diş Sağlığını Bile Olumsuz Etkiliyor

​Şehir hayatı ve iş hayatının strese sebep olduğunu belirten Diş Hekimi Recep Eşkar, yaşanan stres ile birlikte uyku sırasında Bruksizm (diş gıcırdatma) sorununun meydana geldiğini söyledi.

A+A-

Özellikle kalabalık şehir hayatı içerisinde yaşanan aksaklılklar sebebiyle bireylerde oluşan stres, bağışıklık sistemi, kas kasılması, baş ağrısı ve daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Gün içerisinde yaşanan stres, sadece uyanıkken değil uykudayken de diş gıcırdatma gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

Stresin sonuçlarından sadece birisi olan diş gıcırdatması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Diş Hekimi Recep Eşkar, kişinin uykudayken dişlerini gıcırdattığını, bu durumun da diş sağlığına zarar verdiğini ifade etti.

En sık görülen uyku bozukluklarından biri olan ‘Bruksizm’in uykuda konuşma ve horlamadan sonra üçüncü sırada yer edindiğini belirten Eşkar, “Uyku esnasında oluşan ve çeneleri çok kuvvetli olarak birbirine sürtmenin, dişleri gıcırdatma (bruksism) olduğunu ve ülkemizde görülme sıklığının yüzde 20’lere kadar ulaşmıştır. Bruksizm ile ilgili araştırmalar diş gıcırdatmanın sebebini merkezi sinir sistemi rahatsızlığından ileri geldiğini gösterirken, bazı araştırmalar ise diş gıcırdatmanın sebebini aşırı duygusal hassasiyet, sinir, stres, kuruntu, dengesiz beslenme hareketsizliktik ve her şeyi kontrol altında tutma hissinin gece dışa vurumu olarak tanımlamaktadırlar.” dedi.

“Hastalar genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmuyor”

Diş sıkma ve gıcırdatmanın daha çok gece uykudayken istemsiz bir aktivite olduğu ancak bu durumun hastalar tarafından genellikle farkına varılmadığını söyleyen Eşkar; “Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, yasadışı ilaç kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir. ‘Bruksizm’, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Hastalar genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmuyor. Hasta bize ancak dişlerde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde ölüm, çevre dokularda yaralanma, çene eklem rahatsızlıkları, baş ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda geliyor. Hastanın eşi ya da yakınları da bu durumdan rahatsız oluyorlar." diye konuştu.

Diş gıcırdatmamanın çaresi var

Diş sıkma ve gıcırdatmanın tedavi edilebildiğini belirten Eşkar, “Uygulanan tedavi metodu çoğunlukla kişiye özel yaptığımız gece plaklarıyla ya da ortopedik apareylerle ( splint) aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya fiziksel değişikliklerin önlemesini içerir. Hastanın rahatsızlığına göre yumuşak ya da sert olarak kişiye özel yapılarak tek çeneye yerleştirilen ve düzenli olarak uyumadan önce takılan bu apareyler diş gıcırtırtısı nedeniyle dişe zarar verecek her türlü olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya yarar. Diş apareyleri, diş gıcırdatma sonucu meydana gelebilecek diş minelerinin aşınması, dişlerin sallanması ve hatta diş kayıplarını önlemeye yardımcı olur. Yalnız düzenli kullanım şarttır.” şeklinde konuştu.

“Diş gıcırdatmanın altında yatan diğer stres kaynaklı problemler için de bir uzmandan yardım almalarında fayda var” diyen Eşkar, diş gıcırdatma belirtilerini şöyle sıraladı: Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınızda ağrı varsa, Çene haraketlerinde kısıtlılık, Ağzınızı rahat açamıyorsanız, açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de ağrı devam ediyorsa, Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa, Ağız açma kapama sırasında, zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.” (Nizamettin Aşkın-İLKHA) 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.