1. HABERLER

  2. YAŞAM/HOBİ

  3. Siyer dersleri başlıyor / İçerik ve Süreleri
Siyer dersleri başlıyor / İçerik ve Süreleri

Siyer dersleri başlıyor / İçerik ve Süreleri

2009 yılında Muhammed Emin Yıldırım ile birlikte başlayan ve 2013 yılına kadar Siyer ve Tarih kaynakları taranarak kapsamlı bir Siyer Külliyatının ortaya çıkması için atılan adımlarla Siyer Vakfı, 15 yıl sürecek bir yolculuğa başlıyor.

A+A-

Muhammed Emin Yıldırım’ın 15 yıl boyunca, beş ana başlıkta Hz. Peygamber’in (Sallalahu Aleyhi Vesellem) kutlu hayatını anlatacağı dersler kapsamında Siret-i insan, Siret-i Enbiya, Siret-i Mustafa, Siret-i Resul ve Siret-i Nebi dersleri yer alacak.

Hz. Peygamber’in (Sallalahu Aleyhi Vesellem) ve O’ndan önceki peygamberlerin bıraktıkları mirasların, hayata nasıl taşınacağını ve nasıl en güzel şekilde yaşanacağını anlatılacağı dersler 29 Eylül 2018 Cumartesi günü, Saat 20.00’da Eyüp Kültür ve Sanat Merkezinde başlayacak.

Beş yıl sürecek derslerin içerik ve süreleri şu şekilde olacak;

1-Siret-i İnsan, Siyer'in aktörü olan "İnsan faktörü üzerinde durulacak ve 1 yıl sürecek.

2- Siret-i Enbiyâ, Siret-i Enbiyâ dersleri ile Allah Resûlün’den (Sallalahu Aleyhi Vesellem) önce yaşamış Kur'an'da zikredilen Hz. Âdem’den Hz. İsâ’ya kadar gönderilen tüm Nebî ve Peygamberlerin tevhid davaları anlatılacak ve üç yıl sürecek.

3- Siret-i Mustafa, Hazreti Peygamber’in (Sallalahu Aleyhi Vesellem) doğumundan peygamberliğe kadar olan hayatı anlatılacak ve iki yıl boyunca devam edecek.

4- Siret-i Resûl, Siret’in Mekke dönemi farklı boyutları ile anlatılacak ve iki yıl sürecek.

5- Siret-i Nebî Yedi yıl boyunca Aziz Peygamberimizin (Sallalahu Aleyhi Vesellem) Medine hayatına, bir İslâm toplumunun inşasına ve oradan cihana yayılan evrensel mesajlarına anlatılacak. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.