1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sırrı Süreyya Önder Tutuklandı Cezaevine teslim oldu
Sırrı Süreyya Önder Tutuklandı Cezaevine teslim oldu

Sırrı Süreyya Önder Tutuklandı Cezaevine teslim oldu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası onanan eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, cezasını çekeceği Kandıra'daki cezaevine teslim oldu.

A+A-

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin kararıyla cezası kesinleşen Önder, Kocaeli Adliyesi'ne gelerek İnfaz Savcılığı'nda işlemlerini yaptırdı. 
Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Önder, cezanın onandığını, bu nedenle Kandıra'daki cezaevine teslim olacağını söyledi.

Daha sonra beraberindekilerle araca binen Önder, Kandıra'daki 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na geldi.

Önder, girişte gazetecilere yaptığı açıklamada, sözlerinin arkasından olduğunu belirterek, "Ne sarf ettiysek, arkasındayız. Bütün dostlara selam. Barış ve demokrasi kazanacak." dedi.


Açıklamasının ardından Önder, cezaevine giriş yaptı.

Bu arada, Önder'in yasal cezai indirimler uygulanmak suretiyle cezaevinde geçireceği süre dikkate alındığında, koşullu salıverilme tarihinin 19 Temmuz 2021, hak ederek tahliye tarihinin ise 3 Haziran 2022 olduğu öğrenildi.


Süreç 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmada 7 Eylül'de açıkladığı kararında, sanık Selahattin Demirtaş'ı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 8 ay, sanık Sırrı Süreyya Önder'i de aynı suçtan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı. 
Demirtaş ve Önder'in avukatları cezaya itiraz etmiş, dava dosyası incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gönderilmişti. 


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemece "terör örgütü propagandası yapmak” suçundan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a verilen 4 yıl 8 ay, eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e verilen 3 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı. 
Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda sanıklar Demirtaş ve Önder'in cezaları kesinleşmişti.


Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

Sırrı Süreyya Önder 7 Temmuz 1962 tarihinde Adıyaman'da dünyaya geldi. 

Küçük yaşlarda sirozdan babasını kaybetti. Babasının ölümünden sonra ailesinin geçimine katkı sağlamak için bir fotoğrafçının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. 

Fotoğrafçı çıraklığından fazla para kazanamayınca Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı'nda mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı. 

Bir süre sonra kendi lastikçi dükkanını açtı. 

Lise mezuniyetinin ardından Ankara Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Önder, 12 Eylül Darbesi sırasında Ankara'da tutuklandı. 

Çeşitli yerlerde toplam 7 sene hapis yattıktan sonra İstanbul’a geldi ve bir firmada kamyon şoförlüğü yaptı.

HDP Ankara Milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder, PKK'ya olan yakınlığı ile biliniyor. 

NTV'de katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, HDP'ye oy vermeyen herkesi tehdit ederek şunları söyledi: 

"Siz bizi kentinize kabul etmezseniz, yarın öbür gün kapınıza bir başçavuş dayanacak ve 'Vatan sağolsun, başınız sağolsun evladınız gitti' Allah korusun, böyle diyecek."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.