1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selçuklu’da 66 Proje Daha Hayat Buluyor
Selçuklu’da 66 Proje Daha Hayat Buluyor

Selçuklu’da 66 Proje Daha Hayat Buluyor

Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi kurumsal proje destek programı kapsamında 2018 yılında yürütülecek projeler için sivil toplum kuruluşları...

A+A-

Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi kurumsal proje destek programı kapsamında 2018 yılında yürütülecek projeler için sivil toplum kuruluşları ve derneklerle protokol imza töreni düzenlendi.

Selçuklu Belediyesi Proje Destek Programı kapsamında, şehrin kültür ve sosyal hayatına katkı sağlamaya devam ediyor. 2018 yılında sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hayata geçirilecek projeler için protokol imza töreni düzenlendi. Proje desteği kapsamında Selçuklu Belediyesi, 66 proje için yaklaşık 3 milyon TL destek sağlanacak.

Selçuklu'da 2016 yılından bu yana uygulanan proje destek programını 3. dönemde de başarılı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Selçuklu Belediyesi olarak kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Her yıl Kasım ayı içerisinde sivil toplum kuruluşlarımız, öğrenci topluluklarımız, kamu kurumlarımız şehirle ilgili projelerini belediyemize takdim ediyorlar. Komisyon tarafından incelendikten sonra uygun olan projelere destekte bulunuyoruz. Temel amacımız ihtiyaç hasıl olan yeni projelerle ilimize katma değer sağlamaktır" dedi.

"Selçuklu'da STK'lar ile iyi bir işbirliği yakaladık"

Konya birçok açıdan öne çıkan bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altay, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine dikkat çekti. Başkan Altay, "Bunların içerisinde en önemli vasıflarından birisi çok güçlü bir sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir altyapıya sahip oluşudur. Her konuda uğraşı veren bir sivil toplum kuruluşlarımız var. Yine sivil toplum kuruluşlarımızın bağlı olduğu bir platform var. Kurumsal bir yapı bu şekilde işlemektedir. Bizde sivil toplum kuruluşlarına şehirle ilgili yapmak istedikleri projelere finansal destekte bulunuyoruz. Doğrudan bir para yardımı değil, projelerin yürütülmesi ile ilgili destek veriyoruz. Bu programların yavaş yavaş altyapısı oluşmaya başladı. Sürekli olan projeler olmakla beraber her yıl eklenen projeler de var. Toplamda 110 proje başvurusu oldu. Gönül ister ki hepsine aynı anda destek verelim. Ama eleme yapmak gerekiyor. Yıllar geçtikçe projelerin çeşitliliği ve niteliğinde bir artış olduğunu görüyoruz. İnşallah gelecek yıl daha çok başvuru olur. Kaynaklar biraz daha artırılır. Biz bu sürecin yürütülmesinden memnunuz. Sivil toplum kuruluşları ve kamu bir araya geldiğinde güzel işler gerçekleştiriliyor. Biz insan kaynağı bulmakta zorlanıyoruz. Sizlerde mali destek bulmakta zorlanıyorsunuz. Aslında bu ikisini bir araya getirmiş oluyoruz. Sonuçta biz kamuyuz kamu kaynağı kullanıyoruz. Bu kaynak sizin kaynağınız, bu şehirde yaşayan insanlar olmasa, bu kaynağın olma şansı da yok. Aslında bir geri dönüş diye algılamak gerekir" diye konuştu.

"66 projeye 3 milyon TL destek sağlanacak"

Konuşmasının sonunda sivil topluma verilecek destek miktarını açıklayan Başkan Altay, "2016 yılında 27 proje için 1 milyon 100 bin liralık destek verdik. 2017 yılında 35 proje için 2 milyon 811 bin liralık bir destek verdik. 2018 yılı için toplam 110 başvuru aldık ve yapılan değerlendirmeler sonucunda bu yıl için 66 projeye 3 milyona yakın destek vereceğiz. Her yıl proje sayımız kat kat artıyor. İnşallah şehrimiz adına yeni bir soluk yeni bir nefes olacaktır. Tüm projelerimizin gerçekleşmesinde emeği geçen sivil toplum kuruluşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklide konuştu.

"Selçuklu Belediyesinin kurumsal desteği örnek alınmalı"

Selçuklu Belediyesi'nin son 3 yılda kurumsal hale getirdiği proje desteğinden dolayı sivil toplum kuruluşları adına teşekkür eden Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgüligil," Selçuklu Belediyesi'nin profesyonel hale getirdiği bu örnek belediye çalışmaların diğer belediyelere de örnek olmasını diliyorum. Çünkü sivil toplum bugün gerek Konya'mız gerekse ülkemiz açısından çok önemli bir yere geldi. Bugün sivil toplumun sesi ve gücü artık her yerde hissedilir hale geldi. Gerek yardım faaliyetlerine öncülük eden gerekse gençlik, kadın, aile, eğitim, özgürlükler ve insan hakları konularında önemli faaliyetler üstlenen ve aynı zamanda Konya'mızın meselelerine katkıda bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Tabi marifetler iltifata tabidir ve bu noktada Selçuklu Belediyemiz her yıl artan limitle sivil toplum kuruluşlarımıza destek verdiler. Bu yıl da 3 milyonu aşan destekle 66 projemize destek verdiler" ifadelerini kullandı.

"Proje desteği şehrimize değer katıyor"

Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Hakan Özer, "Bizler siyaset, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları olarak aslında toplumun en temel argümanlarıyız. İnsanımızla sürekli irtibat halinde olan, onların nabzını tutan üç önemli argümanız ve dolayısıyla hizmet üretebilmek için, toplumu yukarıya taşıyabilmek için üç önemli argümanın müşterek ve irtibat halinde doğru hizmetleri ortaya koyabilmesi gerekiyor. Bu çerçevede de Selçuklu Belediyesi üç senedir yapmış olduğu destekleri kurumsal bir çerçeveye oturttu ve her sene üzerine koyarak bu çalışmayı daha kamil bir noktaya getirmek için çaba sarf ediliyor. Şehrimizde yaşayanların bir eksiğini kapatma adına ortaya koyulacak olan her biri farklı alanlardaki projeler mevcut. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sizlere ve bu projelerin gerçekleşmesi anlamında irade ortaya koyan Selçuklu Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından hayata geçirilecek projeler için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri arasında protokol imzalandı.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen imza törenine Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti Konya Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Seyit Mehmet Sümer, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Ak Parti Selçuklu İlçe yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil ve proje desteğinden faydalanacak olan dernek ve vakıf temsilcileri katıldı.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.