1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sedef Yavuzalp kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Yunan kıyafetli görüntüleri
Sedef Yavuzalp kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Yunan kıyafetli görüntüleri

Sedef Yavuzalp kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Yunan kıyafetli görüntüleri

Sedef Yavuzalp kimdir? Türk medyasında, Yavuzalp'in Yunan mitolojisinden uğruna Truva Savaşı çıkan Helen'e, başkatibin baştanrı Zeus'a benzetilen görünümlerinin, resepsiyona katılan Ugandalıları bile şaşırttığı ifade edildi.

A+A-

Uganda'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda, Türkiye'nin Kampala'daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp'in, Yunan mitolojisini andıran kıyafetler giymesinin tepki çektiği öğrenildi. Yapılan haberler sonrasında Sedef Yavuzalp'in kim olduğu araştırılmaya başlandı. Peki, Sedef Yavuzalp kimdir? Tüm detaylarıyla haberimizde...

Uganda Büyükelçisi görevinde olan Sedef Yavuzalp tam adıyla Ayşe Sedef Yavuzalp 26 Temmuz 1966 yılında Amman, Ürdün doğumludur. Türk Büyükelçi Sedef Yavuzalp, TED Ankara Koleji'ni bitirmiş ardından 1987 yılında Paris Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Brüksel Hür Üniversitesi'nde Türkiye-Batı Avrupa Birliği İlişkileri alanında 1996 yılında yapmıştır.

11buyukelci2-001.jpg

Türk medyasında, Yavuzalp'in Yunan mitolojisinden uğruna Truva Savaşı çıkan Helen'e, başkatibin baştanrı Zeus'a benzetilen görünümlerinin, resepsiyona katılan Ugandalıları bile şaşırttığı ifade edildi. Bunun üzerine Ankara tarafından soruşturma açıldı.

Rus-Türk İşadamları Birliği'nden coşkulu 29 Ekim kutlaması

Rus-Türk İşadamları Birliği, Cumhuriyet Bayramı'nı Moskova'da verilen balo ile kutladı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yavuzalp hakkında basında ve sosyal medyada yer alan haberlere dair şu açıklamayı yaptı:

"Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede Büyükelçi geri çağırılmıştır."

Ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp'in Ankara'ya geri çağrıldığını açıkladı.

Tecrübeli bir diplomat olan Sedef Yavuzalp (52), 2010'da açılan misyonda 5 yıldır Kampala Büyükelçisi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da doğan Yavuzalp, T.E.D. Ankara Koleji ve Paris Amerikan Üniversitesi'ni yüksek şeref derecesi ile bitirdi. Brüksel Hür Üniversitesi'nden de şeref derecesi aldı. Belçika, Kazakistan ve Danimarka'daki Türkiye Büyükelçiliklerinde katip, başkonsolos ve müsteşar olarak görev yaptı. 15 Kasım 2013'de Uganda Kampala Büyükelçiliği'ne atandı. Dışişleri Bakanlığı'nda da Afrika Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Ressam da olan Yavuzalp, mozaik resim tekniğini kullanarak yaptığı eserlerle sergiler de açtı.

HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

1989 yılında Dışişleri Bakanlığı'na giren Yavuzalp, çeşitli görevlerin ardından 2006-2010 yıllarında Kopenhag Büyükelçiliği birinci müsteşarı, 2010-2011 yılları arasında ise Dışişleri Bakanlığı Batı Afrika ve Sudan'dan sorumlu daire başkanı görevinde bulunmuştur. 2011-2013 yılları arasında Doğu Afrika Genel Müdür Yardımcısı olmuş ve ardından15 Kasım 2013 tarihi itibarıyla Uganda Büyükelçiliği görevindedir.

EVLİ VE 2 ÇOCUK ANNESİ

Büyükelçi Sedef Yavuzalp, Büyükelçi Osman Rıza Yavuzalp ile evli olup, iki çocuk annesidir. Ressamlık da yapan Yavuzalp şimdiye kadar Türkiye'de ve Uganda'da, bazıları kişisel olmak üzere, çeşitli sergilerde yer almıştır.
islam.jpg
 


11sedef-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.