1. HABERLER

 2. KİMDİR

 3. Sedat Peker Kimdir?- Kaç Yaşında, Aslen Nereli Eşi, Gençliği Hayatı
Sedat Peker Kimdir?- Kaç Yaşında, Aslen Nereli Eşi, Gençliği Hayatı

Sedat Peker Kimdir?- Kaç Yaşında, Aslen Nereli Eşi, Gençliği Hayatı

Sedat Peker kimdir? Sedat Peker nereli ve kaç yaşında? Sedat Peker'in yargılandığı davalar? Sedat Peker neyle suçlandı?

A+A-

Sedat Peker Kimdir? Hayatı Biyografisi

Sedat Peker kimdir? Sedat Peker nereli ve kaç yaşında? Sedat Peker'in yargılandığı davalar? Sedat Peker neyle suçlandı? 1971 yılında dünyaya gelen Sedat Peker, Sedat Peker, mafya olumuşlarının içinde olduğu iddiasıyla 1997 yılında çete kurmak suçlamasıyla yargılandığı davada savcı tarafından suçlu bulundu. Sedat Peker, 2008 yılında cezaevinde avukat Özge Yılmaz ile evlendi. Serdar Han Peker, Celal Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Filiz Lina Peker adlarında 4 çocuğu vardır.

sedao.jpg

Sedat Peker, 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya‘da Kafkas asıllı Rize‘li bir Türk ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Almanya‘da büyüdü. Annesinin adı Meryem Peker, babasının adı Ahmet Peker’dir. Vedat Peker ve Atilla Peker adlarında iki erkek kardeşi vardır.

Yengeç burcu erkeği olan Sedat Peker 90’lı yıllarda Türkiye’de ortaya çıkan mafya oluşumlarının içerisinde yer aldığı iddia edilerek yargılandı. 1997 ve 1998 yıllarında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı tarafından suçsuz bulundu. Eylül 1998’de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999‘da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde kaldı. 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. Sedat Peker, Kelebek Operasyonu kapsamında 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda ve organize suç örgütü liderliği suçundan 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. Sedat Peker, Kelebek Operasyonu kapsamında 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda ve organize suç örgütü liderliği suçundan 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Peker ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılandı. Sedat Peker’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylece hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker’e 10 yıl hapis cezası verildi. Sedat Peker, Ergenekon Davası sebebiyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak 2014 yılı Mart ayında tahliye edildi.

 Sedat Peker, 2008 yılında cezaevinde avukat Özge Yılmaz ile evlendi. Serdar Han Peker, Celal Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Filiz Lina Peker adlarında 4 çocuğu vardır.


KİŞİSEL BİLGİLERİ

Gerçek adı: Sedat Peker

Rumuz: Reis

Doğum Tarihi: 26/06/1971 (47 yaşında)

Medeni Hali: Evli (Özge Peker ile)

Boy: 1.81

Burç: Yengeç

Doğum yeri: Sakarya


ÖZKÖK’E CEVAP: İNTİHAR EDERİM

Sedat Peker, Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ün geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı bir yazısında isim vermeden kendisinin ima edildiğini öne sürerek açıklama yaptı. Sedat Peker gözümü kırpmadan intihar ederim diyerek şunları söyledi: “Eğer ki bir gün ülkeme devletime saç teli kadar zarar vereciğime inandığım an 2 rekat şükür namazımı kılıp sonrasında ise yakışanı yapacak kadar cesaret sahibi bir insanım. Yüce Allah korusun bir gün böyle bir durumla karşı karşıya kalırsam bir saniye bile tereddüt etmemek için bu şekilde geçmişte hayatına son vermiş olan hemen hemen herkesin hatta farklı dünya görüşüne sahip olan insanların biyografilerini eserlerini dahi okudum. Yüce Allah vermesin ancak öyle bir şey hissedersem yakışanı yapmaya çok uzun yıllardır hazırlıklıyım.” diyerek ilan etti.


Hakkında Yazılan Kitaplar :

 • Aynadaki Reis
 • Babalar Koğuşu
 • Jitem’i Ben Kurdum
 • Kafkasyalı Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları
 • Kayıp Bozkurtlar
 • Kirli Kramponlar
 • Mafya İmparatorluğu
 • Sedat Peker
 • Sedat Peker Kimdir ?
 • Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler)
 • Derin Abiler (Abdullah Çatlı, Korkut Eken, Mehmet Eymür, Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz)

Sedat Peker Eşi

 sedat-peker-001.jpg


Sedat PEKER'in Çocukluk Yılları

Sedat PEKER’in doğumundan kısa bir süre sonra Peker Ailesi İstanbul’a gelerek Çağlayan’a yerleşmiştir. Burada kısa bir zaman yaşayan Peker Ailesi İstanbul Kadıköy’de ki Sahrayıcedit Mahallesi’ne taşınmıştır. Sedat PEKER ilköğretimi bu mahallede bulunan ilkokulda tamamlamıştır. Orta öğretimini yine aynı semtte bulunan okulda tamamlayan PEKER, lise öğrenimi için yine Sahrayıcedit Mahallesi’nde bulunan İntaş Lisesi’ne kaydolmuştur.

Sedat PEKER'in çocukluk arkadaşlarının vermiş olduğu bilgilere göre Peker daha ortaokul yıllarındayken arkadaş ortamlarında Reis olarak anılırmış. Boks ile çok küçük yaşlarda tanışan Sedat PEKER’in yakın çevresinde bulunan yaşça çok büyük insanlar ona bazen Boksör Sedat, bazen de Caz Sedat olarak seslenmekteymiş. Caz Sedat olarak anılmasının nedeni ise bulunduğu ortamlarda ve kendi yaş grubunda kimsenin ilgisi olmamasına rağmen kendisinin Caz Müziğe olan ilgisinden kaynaklanıyormuş.

Kendisini iyi tanıyan yakınları Sedat PEKER'i; ‘’Reis daha çok küçük yaşlardayken bile bulunduğu bir ortamda her zaman dikkat çeken ve farklı bir karaktere sahip olan bir insandı.’’ şeklinde tanımlamaktadır. (Sedat Peker'in Gerçek Hayatı isimli kitaptan alıntıdır.)

Sedat PEKER’in sosyal hayatında farklı bir çocukluk yaşadığını cezaevinde kaleme almış olduğu ve çocukluk yıllarını anlattığı mektubundaki bir kesitle örneklemeye çalışacağız:

Bu mektubunda Peker, çocukken  yaşadığı bir anıyı paylaşıyor; 'Annem yine bir gün bana sokağa çıkma yasağı verdi. Mahallede bulunan çocuklardan biri camın önüne geldi. Benim dışarıya çıkamayacağımı gayet iyi biliyordu. Bundan cesaret alarak bana doğru dönerek küfürler etti ve akabinde camın önünden ayrıldı. Bu olaya oldukça içerlenmiştim. Bir ara dışarıya çıkmaya niyetlendim, ancak çok sevdiğim annemin üzüleceğini düşündüğüm için kendi kendime başka bir yol bulayım dedim.''

Eline bir kalem, bir de kağıt alan PEKER bir mektup kaleme alıp sabırla ertesi gününü beklemiş. Ardından kendisine küfür eden çocuğun evine giderek kapıyı çalmış. Kapıyı açan çocuğun şaşkınlığı daha geçmeden Sedat PEKER hemen annesini çağırmasını istemiş. Annesi kapıya geldikten sonra Sedat PEKER elinde ki mektubu çocuğun annesine teslim edip oradan ayrılmış.

PEKER’in kaleme aldığı ve o çocuğun annesine hitaben yazılan mektupta; çocuğunun kendisine yapmış olduğu hakaret ve küfürler yazılıymış. Ayrıca mektup ‘’Hanımefendi’’ kelimesiyle başlamaktaymış. Mektubuna şahsına küfür eden çocuğun cezasını kendisinin verebileceğini, ancak annesi olarak siz değerli hanımefendinin kendisini cezalandırmasının daha doğru olacağı düşüncesini de eklemiş. Küçük yaşta olan bir çocuk için gerçekten büyük bir hareket doğrusu.

sedat.jpg

Kendisini tanıyanların Sedat Peker'in Gerçek Hayatı isimli kitapta aktardığı başka bir bilgiye göre ise PEKER'in hafızası oldukça güçlüymüş. Kendi deyimiyle söylenen hiç bir şeyi unutmadığı gibi kendisine yapılan iyilikleri de, kötülükleri de asla karşılıksız bırakmazmış.

Küçük biraderi Atilla PEKER ‘’Sedat PEKER’in Gerçek Hayatı’’ isimli kitapta Sedat PEKER’in çocukluk yıllarındaki farklılığından ve zekasından şu şekilde bahsetmektedir: ‘’Rahmetli Babam bizlere gazete ve kitap okuturdu. Daha sonra ise tüm kardeşlere bu okuduklarınızdan neler anladınız diye sorular yöneltirdi. Reis sanki gazete ve kitabı tekrardan okuyormuş gibi ezberden anlatmaya başlardı. O zaman ailece kardeşimizin sıra dışı bir zekaya sahip olduğunu kendi aramızda konuşurduk. Daha sonraki tüm hayatımızda da Reis’in söylediklerini tereddütsüz doğru olarak kabul ettik. Ve bu gerçek bizi bugüne kadar hiç yanıltmadı.’’


Sedat PEKER'in Gençlik Yılları

Gençliğinin ilk yıllarında aksiyon dolu ve hareketli bir hayat yaşayan Sedat PEKER’in lise öğrenimi, bir kız öğrenciye hakaret eden ve hırpalayan idareciyi öğretmenler odasında darp etmesi sonucunda son bulmuş. Sonraki yıllarda ise açık öğretimden eğitimini tamamlayıp liseyi bitirmiş. Aldığımız bilgilere göre ise şuanda da yurt dışında bir üniversitede eğitim hayatını devam ettirmekteymiş.

Sedat Peker ilk olarak mahallesinde bulunan ve kendisinden yaşça küçük olan Deniz isimli bir genç kızın uyuşturucuya alıştırılıp hayatını yitirmesinden sorumlu tutulan bir şahsın öldürülmesiyle suçlanmıştır.

Ayrıca çok sevdiği ve manevi kardeşi olarak bilinen Celal Ekşioğlu’nun bir trafik kazasında yaşamını yitirmesi de Sedat PEKER’i gençlik yıllarında derinden yaralayan olaylardan biriymiş. (Sedat Peker'in Gerçek Hayatı isimli kitaptan alıntıdır.) Celal Ekşioğlu'nun uyuşturucunun etkisiyle  trafik kazası geçirdiğini öğrenen Sedat PEKER kısa bir süre sonra önce Kadıköy, sonra çevre ilçelerde uyuşturucu satıcılarının feci şekilde darp edilmesinden sorumlu tutulmuştur.

Bu olayların neticesinde Sedat PEKER daha 20’li yaşlardayken sık sık cezaevine girip çıkmaya başlamış. İlk olarak Paşakapısı Cezaevi’ne giren Sedat PEKER, tahliyesinin ardından çok geçmeden başka bir suçtan ötürü Bayrampaşa Cezaevi’ne girmiştir. Bayrampaşa cezaevinde tahliyesine bir gün kala aynı koğuşta kaldığı bir mahkumun, dışarıdaki hanımını pavyonlarda zorla çalıştırdığını öğrenmiş ve şahsı şişleyip tahliyesine bir gün kala infazını yaktığı bilinmektedir. Bu olayın ardından Kıbrıscık Cezaevi’ne nakledilmiştir. (Sedat Peker'in Gerçek Hayatı kitabından alıntıdır.)

Sedat PEKER’in cezaevi süreçleri, Kıbrıscık Cezaevi’nden tahliye olduktan sonrada ara ara devam etmiş. Kırklareli, Bayrampaşa, Paşakapısı, Kıbrıscık Cezaevleri’nde bulunmuş. Ardından Tekirdağ  F Tipi, Kandıra F Tipi ve son olarak da Silivri Cezaevi’nde kalmış, 10 Mart 2014 tarihinde tahliye olmuştur.

Yardım severliği ile tanınan Sedat PEKER’in bugüne kadar binlerce öğrenci okuttuğu, çeşitli vakıflara rekor bağışlarda bulunduğu basında sık sık yer almıştır.

Eğitime çok önem verdiğini her fırsatta dile getiren Sedat PEKER, daha 24 yaşındayken kurduğu Yunus Emre Koleji ve Ses Dershaneleri’nde binlerce öğrenciyi burslu okutmuştur. O dönemlerde medyada yere alan bazı haberlerden ötürü, kendi deyimiyle o okullarda okuyan öğrencilerin ileride sorunlar yaşamamaları adına bedelsiz olarak eğtim kurumlarını orada çalışan öğretmenlere devretmiştir. (Bu devri belli sayıda burslu öğrenci okutmaları şartıyla yapmıştır.) (Sisler Bulvarı Programı'ndaki demeçlerinden alıntıdır.)

17 Ağustos Adapazarı Depremi’nin daha 2. gününde Adapazarı’nda oluşturduğu aş evi, o dönem medyada çokça konuşulmuştu. Günde on binlerce insana sıcak yemek dağıtan aş evi, o günün şartlarında oluşturulmuş olan en iyi aş evi ve yardım organizasyonu olarak yıllarca konuşulmuştur. Kuaföründen tuvaletine, yemekhanesinden kıyafet odalarına kadar bir çok alanda on binlerce insana hizmet vermiştir.

Sedat PEKER’in 2002 yılında kurduğu Öztürkler internet sitesinin, İstanbul Hilton Oteli’nde düzenlediği lansman gecesi de aylarca Türkiye’nin gündemini oluşturmuştur. Geceye iş, sanat, cemiyet ve siyaset dünyasından çok önemli isimler katılmıştır.

2004 yılında Kelebek Operasyonu'yla gözaltına alınıp tutuklanmıştır.

Bu yargılamanın sonucunda onanan cezasının bir kısmı, terör örgütüne maddi destek sağlamaktan ceza alan ve Sedat PEKER’in ismini kullanıp, iş adamlarından haraç toplayan Yusuf Altay isimli şahsa uygulamış olduğu darp olayını kapsamaktadır. Bu operasyonları yapan ve o dönemde organize şubede görev yapan yetkililer, paralel devlet yapılanması kapsamında açığa alınmış, kimi ise yine paralel devlet yapılanması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulmuştur.

Kelebek Operasyonu’ndan onanan cezasının diğer bir kısmı ise, pilavcılık yapan ve küçük bir kız çocuğuna tecavüz edip, tecavüze uğrayan kız çocuğunun ailesini şikayet etmemesi için 'Ben Sedat PEKER'in adamıyım!' diye tehdit eden şahsı buldurulup Beykoz’da ki evinde işkence yapmasını kapsamaktadır. Bu işkence görüntüleri de sonraki aylarda Sedat PEKER’in evinde yapılan aramalarda bulunmuştur.

Sedat PEKER daha sonraki yıllarda ise Ergenekon Terör Örgütü Davası’nda yargılanmıştır.

Ergenekon Davası'nda Sedat PEKER’e terör örgütü üyeliğinden 10 yıl ceza verilmiştir.

Hükümetin çıkardığı bir yasa teklifi sonucunda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı kazanan Sedat PEKER, mahkemenin verdiği karar ile 10 Mart 2014 tarihinde aynı davada yargılanan diğer tutuklu sanıklar ile birlikte tahliye olmuştur.


Sedat PEKER 10 yıl sonra cezaevinden çıkarken yaptığı konuşmasında;

‘’10 yılda bir çok ülkeler kuruldu, bir çok ülkeler yıkıldı. Ama gördüğünüz gibi ben halen daha hayattayım ve dimdik ayaktayım!’’ demiştir.

Tahliye olduktan sonra Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı’nın kabirlerine ziyaretlerde bulunmuştur. Bu ziyaretleri sırasında kendisine on binlerce seveni eşlik etmiştir. Peker'in bu ziyaretleri medyada geniş yankı uyandırmıştır. Peker KKTC’ye de giderek Şeyh Nazım Kıbrisi’nin türbesini de ziyaret etmiştir. Orada da on binlerce seveni kendisine eşlik etmiştir. Bu ziyareti hem Türkiye basınında, hem de Kıbrıs basınında geniş yankı uyandırmıştır.

Peker cezaevinden tahliye olduktan sonra çeşitli illerde teröre lanet mitingleri düzenlemiş, bu mitinglerde on binlerce kişi meydanları doldurmuştur. Peker'in Pkklı teröristler için kullandığı 'Oluk oluk kanlarını akıtacağız!' yönündeki ifadeleri yüzünden hakkında soruşturma açılmıştır.

Celalhan, Serdarhan, Boğaçhan Talha, Lina Filiz ve Mila PEKER adlarında beş çocuğu vardır.


HAKKINDA YAZILAN ŞARKILAR

 • ADAM VAR / İSMAİL TÜRÜT
 • MANGAL YÜREKLİ ADAM / GÖKHAN ÖZEN
 • REİS / İSMAİL TÜRÜT
 • REİSUM / YUSUF SARAL
 • KAFKASYA KARTALI / ADEM DEMİR
 • CESURLARIN YÜCESİ  / SEZGİN CAN VE BETÜL CAN 
 • KAYBETMEK YOK UMUTLARI / BAZOR VE FEYZA KORAL
 • SEVDİK SENİ YÜREKTEN / FEYZA KORAL VE BAZOR 
 • REİSİMİN PEŞİNDE YÜRÜSÜN MİLLETİMİZ / ÖZCAN BİLGİN
 • BİR UMUTTUR YAŞAMAK  / BURAK ÖKSÜZOĞLU 
 • ADIM SEDAT PEKER TÜRK OĞLUYUM BEN /  YASİN İLHAN 
 • YAŞAYAN EFSANEDİR SEDAT PEKER / TEOMAN B. B.
 • İBRAHİM ERBAŞ / GÖNÜLLERİN REİSİ
 • BİR UMUTTUR YAŞAMAK / KADIKÖY ACİL
 • ÖMÜR DEDİĞİMİZ ŞEY / BAZOR
 • BİR İNSAN / MUHAMED ALİ YILMAZ
 • YOLUN YOLUMUZDUR / BAZOR
 • REİS / ZEKİ BALCI
 • GÜZEL GÜNLER / BAZOR
 • SABRET REİSİM / HEREM 

KATILDIĞI TV PROGRAMLARI

 • SİSLER BULVARI / SAYGI ÖZTÜRK - ÖMER FARUK GÜNEL - SEZAİ ŞENGÜN
 • KIRMIZI IŞIK / AKİF BEKİ
 • OBJEKTİF / KADİR ÇELİK


Sedat Peker Çocukları Ailesi

sedat-peker-esi3.jpg


Sedat Peker Gençliği

hqdefault.jpg


Ağrı Söz / Biyografi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.