1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarraf Davasında Yeni Gelişme!
Sarraf Davasında Yeni Gelişme!

Sarraf Davasında Yeni Gelişme!

ABD'nin İran yaptırımlarını deldiği iddiasıyla New York'ta yargılanan Halkbank yetkilisi Hakan Atilla davasında savcılar ve savunma avukatları dün kapanış konuşmalarını yaptı. Jüri bugün istişarelere başladı.

A+A-

ABD'nin İran yaptırımlarını deldiği iddiasıyla New York'ta yargılanan Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında görülen davada savcılık makamı Atilla'nın suçlu bulunmasını istedi. Avukatları ise Atilla'nın "suçsuz bir piyon" olduğunu savunarak beraatini istedi.

İddialar hakkında karar verecek olan jüri heyetine hitaben son konuşma, davaya bakan yargıç Richard Berman tarafından yapıldı. Ardından jüri karar için kendi arasında istişarelere başladı.

Dava üç haftadır sürüyor

İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı olan Rıza Sarraf'ın kendisine yöneltilen İran yaptırımlarını ihlal etme suçlamalarını kabul ettiği ve savcılık makamı lehine tanık olarak ifade verdiği dava üç hafta önce başlamıştı. Rıza Sarraf ifadesinde İran ambargosunu delmek için Türkiye'deki Halkbank ve dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’la kurdukları düzeni anlatmıştı. Sarraf, Çağlayan'a 45-50 milyon euro civarında rüşvet verdiğini iddia etmişti.

Savcı Michael Lockard, iddialar hakkında karar verecek olan jüriye hitaben yaptığı kapanış konuşmasında Atilla'nın Halkbank'ın ABD yaptırımlarına riayet ettiği konusunda ABD'li makamlara yalan söylediğini ifade ederek "Bu dava yalanlar hakkındadır" şeklinde konuştu. Lockard konuşmasında Sarraf'ın ifadesine atıfta bulundu.

Sarraf, İran'ın Türkiye'de biriken petrol ve doğal gaz gelirlerinin Türkiye dışına çıkarılması için yasadışı altın ve gıda ticaretinin tasarlanmasına Atilla'nın yardım ettiğini söylemişti. Atilla ise savunmasında Sarraf ile işbirliği yaptığı iddiasının doğru olmadığını ifade etti.

Savcı Lockard da Sarraf'ın ifadesinin başka delillerle de desteklendiğini dile getirdi. Bunlar arasında Nisan 2013'te geçen ve Halkbank'ın o dönemdeki genel müdürü Süleyman Aslan'ın Sarraf'a ilettiği ve "Hakan Atilla'nın önerdiği yöntem" ile ilgili herhangi bir sorun görüp görmediğini sorduğu mesaj da yer alıyor.

Lockard, Aslan ve diğer yetkililerin Halkbank'tan ayrılmasına rağmen Sarraf'ın İran ticaretinin sürdüğünü ifade ederek "Her adımda bu işe dahil olan tek kişi Sayın Atilla'dır" dedi.

Savunma: Hakan Atilla piyondur

Atilla'nın avukatı Victor Rocco ise Sarraf'ın güvenilir bir tanık olmadığını, ABD'de tutuklandıktan sonra serbest kalmak için diplomatik kanalları denemek üzere tanınmış avukatlar tuttuğunu ve ancak bunun başarısız kalması üzerine Atilla'nın aleyhinde ifade verdiğini söyledi.

Rocco, "Hakan Atilla kabahatsiz bir piyondur, yeri ABD mahkemeleri değil Alacakaranlık Kuşağı olması gereken bir hikayede verilen bir kayıptır " dedi. Delillerin Atilla'nın masum olduğuna işaret ettiğini belirten Rocco, Zarrab'ın çalışanlarından biriyle yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulundu. Görüşmede Zarrab, Atilla'nın "işe taş koyduğunu" ancak Aslan üzerinden sorunları giderdiğini ifade ediyordu.

Rocco ayrıca Nisan 2013'te yapılan ve Sarraf'ın Atilla'ya yalan söylediğini ifade ettiği bir telefon görüşmesine de değindi. Sarraf'ın daha önce Atilla'nın İran ile yasaklı ticaret işine Ekim 2012'de dahil olduğunu ifade etmişti. Rocco, "Eğer Hakan Atilla Ekim 2012'de Zarrab'ın içinde bulunduğu bu komplonun bir parçası idiyse neden Sarraf altı ay sonra ona yalan söyledi?" dedi.

İddianamede adı geçen 9 şüpheli var. Ancak hakkında ABD'de eldeki kanıtlar doğrultusunda Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla hakkında dava açıldı. Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Zafer Çağlayan hakkında ise aynı dava kapsamında yakalama kararı bulunuyor, ancak haklarında henüz açılmış bir dava yok.

Davadan çıkacak sonucun zaten gergin olan Türk-Amerikan ilişkilerinde tansiyonu daha da yükselteceği tahmin ediliyor. Halkbank dahil Türk bankacılık sektörüne ABD ambargosu gelmesi ihtimali de dillendiriliyor. Halkbank, uluslararası düzenlemelere aykırı herhangi bir işlemin parçası olduğu iddiasını reddediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.