1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sarp Kuray: şu an ihtiyaç duyduğumuz lokomotif CHP
Sarp Kuray:  şu an ihtiyaç duyduğumuz lokomotif CHP

Sarp Kuray: şu an ihtiyaç duyduğumuz lokomotif CHP

68 Kuşağının sembol isimlerinden biri olan Sarp Kuray Haber Türk gazetesinden Kübra Par’a verdiği röportajda gündeme dair ilginç açıklamalarda bulundu

A+A-

İçinde bulunulan durumda Türk siyasetinde AKP’ye karşı tek çıkış noktasının CHP çatısı altında olabilecek bir politik hareketin başarılı olması ile olabileceğini dile getiren Kuray özetle şunları söyledi:

’12 Martta Devrimci Birikimi Yok Ettiler’

9 mart 1971 tarihinde planladıkları darbenin başarısız olması sonunda gelen 12 mart muhtırası hakkında soruya şu yanıtı verdi: “9 martta ilerici bir darbe olacağını düşünmüştük. Karşımıza anayasa teklifi getirdiler, yapacaklarını anlattılar. Onların yapılmasının toplumu daha özgür bir noktaya götüreceğine inandık. Bu işin içine böyle girdik. Tabii insan yaptığı işi bilmez mi, işin içinde kalleşlik vardı. Bizi işin içine alarak devrimci birikimi de yok ettiler. Bunu bize yapan devletti.

‘3 Örgüt Kurdum Hepsi Başarısız Oldu’

“bundan 23 yıl önce bu ülkeye girdim ve silahlı mücadele döneminin kapandığını, Türkiye’nin bugün içinden geçtiği şartlarda böyle bir tercih yapamayacağımı bundan sonra politika yaparsam legal alanlarda yapacağımı söyledim. Bu bir tercihtir. Türkiye’nin silahlı mücadelenin ötesinde dertleri var. Cumhuriyet’in elden gitmesi söz konusu. Buna göre hareket etmek lazım. Gençliğimde üç örgüt kurdum üçünde de başarısız oldum. Ama burada muazzam bir birikim var. Ordu içinden gelmişim, bahriye ordusunda devrimci kalkışma olmuş. Sonra Dev-Genç’e gelmişim, Dev-Genç 68 ruhunu biliyorsunuz. Ardından 12 eylüle karşı çıkmışım. Bir sürü iş yapmışım ama başarının bir sınırı var.

Neden CHP?

Kendisine neden CHP’ye katıldınız sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: “devrimci guruplarında Türkiye’nin bugünkü meselelerini kucaklayacak bir yapıda olmadığını düşündüm. Bir toplanma yeri lazım dedim. Referandum da yoğun bir ‘hayır’ kampanyası yaşadık. Bana göre yüzde ellinin üzerinde, resmi rakamlara göre yüzde 49 bir şablon çıktı. CHP bunun motor gücü oldu.

Ama sadece CHP değil, bunun içinde devrimciler, aleviler, MHP içinde toplumcu milliyetçiler var. Laikliğe, cumhuriyete bağlı insanlar var. ‘Türkiye’nin bir asgari müşterek içinde buluşmaya ihtiyacı var’ denen nokta hayli geçti. Bunu ayakta tutmak için de CHP’nin bir lokomotif güç olduğunu gördüm. Yoksa CHP’de  de, bizim mücadelemizde de eleştirilecek yanlar vardır. Referandumdaki hayır kampanyasındaki tavrı, Türkiye’nin içinden geçtiği şartlar bizim CHP’de toplanmamız konusunda bende bir fikir oluşturdu. Hayır kampanyası meselelere daha geniş bakıldığı taktirde büyük başarı sağlandığını göstermiştir. Herkes Türkiye’nin dayattığı koşullara göre organize olacak, başka çıkış yok.

Bu yüzde elli potansiyel iyi değerlendirildiği taktirde olacaktır. Bu partiler dışında bir olaydır. Zaten CHP’de referandum çalışmasını yaparken kendini öne çıkarmamıştır. Bayraklar indirilmiştir. Bu günkü yürüyüş de öyledir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.