1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Samsun’da "Otizm Konferansı" Yapılacak
Samsun’da "Otizm Konferansı" Yapılacak

Samsun’da "Otizm Konferansı" Yapılacak

3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı"nın en önemli...

A+A-

Samsun'un Atakum ilçesinde 13 Ocak'ta "Otizm Konferansı" yapılacak.

3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı"nın en önemli amaçlarından biri; toplumun tüm kesimlerinin otizm konusundaki farkındalık düzeylerinin arttırılması. İnsanların sıklıkla ziyaret etmesi sebebiyle gündelik yaşamlarının adeta bir parçası haline gelen alışveriş merkezlerinin, topluma otizm hakkında farkındalık kazandıracak çalışmalar yaparak sorunun çözümüne katkı vermesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu sorumluluk bilinciyle düzenlenen "Otizm Konferansı" 13 Ocak 2018 tarihinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi'nde 12.00 -18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Konferansın hedef kitlesi; otizmli çocuklara sahip aileler, okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri, özel eğitim kurumlarının öğretmenleri ile aile hekimleri, ilgili sağlık profesyonelleri ve otizm konusunda bilgi edinmek isteyen tüm bireyler.

Açılış konuşmasını Yeşilyurt AVM Genel Müdürü Neslihan Yavuz Apak'ın yapacağı konferansta; özellikle kanser konusunda dikkat çeken açıklamalarıyla komu oyunun yakından tanıdığı Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar "Çevresel Etkilenmeler ve Otizm" konularında bilgiler vererek deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacak. Günümüzde oldukça sık konuşulan ve merak edilen konulardan biri olan "mikrobiyota" konusunu anlatacak olan Synevo Laboratuvarları Medikal Direktörü Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Semra Tamer Levent, bağırsaklardaki probiyotikler ve mikrobiyal denge vücut metabolizması, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, beyin fonksiyonları ve davranışlar üzerinde nasıl rol oynadığının önemini anlatacak. "Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklara Sahip Ailelerin Gereksinimleri"ni anlatacak olan Dr. Neslihan Kuloğlu Türker, dinleyenlere bu uzun yolda neler yapmaları gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatacak. Nükleer Tıp Uzmanı ve "Otizme Çözüm Var" kitabının yazarı Dr. Necip Cem Kınacı "Otizmde Eşlik Eden Sorunlar ve Çözümleri'ni hastaları üzerinde yapılan araştırmaları ışığında anlatarak davetlilerle paylaşacak. Konferansın son konuşmacısı ise Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör olacak ve 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan "Otizme Yönelik Ulusal Eylem Planı'nı anlatarak toplumun tüm kesimlerinin Otizm konusundaki farkındalıklarına dikkat çekecek.

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin düzenlediği Otizm Konferansı'na; Samsun Büyükşehir Belediyesi, Otizm Dernekleri Federasyonu, Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı, Begikad Otizmli Çocuklar Faaliyet Komisyonu, Austim Medical İnstitute, Uyum Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Synevo Loboratuvarları destek veriyor.

Otizm konusunda yapılacak benzeri çalışmalara örnek teşkil etmesi, sorumluluk hisseden tüm kurumlara şevk vermesi ve otizm konusundaki toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyinin artması arzusuyla planlanan konferansa; okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri, özel eğitimciler, araştırmacılar, otizmli çocuğu olan aileler ve bilgi edinmek isteyen herkes davetli.

Ağrısöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.