1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Regaip Kandili Namazı Saat Kaçta? - Tüm İllerin Namaz ve Ezan Vakitleri
Regaip Kandili Namazı Saat Kaçta? - Tüm İllerin Namaz ve Ezan Vakitleri

Regaip Kandili Namazı Saat Kaçta? - Tüm İllerin Namaz ve Ezan Vakitleri

Regaib Kandili 27 Şubat Perşembe gecesi kutlanacak. Dua ve rahmet kapılarının açıldığı sayılı günlerden biri olan Regaib Kandili'nde nasıl dua edilmeli, kaç rekat namaz kılınmalı ve her rekatta hangi duaları sureleri okumalı soruları araştırılmaya başladı

A+A-

Regaip Kandili Peygamber efendimizin Hz. Muhammed'in mübarek nurunun yeryüzüne indirildiği gecedir. Manası ise, Ey Allahım Recep ayını bize mübarek kıl ve bizi Şa'ban ve Ramazan ayına ulaştır şeklindedir. Regaip Kandili gecesinde tespih ve hacet namazı kılabileceğiniz gibi kaza namazı da kılabilirsiniz.

Regaip namazı akşamla yatsı arasında kılınır. Yani saat 20.00 ile 21.15 arasında regaip kandili namazını kılabilirsiniz. Peygamberimizden edilen bir rivayete göre hacet namazının ilk rekatında Fatiha’dan sonra üç defa Ayete’l-Kürsi, diğer rekatlarda da Fatiha’dan sonra sırasıyla birer defa İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur. Regaip gecesi Hacet Namazını, iki, dört ya da on iki rekat şeklinde kılıbilirsiniz. Hacet namazında ilk rekâtta Fatiha ’dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî okunur. Regaib, "pek çok ihsan" manasına gelen "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hakk engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir. Regaip kandili ihsan gecesi olduğu için bol bol dua edilmelidir. İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır.

Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tutmalıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda yer almaz. Hazreti Muhammed, Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.

TÜM İLLERİN NAMAZ VAKİT LİSTESİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.