1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Referandum Sonrası Ağrı Mercek Altında!
Referandum Sonrası Ağrı Mercek Altında!

Referandum Sonrası Ağrı Mercek Altında!

16 Nisan Referandumu ile birlikte gözler Ak Parti Genel Merkezine çevrildi. Referandum öncesi teşkilatlardaki değişimin seçimin sonrasında nasıl seyredeceği merak konusu.

A+A-

Referandum tamamlandı. Sonuçlar açıklandı. Gözler yüzde 51 gibi bir oranla kabul edilen yeni anayasa değişikliğinden sonra AK Parti cephesinde atılan adımlara çevrildi. Kabine değişikliğinin, teşkilat revizyonlarının sıkça konuşulduğu süreçte bir taraftan da Ağrı'nın da aralarında olduğu illerin durumu tartışılmaya devam ediyor.

Gözlerin seçim sonrası teşkilatlara çevrildiği bir süreçte Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilenAK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde konuşmuş ve merak edilenleri cevaplamıştı. Yıldırım olağanüstü kongrenin söz konusu olmadığına değinerek bir taraftan da kabinede değişiklik olabileceğine değinmişti. Yıldırım AK Parti'nin kongesinin olağan tarihinin 2018 olduğunu hatırlattı ve diğer soruları cevapladı.

 

TEŞKİLATLARDA REVİZYON OLACAK MI?

'Kabine değişikliği olacak mı?' sorusuna da yanıt veren Yıldırım, değişiklik sinyali verdi. Yıldırım, "Gerek yerel gerek teşkilat gerek hükümet faaliyetlerinde daha vatandaş memnuniyetlerini artıracak ne gerektiriyorsa o hususlarda adımları atacağız" dedi. Gözler revizyon yapılacak iller arasında Ağrı'nın da olup olmayacağına çevrilirken referandum öncesinde de sıkça tartışılan Ak Parti İl teşkilatındaki değişiklik yeniden gündeme gelmiş oldu. 

 

AĞRI DİKKAT ÇEKTİ!

Başbakanın o açıklamasının ardından gözler teşkilatlara çevrilirken ardından gerçekleştirilen MYK ve MKYK toplantılarında da referandum sonuçları ele alındı. Referandumdan çıkan, "evet" oyları, 1 Kasım, 7 Haziran seçimleri ve 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile kıyaslandı. Karşılaştırmada, oyların en çok arttığı 10 ilden 9'unun Doğu ve Güneydoğu'da olması dikkat çekti. Başbakan Binali Yıldırım'ın bu artışı "Doğu ve Güneydoğu'da izlenen politikaların olumlu yansıması" olarak niteledi.

 

İL İL DEĞERLENDİRME YAPILDI

AK Parti'nin önceki günkü MYK ve MKYK toplantılarında referandum sonuçlarına ilişkin il il değerlendirmeler yapıldı. İl ve ilçelerden gelecek raporlara göre daha sonra detaylı bir analiz yapılması kararlaştırıldı. Kurmaylar, bu seçim sonuçlarının 2019 için bir uyarı olduğunu ve iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM MEMNUN

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'da çıkan "evet" oylarının özel bir anlamı olduğunu belirterek, bölgedeki Ak Parti teşkilatlarına özel olarak teşekkür etti. 65. Hükümet'in kurulmasının ardından teröre karşı yürütülen operasyonlar ile başlatılan cazibe merkezleri projesi ve yatırımlara değinen Yıldırım, izlenen bu politikaların "evet" oylarının bölgede beklenenden yüksek çıkmasında etkili olduğunu kaydetti. Yıldırım, hem terörle mücadelenin hem de bölgeye dönük yatırımların devam edeceği mesajını verdi.AĞRI'NINDA İÇİNDE BULDUĞU 10 İL MERCEK ALTINDA!

Toplantıda referandumdan çıkan "evet" oyları, 1 Kasım, 7 Haziran ve 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oylar ile kıyaslandı. Yapılan karşılaştırmada, oyların en çok arttığı iller 1 Kasım seçimlerine bakılarak sıralandı. "Oyumuzu en çok arttırdığımız 10 il" başlıklı sunumda, Hakkâri, Şırnak, Muş ve Ağrı ilk dört sırada yer aldı. Bu illeri Bitlis, Kars, Van, Mardin, Siirt ve Osmaniye izledi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi ve seçim bölgesi Osmaniye'nin de, "oyların en fazla artırıldığı" iller arasında yer alması dikkati çekti. Doğu ve Güneydoğu'da oyların artış trendinin devam edeceği beklentisi de toplantıda ifade edilirken bu artışın süreceği tüm kurmaylar tarafından savunuldu. Toplantıda MHP'nin güçlü olduğu yerlerde beklenen desteğin alınamadığı da vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.