1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Ramazan Hoca' Akıl Hastanesine Yatırıldı Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor
'Ramazan Hoca' Akıl Hastanesine Yatırıldı Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

'Ramazan Hoca' Akıl Hastanesine Yatırıldı Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Diyarbakır Ulucami'de ziyaretçilerle yaptığı sohbetlerle tanınan ve yalnızca Diyarbakırlıların değil sosyal medyadaki videolarıyla Türkiye'nin beğenisini kazanan 'Ramazan Hoca' akıl hastanesine yatırıldı.

A+A-

Diyarbakarı'ın en bilinen ve en çok gezilen yerlerinin başında tarihi Ulucami gelir. Asırlardır Mü'minlere mesken olan kutlu mescidin en gözdelerinden biri ise kimilerinin 'Filozof Ramazan' kimilerinin ise 'Ramazan Hoca' dediği Ramazan Böçkün'dür.

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL DEDİLER

Anadolu Ajansı Muhabiri Şükrü Gündüz'ün sosyal medyadan aktardığı bilgilere göre, Diyarbakır'ın sevilen simalarından olan 'Ramazan Hoca' Ramazan Böçkün akıl sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle Elazığ Fetih Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümün'de tedavi altına alındı.

yusuf-kaplan.jpg

ZEKASINI ÇOKTAN KANITLADI

Yaptığa sohbetlerle hem Tarihi Ulucami'yi ziyarete gelenlerin hem de Diyarbakırlıların ilgisini çeken 'Ramazan Hoca', sosyal medyanın etkisiyle kısa sürede tüm Türkiye'de adından söz edilir oldu. Söylediği sözler, okuduğu ayetlerle zekasını kendisini dinleyenlere kanıtlayan 'Ramazan Hoca'nın akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiasıyla hastaneye yatırılması Diyarbakırlıları üzdü. 

DİYARBAKIRLILAR RAMAZAN HOCA'YA SAHİP ÇIKTI

Sosyal medyadan Ramazan Böçkün 'Ramazan Hoca'larına sahip çıkan Diyarbakırlılara tüm Türkiye'den destek geldi. Twitter'da #RamazanHocaYalnızDeğildir etiketiyle yetkililere seslenen sosyal medya kullanıcıları, 'Ramazan Hoca'nın biran önce ait olduğu Diyarbakır sokaklarına ve Ulucami bahçesine dönmesini istedi.

YUSUF KAPLAN TEPKİ GÖSTERDİ

Yenişafaka Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan da  #RamazanHocaYalnızDeğildir etkekitine destek vererek yanlıştan dönülmesini istedi. Kaplan,

"UYARI/YORUM

Bu güzel adamı akıl hastanesine koyan adamı akıl hastanesine koymalı!

*

Bu yanlıştan derhal dönülmeli!

Allah'tan korkmak lazım..." diyerek yetkililere seslendi.

SAĞLIK BAKANLIĞININ ADIM ATMASI BEKLENİYOR

Öte yandan binlerce sosyal medya kullanıcısı  #RamazanHocaYalnızDeğildir etiketine Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı etiketleyerek şehrin simgelerinden biri olan aynı zamanda bir davetçi olan 'Ramazan Hoca'nın hastaneden taburcu edilmesini istedi.


Ramazan Böçkün kimdir? Neden akıl hastanesine yatırıldı?

Diyarbakır'daki tarihi Ulu Cami'de dini sohbetlerde bulunan ve geçmişte "Deli" şimdilerde ise "Ramazan Hoca" olarak anılan Ramazan Böçkün'ün konuşmaları sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. Dini konularda sohbet eden ve kendisine sorulan soruları Kur'an-ı Kerim'den ayetler vererek cevaplıyor.

Diyarbakırlı 43 yaşındaki Ramazan Böçkün, kendini İslamiyet'e adamış. Küçük yaşlardan beri İslam'ı araştırıp dini kitaplar okuyan Böçkün, bir süre sonra çevresinden "Deli" damgası yemeye başladı. Hiç kimseyi umursamayan Böçkün, küçük yaşlardan araştırıp öğrendiği bilgileri Ulu Cami'de vatandaşlara anlatmaya başladı. "Deli" lakabı bir süre sonra yerini "Ramazan Hoca'ya bırakırken, Böçkün'ün konuşmaları, sosyal medya platformlarında tıklanma rekorları kırmıştı. Son 5 yıldır Ulu Cami'de yerli ve yabancı turistlere İslam'ı anlatan Böçkün, günün her saatini vatandaşlara bir şeyler anlatarak geçiriyordu.

Vatandaşların sorularını Kuran'dan örnekler vererek cevaplandırıyor

Geçimini mezarlıklarda ağaç budayarak ve tespih ustalarına yardım ederek sağlayan Böçkün, Diyarbakır'ın farklı yerlerinde kadın, erkek, genç, yaşlı herkese İslam'ı anlatarak vatandaşların sorularını Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle cevaplandırıyordu. Bazı vatandaşlar, Böçkün'ü dinlemek için farklı illerden Diyarbakır'ın yolunu tutuyor. Sur halkı ve esnafı, yetkililerin Böçkün'e yardım edilmesini istiyordu.

"Hak, insanların nefsine acı geliyor"

Diyarbakır'da doğup büyüdüğünü belirten 43 yaşındaki Böçkün, "Deli" damgası yediğini ve toplumdan dışlandığını, fakat şimdilerde ise sevilen biri olduğunu kaydetti. Böçkün, "Diyarbakır'da doğdum 5 yıldır camiye geliyorum. Karşı çıkmalar, alaylar, hakaretler oldu. Hak insanların nefsine acı geliyor, insanların tahammülü yok. Dünyaya herkes kendi penceresinde baktığı için de tahammül yok. Kimi hasretlikten, kimi ise ilah ve rabbinin menfaatinin çıkarının ve kibrinin kaybolmasından sakındığı için tehlikede gördüğü için tepki meydana geliyor. Efendimizi Mekke'den neden kovmuşsalar bizi de buna benzer sebeplerden dışlıyorlar. Ben Kur'an ve sünnetten mesajları söylüyorum. Kur'an sadece namaz ve orucu söylemez, Kur'an'da ilim, bilim, edep, terbiye, ahlak, kadın, hayvan ve insan hakkı, dünya, ahiret gibi her konu hakkında ayet var, gerek doğrudan, gerek dolaylı yollarla. Biz de bu ilahi mesajları anlatmak istiyoruz, bu yüzden de mücadele ediyoruz. Ben bunları anlatıyorum, zorlarına gidiyor, "Bizi rahatsız etme" diyorlar. İnsan kendini rahatsız etmezse, kendini yormazsa kendini düzeltemez. İnsan kendini rahatsız etmez ise para kazanamaz, para kazanmasan yemek yiyemez başkalarına muhtaç olurlar" demişti.

"İnsanlar tembelliğe alışmış"

Düşünmenin zor iş olduğunu kaydeden Böçkün, "Düşünmek sorumluluk getiriyor. İnsanlar düşünmek istemiyor, hem rahata alışmış hem de tembelliğe. Biri bir şeyleri harekete geçirmek istiyorsa onları rahatsız etmesi lazım. Geçimimi haftada bir mezarlıklarda ağaçları buduyor, tesbihçilere yardımcı oluyor helal yoldan rızkımı kazanıyorum. Bazen Ulu Cami bazen farklı yerlere gider sohbetlere girer günümüzü geçirmeye çalışırız. Eskiden tepki verenler sonradan zamanla anladılar yanlışlarını. İnsanların helak eden 5 etken vardır, nefis, şeytan, cehalet, önyargı ve taassuptur. Bizim konuyla alakalı ön yargı oluyor. Ön yargı bir şeyi araştırmadan incelemeden üstün körü karar vermek, bu da insanlara sıkıntı ve pişmanlıklar verir. Biz bir günde bu hale gelmedik, yaklaşık olarak 28 yıl gibi bir süreçle oldu. Şu an İngilizce, Kürtçe, Türkçe ve piyasada dolaşan kelimelerin tamamının hangi dilde olduğunu biliyorum. Ben anlayarak okumaya çalışıyorum" diye konuşmuştu.

ramazan-hoca.jpg

"Değişen insanların bakış açısı oldu"

Ramazan Hoca ile sohbet etmek için Ulu Cami'ye gelen Ramazan Sayar ise toplumda dışlanan Ramazan Hocanın değişmediğini, değişen şeyin insanların bakış açısı olduğunu kaydederek Böçkün'ün topluma kazandırılması konusunda yetkililere seslendi. Sayar, "Ramazan insanları gidişat olarak İslam'a davet eden sevdiğimiz bir kardeşimizdir. Ramazan gibi kardeşlerimizin bu toplumda yeri olmalıdır, insanları hakka doğru yöneten insanlardan biri olduğu için biz ondan memnunuz, Ramazan gibi insanlarında toplumda çoğalmasını istiyoruz. Deli diyorlardı, hakaret ediyorlardı, Ramazan aynı Ramazan, bir değişen insanların bakış açısı oldu" demişti.

Son olarak tarihi Diyarbakır Ulu Camii'nde gönüllü olarak dini sohbetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte dini içerikli sohbetler anlatan Ramazan Böçkün, 'İslam’ı anlattığından dolayı' birinin şikayetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldığını açıkladı.

Böçkün daha önce yaşadıklarına ilişkin şöyle konuşmuştu:

 "Misyonerler, her tarafta İslam'a karşı faaliyet yapıyorlar. Para karşılığı insanları Hristiyan yapmaya kalkıyorlar. Bunlar görmezlikten geliniyor. Ben kimseden zorla İslam'ı kabul etmelerini istemiyorum. Öneri sunuyorum. Ben onlara yumuşak bir dille buranın Camii ve Harem-i Şerif olduğunu anlatıyorum. Edeple gelen lütufla gider.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum