1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ramazan Bayram’ında Dişlerinize Zarar Vermeyin!
Ramazan Bayram’ında Dişlerinize Zarar Vermeyin!

Ramazan Bayram’ında Dişlerinize Zarar Vermeyin!

Diş hekimi olan Çağdaş Kışlaoğlu’nun diş sağlığı üzerine yaptığı açıklamada “ Ramazan bayramında çok fazla şeker tüketerek dişlerinize zarar vermeyin” dedi

A+A-

Bilindiği üzere diğer adı Şeker Bayramı olan, Ramazan Bayramında, diğer bayramlara göre çok daha fazla şeker tüketildiğini ve buna bağlı olarak dişlerin bu zamanlarda çok fazla zarar gördüğünü söyledi. 

Diş Hekimi yaptığı açıklamasında, “Ramazan ayında Oruç sayesinde hem midemizi hem ağzımızı dinlendirdik. Oruç artık sona erince hepimiz eski yemek yeme düzenimize geri döneceğiz. Fakat burada önemli bir konu bulunuyor. Bayramda diş ve ağız sağlımıza dikkat etmeliyiz. Bu zamanlarda yediğimiz bütün tatlılar dişlerimize zarar verecek” diyerek diş sağlının önemine dikkat çekti.

Diş hekimi diş sağlının öneminden bahsederek, bu zamanlarda dişlerimizi nasıl korumamız gerektiğini anlattı. Kışlaoğlu yaptığı açıklamada, “Şerbetli, şerbetsiz bütün tatlılar bayramlarda olmazsa olmazların arasında yer alıyor. Tüm bunlar aynı zamanda diş sağlığımız için çok büyük tehdit oluşturuyor. Bu tatlıların en büyük dezavantajı ağzımızın içerisinde beslenen çürük yapıcı organizmalar böyle ortamlarda ürüyerek zaman içerisinde dişlerimizin çürümesine yol açıyor. Bu sayede diş eti hastalıkları ortaya çıkıyor. Bunun dışında şekerli besinler ile birlikte asitli içeceklere karşı da dikkatli olmalıyız. Bu durumda en az şekerli besinler kadar önemsenmelidir. Düzenli yapılan diş bakımları sonrası diş etlerinde oluşan kanamalar ağız ve diş sağlığının başladığını gösterir. Bakterileri besleyen diğer bir etken ise sert şekerlerin uzun süre ağızda emilerek tüketilmesidir. Bu sebeple bayramlarda ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle tatlı yendikten sonra bolca su içilmelidir.

Bayram ziyaretlerinde bolca 
şekerli gıdalar tüketilmektedir. Bu sebeple dişleri fırçalamaya vakit kalmayabiliyor. Bu da dişlerde şekerli yiyeceklerin durmasına sebep oluyor. Eğer diş fırçalamaya zaman yoksa mutlaka kişi ağzını su ile çalkalamalıdır. Şeker, tatlı ve çikolata gibi besinler tüketildiğinde ağızda olan dişler zaman içerisinde çürümeye başlayabiliyor. Bu sebeple bu öğünler dişler fırçalanmadan hemen önce tüketilmelidir. Burada devreye havuç girmektedir. Havuç tükürük akışını sağlayarak ağızdaki asidik ortamı bazik ortama çevirmektedir” dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.