1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Protez Uzmanı İlker Arslan: "Diş Çektirmeden Önce Mutlaka Hekime Bilgi Verilmesi Gerek"
Protez Uzmanı İlker Arslan: "Diş Çektirmeden Önce Mutlaka Hekime Bilgi Verilmesi Gerek"

Protez Uzmanı İlker Arslan: "Diş Çektirmeden Önce Mutlaka Hekime Bilgi Verilmesi Gerek"

Protez Uzmanı İlker Arslan, bazı hastaların diş çektirmeden önce mutlaka hekimine bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Protez Uzmanı İlker Arslan, bazı hastaların diş çektirmeden önce mutlaka hekimine bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı İlker Arslan, birçok kişinin diş çektirmekten, ağrı nedeniyle korktuğunu ifade ederek, "Diş hekiminin dikkatli çalışması ve ağrı duyulmaması için alacağı önlemler sonucunda çekimin korkulacak bir yanı kalmaz. Fakat bazı sistemik hastalıkları olan kişiler, diş çekiminden önce hastalığıyla ilgili mutlaka hekimine doğru bilgiler vermeli hastalığına uygun bir tedavi yolu seçilmelidir. Tansiyon hastalarının mutlaka ilaçlarını almış olmaları gerekir ve kullandığı ilaçları mutlaka hekime belirtmelidir ancak değerler normal ise çekim yapılır" dedi.

Protez Uzmanı İlker Arslan, hastalığı bulunan vatandaşların diş çekimi öncesi hekime bilgi vermesinin gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kalp hastaları mutlaka çekim öncesinde kullandığı ilaçlar ve hastalığının tipi hakkında hekimi bilgilendirmelidir. Anti koagülan (kan sulandırıcı) kullanan hastalar uzman hekim nezaretinde ilaca ara vermelidir.

Kan hastalığı bulunan hastalar mutlaka konsültasyona gitmeli ve hastalığı hakkında diş hekimini bilgilendirmelidir.

Sinir sistemini düzenleyici ilaç alan hastalar kullandıkları ilaçları bildirmelidir çünkü bu ilaçlar yapılan anestezik maddenin etkisini azaltabilir.

Şeker hastalarının değerlerinin kontrol altında olması gereklidir.

Hamilelikte ilk ve son üç ay güvenlidir. Yine de kadın doğum uzmanı ile konsultasyon yapmak gerekir.

Alerji rahatsızlığı olan bireylerde, hasta hekime neye alerjisi olduğunu belirtmelidir. Kullanılacak anestezik maddelerin hasta için alerjen olup olmadığı test edilmelidir

Tansiyon hastalarının mutlaka ilaçlarını almış olmaları gerekir ve kullandığı ilaçları mutlaka hekime belirtmelidir. Değerler normal ise çekim yapılır."

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.