1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Pragmatik Ne Demek Nedir? Pragmatik Anlamı
Pragmatik Ne Demek Nedir? Pragmatik Anlamı

Pragmatik Ne Demek Nedir? Pragmatik Anlamı

Pragmatik ne demek? Pragmatik ne anlama geliyor soruları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İşte detaylar..

A+A-

Pragmatik ne demek? Pragmatik ne anlama geliyor? Pragmatik TDK kelime anlamı konusunda bilinmesi gerekenler.

PRAGMATİK NE DEMEK?

Pragmatik kelime anlamı olarak TDK açısından, ‘yararcı ve iş ile eyleme geçme’ biçiminde ifade edilmektedir. Fakat bu kelime felsefi açıdan bakıldığında daha derin bir anlama sahip. Bu doğrultuda pragmatik felsefi açıdan gerçeğin temel ölçütünün pratik değerler olduğunu savunur. Yani burada doğruluğun tek ölçtü olarak yarar ele alınır. Diğer deyişle bir şeyin doğruluğu kattığı yarar üzerinden anlaşılır.

pragmatik8.jpeg

PRAGMATİK NEDİR?

Pragmatik kelimesi yüzyıllardır bilinen ve önemli bir felsefi yapısı bulunan sözcük olarak öne çıkıyor. Bu doğrultuda faydacı ya da yararcı şeklinde ifade etmek mümkündür. Bir şeyin değerinin uygulama ile beraber sağladığı yararlar denk gelmesi şeklinde ifade edilebilir. Yani ne kadar fayda sağlarsa değeri o kadar önemli ve büyüktür. Herhangi bir katkı sağlamayan bir durumun hiçbir değeri yoktur.

Tabii pragmatik tek kelimesi ve felsefi anlamı günümüzde hala konuşulan ve tartışılan, anlatılmaya çalışılan derin bir düşünce yapısıdır. Ancak köken olarak kelime açısından bakıldığında faydacı, yararcı gibi sözcükler üzerinden öne çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.