1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polis okulları nerelerde var? İşte 2019 polis okulları listesi
Polis okulları nerelerde var? İşte 2019 polis okulları listesi

Polis okulları nerelerde var? İşte 2019 polis okulları listesi

Polis okulları nerelerde var? 2019 polis okulları listesiPolis Meslek Yüksek Okulları nerelerde var? İşte 2019 polis okulları listesi ve detaylar haberimizde

A+A-

Geçmişte sayıca fazla olan polis okulları günümüzde sayısı oldukça az. Daha 3-4 yıl öncesine kadar 29 polis okulu bulunurken şimdilerde bu sayısı yetersiz. Durum böyle olunca da çoğu kişinin polis olma hayalleri suya düşüyor. Peki ya ülkemizde  Polis Meslek Yüksek Okulları hangi illerde?

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı, 2 yıl süre ile ön lisans düzeyinde, parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır.

Ülkemizde bulanan Polis Meslek Yüksek okullarının bulunduğu iller şu şekilde listelenmiştir.

PMYO Bulunan İller (Güncel 2019)

İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

Afyonkarahisar Polis Meslek Yüksek Okulu

Aksaray Polis Meslek Yüksek Okulu

Aydın Polis Meslek Yüksek Okulu

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu

Gaziantep Polis Meslek Yüksek Okulu

Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu

Kayseri Polis Meslek Yüksek Okulu

Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu (İZMİR)

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu

Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksek Okulu (ADANA)

Karaman Polis Meslek Yüksek Okulu

23. Dönem POMEM alım tarihleri ne zaman?

23. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) haberi bekleyen adaylara müjdeli haber geldi. Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, net tarih vermemekle beraber POMEM alımlarının Temmuz ile Ağustos ayları arasında gerçekleşeceğini açıkladı. POMEM'e başvuru yapacak adayların en çok merak ettiği konular arasında yaş şartı ve KPSS şartı aranacak mı sorusu yer alıyor. Buna göre geçmiş alımda lisans mezunları için 60 KPSS ve ön lisans mezunları için 70 KPSS puanı aranmıştı. Yaş şartı olarak ise 30 yaşını doldurmamış olmak şartı bulunmaktaydı. Bu şartlar esnetilecek mi henüz bilinmiyor. İlerleyen günlerde detaylı ilan yayımlandıktan sonra belli olacak. 

2018 yılı 10 Bin 703 Polis Özel Harekat (PÖH) alım başvuru şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü 2018 yılında 10 bin 703 kişilik Polis Özel Harekat (PÖH) alacak. Peki PÖH alımları ne zaman yapılacak, detaylar belli oldu mu? Emniyet Genel Müdürlüğünün 2018 yılına ait performans programının kamuoyuna duyurulması beklenmekteydi ve merak ile beklenen program yayımlandı. 

EGM'nin bünyesinde 14 bin 297 PÖH olduğu ve bu sayının 2018 yılında 25 bine çıkartılacağı belirtildi. Yani EGM'nin 2018 yılında 10 bin 703 kişilik PÖH alması bekleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğünde bulunan Polis Özel Harekat PÖH sayısı 10 bin 703 kişi daha artırılacak. Peki alımlar ne zaman yapılacak. Şu anda POMEM eğitimleri halen sürmekte olup POMEM'de ki boşluğa göre en yakın zamanda ilanın yayımlanması ve PÖH alımlarının duyurulması beklenmektedir.

Geçtiğimiz yıl KPSS şartsız, lise mezunu ve askerlik şartsız şekilde yapılan PÖH alımlarının yeni dönemde de aynı başvuru şartları ile yapılması beklenmektedir.

Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere POMEM'lere başvuru yapacak adaylardan,

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),

ç) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

 

PÖH yaş şartı kaçtır?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilirler.

2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PMYO başvuru tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.