1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ’Performans Değerlendirme Sistemi’ne Malatya’dan Tepki
’Performans Değerlendirme Sistemi’ne Malatya’dan Tepki

’Performans Değerlendirme Sistemi’ne Malatya’dan Tepki

Malatya'da, Eğitim-Bir-Sen üyeleri "Öğretmen Performans Değerlendirme ve Sınav Sistemi'ne tepki göstermek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde...

A+A-

Malatya'da, Eğitim-Bir-Sen üyeleri "Öğretmen Performans Değerlendirme ve Sınav Sistemi'ne tepki göstermek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyeleri MEB tarafından tarafından hazırlanan "Öğretmen Performans Değerlendirme ve Sınav Sistemi taslağına tepki göstererek, sistemin öğretmenlere zarar vereceğini söyledi. Toplanan kalabalık gurup adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, "Milli Eğitim Bakanlığının, eğitimcilerin moral ve motivasyonunu bozacak, yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, saygınlığını zedeleyecek performans değerlendirme sistemi taslağına ilişkin itirazlarımızı haykırmak amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporunda "pilot illerde uygulaması denenmeye başlanılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan öğretmenlerin performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi" konusu üzerinde çalışma yapılması imza altında alınmasına rağmen böyle bir taslağın hazırlanması, söz konusu çalışmanın yapılmadığını, Bakanlığın, attığı imzanın gereğini yerine getirmekten imtina ettiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı. Performans sisteminin ayrıştırıcı olduğun dile getiren Yıldırım, "Performansı ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştıracak, kurumsal bütünlüğü, mesleki dayanışmayı, iş birliği içinde çalışma güdüsünü zedeleyecek bir uygulamanın eğitimin var olan niteliğine de bir darbe vuracağı hesaba katılmalıdır. Çözüme kavuşturulmayı bekleyen onlarca sorun varken, bunlara yenilerini ekleyecek, çalışma barışını bozacak uygulamalarda ısrar etmek, yönetilmesi zor süreçlere yol açacaktır.Hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni bir dayanağı bulunmamaktadır.Performans değerlendirmesinin, herhangi bir analizin sonucu olmadığı gibi, neye hizmet ettiği de belli değildir Mesleğe girişte diğer kamu görevlerinden farklı olarak KPSS puanının yanında alan bilgisi sınavına ve sözlü sınava tabi tutulan, adaylık sürecinin sonunda yazılı ve sözlü bir sınava daha tabi tutulan öğretmenin, bütün bu sınav sürecinden sonra hala bilgi ve beceri düzeyinin tespit edilemediğini, bu sebeple her dört yılda bir yeniden yazılı sınava ve her yıl performans puanlamasına tabi tutulması gerektiğini iddia etmek, aslında bütün bu sınav sürecinin gereksizliğini ve yersizliğini ikrar etmek anlamına gelmektedir. Motive etmek yerine olan motivasyonu bitirmek ve kamu görevlilerini tehdit etmek sonucu üreten bir içerikle performans sistemi kurmak, hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere yol açacaktır" şeklinde konuştu.

Bakanlığın kurumsal performansı sorgulanmadan öğretmenin performansı değerlendirilemeyeceğini belirten Yıldırım, "Öğretmenlere mesleklerini ifada neredeyse hiçbir özerkliğin tanınmadığı, eğitim hizmetinin sunumunda öğretmenin karar alma mekanizmasından dışlandığı, sadece verilen görevleri ifasının istenildiği bir ortamda öğretmenlerin oluşturulmasında yer almadıkları kararların öngörülebilir sonuçlarından dahi sorumlu tutularak değerlendirilmeleri asla kabul edilemez. Performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrar, hatalara ve mağduriyetlere sebep olacaktır" diye konuştu.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.