1. HABERLER

  2. TV

  3. Payitaht Abdülhamid 46. Bölümde Neler Olacak? Gertrude Bell'in Planı Ne?
Payitaht Abdülhamid 46. Bölümde Neler Olacak? Gertrude Bell'in Planı Ne?

Payitaht Abdülhamid 46. Bölümde Neler Olacak? Gertrude Bell'in Planı Ne?

Payitaht Abdülhamid 46.yeni bölüm fragmanı yayımlandı mı? Yeni bölümde parus'un hamlesi ne olacak şimdiden merak edilmeye başlandı. Peki Payitaht Abdülhamid son 45.bölümde neler oldu?

A+A-

Payitaht Abdülhamid 46.yeni bölüm fragmanı yayında mı? henüz yayınlanmadı 46.bölüm yayınlandığında sitemizde izleyebileceksiniz.

Not: Fragman Henüz Yayımlanmadı Yyaınlandığında Link Aktüf Olacaktır..

Payitaht Abdülhamid 46 Bölüm Fragmanı 


İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ<<<


 Payitaht Abdülhamid son 45.bölümde neler yaşandı kısaca özetlersek; ; Sultan Abdülhamid düşmanları ile olan mücadelesinde yeni bir cephe açtığını ilan ediyor. Mahmud Paşa bu cephenin nasıl bir cephe olduğunu merak ediyor. Payitaht Abdülhamit dizisinin ekranlara gelen son bölümünde; Sultan Abdülhamid kendisine karşı kötü planlar yapan Parvus’a yi bir ders vermişti. Bu sayede Sarıyer tabyaları güçlenmişti.

Parvus planında başarısız olunca devreye ''Gertrude Bell'' girmişti. Arap Şeyh çocukları parus tarafından gizlice planlanan bomba yüklü trene bindirilip payitaht'tan uzaklaştırılmaya gidildi. Arap Şeyh çocuklarının ölmesi parus'un işine gelecekti bu sebeble araplar yemende isyan çıkarıp Abdülhamid Hanı tahttan indirebileceklerdi. Buna izin vermek istemeyen Çöl Tilkisi Gertrude Bell Abdülhamid Han'ın yanına giderek Parus'un böyle bir planın olduğunu söyler. Bunun üzerine Abdülhamit Han İsyan çıkartcak ölümün önüne geçip Parus'un planını bozar.

Payitaht Abdülhamid 46 Bölüm 1. Tanıtım Fragmanı

Payitaht Abdülhamid 45 Bölüm'de Neler Oldu 1 Tanıtım FragmanıEn Çok Merek Edilenlerden İse Çöl Tilkisi Gertrude Bell Kimdir? Tarihte neler yaptı ve hayatı

31181.jpg

 

Payitaht Abdülhamid dizisi o kadar harika ve önemli bir dizi ki insanımıza tarihinin geçmişine tarafsız bir bakış açısı geliştirme şansı veriyor. Özellikle Kızıl Sultan’ın devleti nasıl koruduğu ve padişahlığının  ilk yılları hariç bir 33 yıl bir karış toprak bile vermediğini izlerken şimdi en az Kızıl Sultan Abdülhamid kadar konuşulan bir tarihi karakter daha Payitaht Abdülhamid  dizisinde izleyiciye tanıtılacak. Bu devleti kurtaran bir komutan falan değil. Bu aşkı için Osmanlı’yı bitirmeye göz dikmiş kısmen de başarılı olmuş kadın bir İngiliz Ajanı. Hatta şimdiki tarihçiler Ortadoğu’da bugün akan kanın baş sorumlusu  olarak hala Bell’i gösteriyor. Zira Ortadoğu’da tüm kabileleri gezerek hepsini fişleyen bir rapor sunmuş ve o rapor ile Modern Ortadoğu sınırları çizilmil; krallar düşürülmüş ve başa getirilmiştir. İşte bu önemli ajan Bell’in Osmanlı düşmanlığını anlatacağız. 

İzleyenler belki bilir 2017’de Çöl Kraliçesi(Queen of the Desert) ismi ile bir film vizyona girmişti. Türkçeye de çevrilen bu film İngiliz ajanı Çöl Tilkisi lakaplı Gertrude Bell’i anlatmıştı.  Çöl Tilkisi Gertrude Bell Üniversiteden mezun olduktan sonra dünyayı gezmeye başlamış. Türkiye’ye gelince Konya’da İngiltere’nin Konya Askeri Konsülü Binbaşı Dick Doghty-Willie’e aşık olan Gertrude Bell binbaşının evli olmasına aldırmadan onunla gizli kapaklı buluştu; ancak İngiliz Binbaşı 1915’te Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybetti. İşte Osmanlı ve Gertrude Bell arasında  ki bu savaş da böylece başlamış oldu.

İngiliz ajan Arabistanlı Lawrence’ın yanına giden ve Gertrude Bell  Arabistanlı Lawrence’nın yaptığı faliyetlerde ona destek oldu ve Ortadoğu’da Osmanlı’ya karşı İngiliz saflarında çalışabilecek Arap kabileleri tek tek raporladı. O rapor uzun yıllarca askeri eylemlerde kullanıldı. 1918’de Osmanlı, İngilizlerle çarpıştığı sırada, hemen her bölgede Araplar’ın ihanetiyle karşılaştı.

Payitaht Abdülhamid dizisinde bu  tehlikeli İngiliz ajanı Gertrude Bell  karakterine ünlü oyuncu Songül Öden hayat verecek. Songül Öden’in canlandıracağı karakterin ülkemizin başına ne kadar büyük bela açtığını ve Osmanlı sonrasında bugünlerde akan Ortadoğulu kanın da tek sorumlusunun  o olduğunu bilin istedim.

Çöl Tilkisi Gertrude Bell karakteri Payitaht Abdülhamid  dizisinde bol bol izleyicisi karşısına çıkarılacak. Bazıları aşkı uğruna dağı delmiş Ferhat gibi bazıları da milyonlarca insanın kanın akmasının tek sorumlusu olmuş  Gertrude Bell gibi.

Payitaht Abdülhamid Dizisinde Oynayan Çöl Tilkisi Gertrude Bell Tarihte Kimdir?

gertrude-bell-.Jpeg

 

53 SAAT DAĞIN YAMACINDA HALATLA SALLANDI

1868’de İngiltere’de dünyaya geldi. Şanslı olanlardandı. Çok güzel bir hayat yaşadı. O yıllarda kadınların üniversiteye gitmesi nadirdi. O ise tarih okumak için Oxford Üniversitesi’ne girdi. Dört yıllık okulu yarı sürede hem de birincilikle bitirdi. Mezun olduktan sonra 1892’de önce İran’da büyükelçi olan amcasının yanına gitti, daha sonra iki kez dünya turuna çıktı. İsviçre’de Alplerin en yüksek noktasına tırmandı. Adı bir zirveye verildi. 1902’de Alplerde ekip olarak fırtınaya yakalandılar. Bellerindeki halatla birbirine bağlı üç kişi tam 53 saat boyunca bir yamaçta sallandılar. Ama öyle dirayetliydi ki, verdiği moralle sadece o değil, tüm ekip sağ kurtulmayı başardı.


7 DİL ÖĞRENDİ, AŞİRETLERLE AHBAP OLUP LİSTELEDİ

Yetmedi Ortadoğu’ya gitti. Çöllerde arkeolojik kazılara katıldı. Vaktinin çoğunu gezerek geçirdi. İngilizce’nin yanı sıra 6 dili daha (Türkçe, Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca ve İtalyanca’yı) şakır şakır öğrendi. İslam coğrafyasını karış karış gezdi. Dil bilen güzel bir kadın olarak bütün aşiretlerle ‘ahbap’ oldu. Hem gözlemlerini kitaplaştırdı, hem de bölgeyi en ince detayına kadar haritalandırdı. Yıllarca savaşlarda onun bu gözlem kitapları ve haritaları kullanılacaktı...


BİR BURUK AŞK HİKÂYESİ

Şu hayatta en tehlikeli şey aşk işte... Helen uğruna savaş çıkmış, Şirin uğruna dağlar delinmiş. Meğer bugün Ortadoğu’nun içinde bulunduğu girdabın arkasında da bir aşk hikâyesi gizliymiş. Bell 1907’de Anadolu’daki kiliselerle ilgili bir araştırma yaptığı sırada Konya’ya da geldi. Ve o sırada hayatının aşkıyla tanıştı. İngiltere’nin Konya Askeri Konsülü Binbaşı Dick Doghty-Willie... Binbaşı evliydi. Gizli kapaklı buluşmalar ve mektuplarla sürdü bu aşk. Fakat hiç beklenmedik bir şey oldu. İngiliz Binbaşı 1915’te Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybetti. İşte iddia o ki Bell o tarihten sonra Türkler’den nefret etmeye başladı.

GELİBOLU ZAFERİ ‘YÜZÜNDEN’ ARAPLAR AYAKLANDI

Hıncını almak için Osmanlı ve Türkler’e karşı birçok faaliyette bulundu o olaydan sonra. Birinci Dünya Savaşı’nda görev almak isteyince Kahire’de görevlendirildi. Yolu, ünlü İngiliz ajan Arabistanlı Lawrence’ın yanına düşmüştü. Daha önce tanışmış olsalar da bu dönemden sonra anne-oğul gibi oldu ikili. Bell kendisine öyle resmi bir görev verilmemiş olsa da Ortadoğu’da Osmanlı’ya karşı İngiliz saflarında çalışabilecek Arap kabileleri tek tek raporladı. O rapor uzun yıllarca askeri eylemlerde kullanıldı. 1918’de Osmanlı, İngilizlerle çarpıştığı sırada, hemen her bölgede Araplar’ın ihanetiyle karşılaştı. İngilizler bu sayede Şam ve Halep’i ele geçirdi. Musul’a girmek üzerelerken Osmanlı teslim oldu ve 1918’de Mondros Ateşkesi imzalandı. Tesadüf o ki, birkaç ay sonra İngiltere Bell’e “Üstün Başarı Nişanı” verecekti...

ORTADOĞU’NUN KRALLARINI BİLE O BELİRLEDİ

Hicaz’ı yöneten Mekke emirinin oğlu Faysal o dönem İngilizlerle anlaştı. Mart 1920’de Suriye kralı ilan edildi. Ancak dört ay sonra devrildi. Faysal bir kez daha İngilizler’den yardım istedi. O sırada Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek için Churchill tarafından Kahire Konferansı düzenleniyordu. Bell de o konferansa katılan tek kadındı. Onun fikriyle yepyeni bir ülke kuruldu o toplantıda: Irak... Babasına yazdığı bir mektupta “Ofiste tüm bir günü Irak’ın güneyindeki çöl sınırını belirlemekle geçirdim,” diyecekti... Faysal ise Ağustos 1921’de Irak’ın kralı oldu. Görevde olduğu 12 yıl boyunca İngiltere ile ittifak yaptı.

YALNIZLIKTAN DEPRESYONA GİRDİ, İNTİHAR ETTi

İşleri ‘kendince’ yoluna koyduktan sonra kendini asıl işi olan arkeolojiye verdi. 2003’teki ABD işgali sırasında yağmalanan Irak Ulusal Müzesi’nin kurulması için tam 4 yıl uğraştı. 1926’da o da bitince bunalıma girdi. Bir yıl önce kız kardeşini tifodan kaybetmişti. Büyük aşkı Binbaşı Willie’nin ölümünden sonra evlenmemişti. İddiaya göre yalnızlıktan iyiden iyiye depresyondaydı. 12 Temmuz 1926’da 58 yaşındayken yüksek dozda uyku ilacı alarak yaşamına son verdi. Ortadoğu’yu pasta böler gibi bölen kadın, sessizce bir odada kendi kendine can verdi. Bağdat’taki İngiliz Mezarlığı’na gömüldü.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.