1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Özdemir, “Sağlıktaki Performans Sistemi Acilen Değiştirilmeli”
Özdemir, “Sağlıktaki Performans Sistemi Acilen Değiştirilmeli”

Özdemir, “Sağlıktaki Performans Sistemi Acilen Değiştirilmeli”

Sağlık Sen İzmir 2 Nol'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sağlık çalışanlarının tamamının memnun olmadığı mevcut performans sisteminin acilen değiştirilmesini...

A+A-

Sağlık Sen İzmir 2 Nol'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sağlık çalışanlarının tamamının memnun olmadığı mevcut performans sisteminin acilen değiştirilmesini talep etti.

Döner sermaye sisteminin, sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, artan iş yükü sebebiyle çalışanların motivasyonunu artırmak için hayata geçirildiğini belirten Sağlık Sen İzmir 2 Nol'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Son dönemde artan maliyetler karşısında neredeyse hiç artmayan, sürekli düşüş gösteren döner sermaye tutarları motivasyon azaltan bir uygulamaya dönüştü. Mevcut döner sermaye sisteminden bütün sağlık çalışanları rahatsız. Acilen sağlık çalışanlarının hak ettikleri döner sermayeyi almalarını sağlayacak yeni sistem hayata geçirilmeli" dedi.

Hastanelerin ve diğer sağlık kuruluşlarının maliyetlerinin ve giderlerinin sürekli artarken, dağıtılabilir döner sermaye hesabının temel belirleyicisi olan SUT fiyatlarının yaklaşık 13 yıldır hiç artmadığını ifade eden Özdemir, "Hekim dışındaki sağlık çalışanlarının neredeyse tamamı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır. Sistemde acil ve köklü önlemler alınmazsa bir süre sonra hekimler bile sabit ek ödemeye mahkum olacaktır. Danıştay'da kazandığımız dava sonucu dağıtılabilir döner sermaye tutarının, toplam havuzun yüzde 46,5'ini oluşturması gerekirken, bakanlığın kendi kurumlarına gönderdiği bir e-mail'de önceki oran olan yüzde 39,5'in bile dikkate alınmayıp, yüzde 39'dan yüksek bir orana imza atılmamasının istendiği ifade edilmiştir. Bunun sonucu olarak da Türkiye genelinde dağıtılabilir döner sermaye oranı yüzde35'lere kadar düşmüştür. Çalışanların neredeyse tamamının memnuniyetsiz olduğu döner sermaye sisteminde ivedilikle köklü değişikliklere gidilmesini talep ediyoruz. Dağıtılabilir döner tutarlarının 6 ayda bir artırılması için mevzuat değişikliği yapılması gerekiyor" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı (IHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.