1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Oy Kullanmada İkametgah Değiştirmek İçin Son Gün Ne Zaman?
Oy Kullanmada İkametgah Değiştirmek İçin Son Gün Ne Zaman?

Oy Kullanmada İkametgah Değiştirmek İçin Son Gün Ne Zaman?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 24 Haziran’da yapılacağının açıklanmasının ardından vatandaşlar ikamet değişikliğinin nasıl yapıldığını ve oy kullanmak için ikamet değişikliği son gün 2018 ne zaman sorularını araştırmaya başladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Nisan 2018 tarihinde Devlet Bahçeli’nin teklifi doğrultusunda Türkiye’nin erken seçime gideceğini açıkladı. Seçime az bir sürenin olması seçim sürecinin nasıl ilerleyeceği vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Bir yandan da insanlar oy kullanmak için gerekli işlemleri yapmaya başladı. Seçim için ne önemli konulardan biri de ikamet değişikliği. Peki ya oy kullanmak için ikamet değişikliği son gün 2018 ne zaman? İkamet değişikliği işlemleri nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizde.

Oy Kullanmak İçin İkamet Değişikliği Son Gün 2018 Ne Zaman?

24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için vatandaşların oy kullanabilmesi için ikamet yeri değişikliklerini seçim kağıtları çıkana kadar yapmaları gerekiyor. Seçim süreci ile ilgili YSK’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak seçim tarihinin belli olmasından dolayı ikamet sorunu olanların seçime kadar bunları halletmeleri gerekir. 2018 seçimlerinde oy kullanmak isteyenler YSK'nın seçim takvimini beklemeden yani 6o günlük süre işleme konulmadan ikamet değişikliği yapmalıdır. Yapamayanlar ise YSK'nın seçim takvimi açıklandıktan ve seçmen listeleri askıya asıldıktan sonra 10 gün boyunca ikamet değişikliği yapmak durumundadır.

Son tarih açıklandığında sitemizde yayınlanacaktır!

24 Haziran 2018 Seçimleri İçin Yerleşim Yeri Değişikliği

Oy kullanmak için seçmen kağıtları muhtarlıklar tarafından askıya asılıyor. Seçmen bilgilerinizin askıya asılmasından önce nerede oy kullanacağınızı mutlaka kontrol ettirmeniz gerekiyor. 

-Askı listelerinde kayıtlı olduğunuz yerde yanlışlık ya da eksiklik olduğunuzu düşünüyorsanız,

-Yanlış bir adreste kaydınızın olması halinde,

-İkametinizin değiştiği halde, ikamet değişikliği işlemlerini yapmadıysanız,

Seçmen listelerinin askıda olduğu sürede ikametiniz değişti ise:

-Hemen Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapması gereklidir.

Normal dönemde yapacağınız ikametgah değişikliğinde herhangi bir sorun yok ancak seçim sürecine girilmişse ve seçmen listeleri askıya alınmışsa bu dönemde adres değişikliği konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Oy kullanmak için ikametgah değişikliği yapmak için istediğiniz Nüfus müdürlüğüne gidip başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak bu değişikliğin sadece seçmen listelerinin askıda olduğu dönem için geçerli olduğunu unutmamanız gerekir. Bu dönem itibari ile yapacağınız başvurular Nüfus Müdürlüğü tarafından aynı gün işleme alınmak durumundadır. Seçmen listelerinin askıda olduğu dönem için yapacağınız başvuruda ibraz edeceğiz evraklar seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir.

24 Haziran 2018 Seçimleri için Öğrencilerin İkametgah Değişikliği İşlemi

Öğrenciler isterlerse ikametlerinin olduğu yerde isterlerse de öğrenim gördükleri yerde oy kullanabilir.  Ailelerinin ikametlerinin olduğu yerde oy kullanacak olanlar için bir sıkıntı yok. Bu kişilerin tek yapmaları gereken işlem seçmen listelerinin askıda olduğu dönemde kendisine ait bilgilerin doğruluğunu kontrol etmektir. Oy kullanma dönemine gelmiş öğrenciler öğrenim gördükleri yerde oy kullanmak istiyorsa eğer, okudukları okuldan ya da kaldıkları yurttan alacakları belge ile Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilir.

-Öğrenciler başvuruyu şahsen yapacaktır.

-Adresinize ait imzalı ve onaylı adres beyanı gereklidir.

-Bu şekilde başvuran öğrencilerin başvuruları da seçim kurulu başkanlığına gönderilir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.