1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ölçü Ve Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayeneleri
Ölçü Ve Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayeneleri

Ölçü Ve Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayeneleri

Van Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin...

A+A-

Van Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 28 Şubat 2018 de sona ereceğini belirterek, müracaat yapmayanların her bir ölçü aleti için 2 bin 101 TL cezasıyla karşılaşabileceğini söyledi.

Van'da belediyelerle yapılan işbirliği sayesinde 5 ilçe belediyesinin ölçüler ve ayar gurup merkezi kurduğunu ve bu işler için memur görevlendirdiğini, bu memurların eğitilip sınava tabi tutulduğunu ve başarılı olanların görevlendirildiğini belirtti. 2018 yılında yapılacak çalışmalarla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde toplantı düzenlendi. Toplantıya VEDAŞ'ın elektrik, VASKİ'nin su sayaçları ölçü ayar merkezi, belediyelerin ölçü ayar gurup merkez müdür ve memurları, yetkilendirilmiş ölçü tartı aletleri tamir ve ayar sevis hizmeti veren özel işletmeler katıldı,

Ölçü ve tartı aletlerine yönelik kurumlar arası işbirliği, ortak piyasa gözetimi ve denetimi ile yapılacak çalışmalar, yeni gelişme ve değişiklikler hakkında bilgilendirme yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'na göre ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Damga süreleri dolmuş bulunan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 28 Şubat 2018 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona ereceğini hatırlatan Gün, "Periyodik müracaatı yapılmayan ve kullanılan her bir ölçü ve ölçü aleti için 2 bin 101 TL idari para cezası yasa gereği uygulanacaktır. Kullanıcıların mağdur olmamaları için damga süresini doldurmuş (en son 2016 yılında muayenesi yapılmış ve damgalanmış) ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. İl müdürlüğüne yapılacak müracaatlar tartım kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde olan tartı aletleri, akaryakıt, LPG sayaçları, hassas kütle ölçüleri, 5 kilogramdan yukarı kütle ölçüleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları ve naklimetreler. Yetkili muayene servisine yapılacak müracaatlar ise otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III ve IV'üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, I ve II'nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (kuyumcu ve eczacı hassas terazileri), taksimetre ve takograflar, belediyelere yapılacak müracaatlar ise şöyle, 5 kilograma kadar('5 kilogram dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) III ve IV'üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, uzunluk ölçüleri "tek parçalı ağaç metreler', akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri şeklindedir" şeklinde konuştu.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.