1. HABERLER

  2. KİMDİR

  3. Oktay Vural Kimdir?
Oktay Vural Kimdir?

Oktay Vural Kimdir?

Vural, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1979 yılında mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

A+A-

Oktay Vural Biyografisi

Oktay Vural’ın Eğitim ve Çalışma Hayatı

Vural, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1979 yılında mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1984- 1985 döneminde Birleşmiş Milletler Bursu alarak ABD’de bulunan Pennsylvania Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını yaptı. 1987 yılında ise, Doktora unvanını İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İktisat Bilim Dalı’nda aldı. Daha sonra mezunu olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu.

Öğretim üyesi görevinden sonra BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Müşavirliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlık Müşavirliği, Türkiye Gübre Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü ile Ticaret Bakanlığı Müşavirliği görevlerini yaptı.


Oktay Vural’ın Siyasi Hayatı

Dr. Oktay Vural, 1988 yılında Başbakanlık Danışmanlığı yapmıştır. 1989’da BOTAŞ A.Ş(Boru Hatları ile Petrol Taşıma) Genel Müdür Yardımcılığına, daha sonra aynı işletmenin Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atanmıştır. Bu görevi 2 yıl sürdürmüş olan Vural, görevinden ayrılınca 14 Şubat 1992 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliği’ne atanmıştır. 1992 ve 1993 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 1995 Milletvekili seçimlerinde Ankara 2. Bölge 1. Sıra MHP Milletvekili adayı olmuştur. 15 Ağustos 1997 tarihinde TÜGSAŞ (Türkiye Gübre Sanayi A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığına 6 Temmuz 1998’de atanan Vural, 18 Nisan 1999 tarihinde gerçekleşen seçimlerde İzmir 1. Bölge MHP Milletvekili olarak seçildi.

Vural, Milletvekilliği yaptığı süreç içerisinde; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sanayi, Enerji, Bilgi, Ticaret ve Teknoloji Komisyon Başkanlığı, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) TBMM Grup Başkan vekilliği, Doğu- Batı Ekonomileri İşbirliği Komitesi başkanlığı ve NATO Parlamenter üyesi görevlerini de yerine getirmiştir. 1 Ağustos 2001’de Ulaştırma Bakanlığına atanan Vural, bu görevi 1 yıl icra ettirdikten sonra 3 Kasım 2002 tarihinde seçimlerin olmasına karar verilmesi nedeniyle 5 Ağustos 2002’de Bakanlık görevinden ayrıldı.

MHP İzmir Milletvekili olan Dr. Oktay Vural, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili görevini yerine getirdi.

Vural, 23 ve 24. Dönem TBMM MHP Grup Başkanvekilliği yapmış ve bu görevinden 22 Haziran 2016’da istifa etti. Vural, Galatasaray kongre üyesidir. Evlidir ve 2 çocuğu vardır.


OKTAY VURAL / K.BİLGİLERİ

Gerçek adı: Oktay Vural

Doğum Tarihi: 09/02/1956 (63 yaşında)

Burç: Kova

Boyu: Güncellenecek

Kilosu: Güncellenecek


Ağrı Söz / Biyografi 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.